Lanovka na Ještěd se kulturní památkou nejspíš nestane. Ministerstvo návrh zamítlo

Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, která je po tragické nehodě přes dva roky mimo provoz, kulturní památkou nejspíš nebude. Ministerstvo kultury návrh na prohlášení zamítlo, uvedl server Liberecká Drbna s tím, že rozhodnutí prozatím nenabylo právní moci.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Liberec začne jednat s ministerstvem dopravy a s Českými drahami o možnosti získání pozemků a staveb lanovky na Ještěd

Lanovka na Ještěd kulturní památkou nejspíš nebude | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

„Stále běží lhůta pro podání rozkladu, rozhodnutí není pravomocné. Nicméně pokud někdo z účastníků řízení podá rozklad, bude adresován ministrovi kultury. Zároveň i proti pravomocnému rozhodnutí může být podán přezkum,“ odkazuje se server Liberecká Drbna na mluvčí ministerstva Ivanu Awwadovou.

Kvůli pádu lanovky na Ještěd obvinili čtyři lidi a firmu z obecného ohrožení. V kabině zemřel průvodčí

Číst článek

Návrh na prohlášení lanovky za kulturní památku podal Milan Starec z Liberecka, rozhodnutí ministerstva ho zklamalo. „Mrzí mě to. Ministerstvo se podle mého přiklonilo zejména k vyjádření krajského úřadu, který nechtěl zahrnout dolní stanici lanovky, a následně přihlédlo i k vyjádření Českých radiokomunikací, které tvrdí, že prohlášení za památku zamezí obnově lanové dráhy, což je podle mého nesmysl,“ řekl Starec serveru.

Status památky a opravy

Liberecká Drbna uvedla, že kromě Českých radiokomunikací s prohlášením lanovky za kulturní památku nesouhlasily ani České dráhy, její současný majitel. V odůvodnění rozhodnutí ministerstva se podle serveru píše, že dopravce se obává toho, že prohlášení lanovky by znemožnilo nutné úpravy na stanicích tak, aby bylo možné obnovit její provoz.

České dráhy ale nechtějí lanovku dál provozovat a jednají s Libercem o podmínkách prodeje. Cena by měla vzejít z revizního posudku, na jehož vypracování se dopravce s městem dohodl. Náklady na obnovení provozu lanovky se odhadují na více než čtvrt miliardy korun.

Dvoukabinovou visutou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Ročně přepravila lanovka dvěma svými kabinami kolem čtvrt milionu cestujících. Mimo provoz je od konce října 2021, kdy se přetrhlo tažné lano, a jedna ze dvou kabin spadla. Při nehodě zemřel průvodčí, v kabině pro 35 lidí byl sám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme