Křístek v pražském dopravním podniku končí, nahradit ho má Jaroslav Ďuriš
Pražský dopravní podnik znovu mění ředitele. Dozorčí rada dnes přijala rezignaci Milana Křístka, který firmu řídil rok. Radní ho odvolali z představenstva společnosti a zároveň představenstvu doporučili Křístkovo odvolání z funkce ředitele.
Firmu by měl vést šéf českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, který Křístka také nahradí v představenstvu.
Pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09 vysvětlil, že není důvod vypisovat nové výběrové řízení. Budou respektovat výsledky předchozího. „Další v pořadí je tedy pan inženýr Ďuriš," řekl.
V pondělí se sejde představenstvo, které si zvolí nového předsedu a také generálního ředitele podniku. Na toto místo radní doporučují právě Ďuriše. V médiích je zmiňovaný jeho dobrý vztah s odbory.
Hosty Radiožurnálu byli pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a předseda Výboru pro dopravu za v zastupitelstvu hlavního města Karel Březina (ČSSD)
Křístek rozhodnutí rady přijal a z vedení firmy okamžitě odejde. Prý se ukázalo, že Praha měla řešení předem připravené.
Svou rezignaci nabídl v úterý. Ze strany hlavního města prý necítil žádnou podporu. Neshody Křístka a magistrátu se týkaly mimo jiné i zdražení jízdného.
Podle Hudečka měl ale Křístek podporu v řešení problémů podniku silnou. I proto považuje jeho odchod za správný krok.
„Dlouhodobě se neřešila absolutní priorita - velmi podivně uzavřená smlouva (s firmou Škoda Transportation, pozn. red.) na dodávku 250 tramvají za 20 miliard korun, a neaktivní přístup k řešení této smlouvy jako absolutní priority je, myslím si, jeden z důvodů, kvůli kterému je v podstatě v souladu s názorem Rady hlavního města Prahy, že generální ředitel byl dnes odvolán,“ míní.
Předseda Výboru pro dopravu v zastupitelstvu hlavního města Karel Březina (ČSSD) si myslí, že Křístek odváděl svou práci relativně dobře, ale chápe, že si nerozuměl s pražskými radními. Pro dopravní podnik tak podle Březiny nebyl nejhorší Křístek, ale poslední dva roky, kdy se v čele společnosti vystřídalo už pět generálních ředitelů.
„Jsem přesvědčen o tom, že další generální ředitel by měl být přijatelný pro větší část politického spektra v hlavním městě Praze a měl by dostat určitou stabilitu na delší časové období,“ myslí si.