Česko se propadlo v žebříčku vnímání korupce. Důvodem jsou podle Transparency i Babišovy kauzy

Česko se loni propadlo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce. Aktuálně je na 44. místě, zatímco o rok dříve bylo o šest příček výš. Jedním z důvodů podle mezinárodní nevládní organizace Transparency International, která žebříček sestavuje, jsou kauzy premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Ten to odmítá.

Praha (Aktualizováno: 9:28 23. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V České republice skandály z poslední doby týkající se ministerského předsedy a jeho snah získat veřejné prostředky pro jeho firmu skrze dotace EU ukazují na zarážející nedostatek politické integrity,“ konstatuje Transparency International v mezinárodní verzi své zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko se propadlo v žebříčku vnímání korupce. Téma pro Veroniku Šírovou a Terezu Chlubnou

Poznamenává také, že skandály ukazují i na nedostatečnou transparentnost financování politických kampaní. 

Transparency International v minulosti podala kvůli Babišovu údajnému střetu zájmů podnět k Evropské komisi i k úřadu v Černošicích.

Český premiér Andrej Babiš v reakci oponoval, že za jeho vlády žádný korupční skandál nevznikl. „Myslím, že korupce u nás významně poklesla. Nepamatuji si za éru mého působení v politice, že by ve vládě nebo někde byl nějaký zásadní korupční skandál,“ řekl během pracovní cesty do Izraele premiér, který je v Česku trestně stíhán kvůli kauze Čapí hnízdo.

První Dánsko a Nový Zéland

Česko se o 44. místo dělí s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem. Dostalo 56 ze 100 možných bodů. Průměr Evropské unie je 64 bodů. Hodnocení je od 0 (obrovská vnímaná korupce) až do 100 (žádná vnímaná korupce).

Na prvním místě je stejně jako předloni Dánsko. Nově spolu s Novým Zélandem. Obě země dostaly shodně 87 bodů. Nejhůře dopadlo Jižní Súdán a Somálsko. Slovensko skončilo na 59. místě.

Nedostatečné zdůvodnění i chybějící důkazy. Přečtěte si, proč šéfžalobce nařídil otevřít kauzu Čapí hnízdo

Číst článek

Mezi 180 zeměmi experti hodnotí například to, jak se vládám daří uplatňovat protikorupční politiku, jak transparentní je fungování veřejné správy nebo jaká je míra zneužívání veřejných prostředků.

Žebříček pak využívá výzkum od třinácti světových nezávislých institucí. „Od Světové banky, Světového ekonomického fóra a dalších think-thanků. Transparency si z těchto otázek vybírá ty, které se týkají korupce ve veřejném sektoru a dává to do jednoho žebříčku, do jednoho indexu, který porovnává jednotlivé země,“ vysvětlil pro Radiožurnál ředitel Transparency International David Ondráčka.

Žebříček podle něj neodráží jednotlivou konkrétní událost nebo politické rozhodnutí, ale hodnotí spíše dlouhodobý trend za celé období. Ondráčka zároveň připouští, že nejde o žádná tvrdá data.

„V oblasti korupce žádná taková tvrdá data nejsou, protože korupce je nezákonná činnost a děje se pod stolem, nikdo se jí nechlubí. Ale myslím, že je to pořád nejobjektivnější a nejvíce vypovídající index, který máme k dispozici,“ komentuje hodnocení.

Žebříček zveřejňuje nevládní organizace Transparency International od roku 1995. „Index se dělá každoročně, takže to umožňuje sledovat určitý trend a vidět, zda se ta země zlepšuje, stagnuje nebo zhoršuje,“ doplnil Ondráčka.

Česko v číslech

V rámci 28 zemí Evropské unie, které mají průměrné hodnocení 64 bodů, je Česko 19. Slovensko je v tomto srovnání s 50 body šesté od konce. Ještě hůře je na tom Maďarsko, které je se 44 body v EU spolu s Rumunskem předposlední a celosvětově až 70.

V uplynulých letech se Česko na žebříčku pohybovalo nahoru a dolů. Za rok 2015 bylo 37., pak se výrazně propadlo na 47. místo, aby si za rok 2017 polepšilo na 42. pozici. V roce 2018 se vyšplhalo o další čtyři místa výše.

Pořadí na čele žebříčku je o poznání stabilnější. Do první desítky se vedle Dánska a Nového Zélandu (obě 87 bodů) dostaly ještě Finsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko, Německo (80 bodů) a Lucembursko. Velká Británie skončila na sdíleném 12. místě, Spojené státy s Francií na sdíleném 23. místě (69 bodů).

O poznání hůře je na tom další mocnost Čína, která s 41 body skončila 80. stejně jako Indie. Pro Čínu ale i toto umístění znamená vzestup o sedm pozic. O jedno místo si polepšilo i Rusko, i když stejně s 28 body skončilo až 137.

Index vnímání korupce za rok 2019 - Transparency International | Zdroj: Transparency International

Tereza Chlubná, Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme