Ostravská nemocnice využívá při léčbě koronaviru krevní plazmu. Poskytl ji vyléčený pacient

  • Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava se snaží už 14 dní i s pomocí krevní plazmy od člověka vyléčeného z koronavirové nákazy zlepšit stav pacienta s těžkým průběhem covidu-19.
  • Muž je hospitalizovaný přes měsíc. Jeho zdravotní stav zatím zůstává vážný, i když lékaři vidí postupné mírné zlepšení. Novinářům to v pondělí sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová.
  • V Krevním centru nemocnice začali vytvářet i seznam vhodných dárců plazmy, kterou by lékaři mohli využít při léčbě u dalších pacientů.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dárce krve ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Dárce krve ve Fakultní nemocnici v Ostravě | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Takzvanou rekonvalescentní plazmu muži ve vážném stavu lékaři poprvé aplikovali před dvěma týdny. Dárcem byl jeden z prvních vyléčených ostravských pacientů, u něhož se nyní chystá druhý odběr.

4:01

Vědci zatím neví, zdali vyléčení pacienti získají protilátky na koronavirus. Výzkum rozjíždí i Češi

Číst článek

„Podávání plazmy je součástí celkové léčby pacienta,“ uvedla mluvčí Petlachová. Podle ní proto nelze jednoznačně říci, zda má právě tato metoda vliv na zlepšování zdravotního stavu. Podle lékařů je ale velmi pravděpodobné, že by rekonvalescentní plazma mohla ke zlepšení zdravotního stavu přispívat.

„Vycházíme z logického předpokladu, že pokud tyto protilátky podáme pacientovi, který je ve vážném stavu a virus je u něj prokazatelný, tak že by mu dodané protilátky mohly pomoci se s virem vypořádat,“ uvedl Pavel Ševčík, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, která s lékaři z Krevního centra na terapii spolupracuje.

„Pacienti, kteří onemocněním prošli a jsou negativní na přítomnost viru, ale vytvořili si už proti němu protilátky, tak jejich plazma je odebírána právě pro přítomnost těchto protilátek. Ty totiž mohou proti virové náloži v organismu pacienta účinně bojovat,“ vysvětlila primářka Krevního centra Zuzana Čermáková.

Plazma bude poslední záchrana. Darovat ji bude moct nejspíš jen každý desátý nakažený, vysvětluje lékař

Číst článek

Dárcem byl jeden z prvních vyléčených ostravských pacientů. Na výzvu k darování plazmy podle lékařů reagoval hned.

„Až při osobním setkání s ním jsem si uvědomil, čím ten člověk procházel. Jako jeden z prvních nemocných v regionu čelil velmi negativním reakcím svého okolí a o to víc byl rád, že může někomu pomoci. Už se plánuje jeho druhý odběr,“ uvedl zástupce primářky Krevního centra Martin Kořístka.

Lékaři z Krevního centra začínají sestavovat i seznam vhodných dárců plazmy, kterou by mohli aplikovat pacientům s koronavirem nejen z fakultní nemocnice.

Rekonvalescentní plazmu podávali například také pacientům v pražské Nemocnici Na Homolce nebo v Thomayerově nemocnici.

V ostravské fakultní nemocnici bylo k poslednímu dubnu hospitalizováno 82 lidí s onemocněním covid-19. Většina z nich se léčila na standardním oddělení Kliniky infekčního lékařství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme