Návštěvy blízkých? Koronavirus rozdělil mezinárodní rodiny, hranice se proměnila v bariéru

Panu Reinhardovi je 72 let a je sám. Už na podzim se proto dohodl se svou dcerou, že se k ní na jaře přestěhuje, aby se o něj mohla starat. Radiožurnálu popsal, jak naplánoval výpověď z nájmu a s blížícím se termínem stěhování si sbalil všechny své věci. Kvůli koronavirové krizi se ale ani po měsíci za dcerou nedostal. Je totiž Němec a žije ve městě Hof nedaleko českých hranic, zatímco dcera bydlí v Brně a má občanství české.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté na hraničních přechodech v noci začali důkladně evidovat jízdy

Policisté na hraničních přechodech v noci začali důkladně evidovat jízdy | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

„Tatínek je sbalený, výpověď mu skončila k 31. březnu a bohužel to nedopadlo,“ vypráví Radiožurnálu Patricie Gehlfuss.

Její otec je jedním z těch cizinců, kteří kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru nemohou přicestovat do České republiky.

Podobných případů jsou podle Kanceláře veřejného ochránce práv tisíce. „Celkově se to týká opravdu velkého počtu lidí,“ konstatovala v této souvislosti zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Přesné statistiky podle ní k dispozici nejsou. Oficiálních stížností na problémy kvůli zavřeným hranicím nicméně řešila kancelář ombudsmana zhruba dvacet.

Prodané vybavení

Reinhard Gehlfuss se měl podle své dcery stěhovat do České republiky 23. března. Tedy týden poté, co vláda hranice uzavřela.„Teď hledáme nějakou cestu, aby se mohl v nejbližší době přestěhovat k nám, protože je na tom psychicky opravdu hodně špatně,“ říká k tomu Patricie Gehlfuss.

Řidiči kamionů budou mít na hranicích jednodušší režim, oznámil Hamáček. Chce zabránit kolonám

Číst článek

Už před připraveným přesídlením přitom její otec prodal pračku a další vybavení bytu včetně nábytku. Osobní věci má sbalené v krabicích. V bytě zůstává senior dál i bez řádného nájmu, na jak dlouho to ještě bude možné, ale není jasné.

„Majiteli domu se to samozřejmě nelíbí, že tam zůstává, protože už měl dalšího nájemce,“ vysvětluje Patricie. Problém podle ní spočívá právě v tom, že její otec má německé občanství. „Zkoušela jsem různé cesty. Volala jsem na ministerstvo vnitra a tam mi řekli, že musíme vyčkat. Tak čekáme, nic jiného nám v tuto chvíli nezbývá,“ popsala situaci Patricie.

Senior jen s povoleným pobytem

Čekání se přitom v tomto případě může protáhnout na celou dobu trvání současných pravidel. Výjimky z možnosti přicestování do České republiky totiž podle ministerstva vnitra platí v případě rodinných příslušníků pouze pro manžele nebo rodiče nezletilých dětí.

„Senior přicestovat může, pokud má na území České republiky přechodný nebo trvalý pobyt,“ řekl k tomu mluvčí resortu vnitra Ondřej Krátoška. Po příjezdu by pro něj platila povinná dvoutýdenní karanténa.

Nový režim hraničních kontrol komplikuje dopravu v Rozvadově. Kamiony tvoří až v 15kilometrové fronty

Číst článek

Podmínka přechodného nebo trvalého pobytu je přitom pro podobné případy obtížně splnitelná. „Jako občan Evropské unie mohl tatínek samozřejmě přicestovat bez toho. O pobyt jsme chtěli žádat až tady, máme všechno připravené, už jsme o tom dokonce dopředu informovali úřady,“ popisuje Patricie Gehlfuss.

Tématem rozdělených rodin v důsledku protikoronavirových opatření se zabývá i kancelář veřejného ochránce práv. Zákaz vstupu na území republiky totiž může podle zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové představovat zásah do soukromého a rodinného života občanů České republiky i dalších zemí.

„V každém individuálním případě by se mělo posoudit, zda dochází k zásahu do rodinného života a zda je tento zásah nezbytný a přiměřený,“ řekla k tomu Šimůnková.

Obědy partnerovi nosila na hranici

Sporné případy se podle ní týkaly například návratů smíšených manželství do republiky nebo komplikací pro obyvatele pohraničních oblastí.

Lidé mohou v odůvodněných případech vycestovat z Česka. Mění se i pravidla pro pendlery

Číst článek

Kancelář ombudsmana tak řešila například situaci ženy z česko-slovenského pomezí, která žije na české straně hranic, zatímco její životní partner má bydliště na Slovensku. Běžně se stýkali, nicméně uzavření hranic kvůli koronaviru jim návštěvy znemožnilo.

„Stěžovatelka je onkologická pacientka a ocitla se na území České republiky, zatímco její partner, který má rovněž několik vážných diagnóz a je na její péči závislý, bydlí na území Slovenské republiky. Stěžovatelka svému partnerovi nosila každý den oběd na hranice,“ popsala situaci obou partnerů Šimůnková.

Podle ní získala stěžovatelka po intervenci úřadu od cizinecké policie výjimku pro vycestování a stejně tak kancelář slovenské ombudsmanky pro tuto ženu vyjednala možnost vstupu na slovenské území.

Ve spolupráci s ministerstvem vnitra a cizineckou policií se přitom podle Šimůnkové podařilo podobným způsobem pomoci většině rodin v podobných situacích.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme