Česko má 67 případů koronaviru. Čínské úřady uvolňují karanténu v provincii Chu-pej
- Česko má 67 nakažených koronavirem, jen během úterka narostl počet infikovaných o 25 lidí.
- Vláda přerušila kvůli šíření epidemie od středy výuku na všech školách, zrušila také akce s účastí více než 100 lidí.
- Opatření by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla trvat minimálně do konce března.
- Úřady v čínské provincii Chu-pej povolí části obyvatel návrat do práce. Jedná se o lidi, kteří jsou zaměstnaní například v hromadné dopravě, výrobě zdravotnických potřeb nebo v klíčových sektorech průmyslu.
Kvůli uzavření škol zůstane v Česku doma asi 1,7 milionu dětí a mladých lidí. Firmy se proto snaží lidem umožnit práci z domova.
Proč je karanténa prospěšná? Podle dat mírní rychlost šíření nákazy a ‚zachraňuje‘ nemocnice
Číst článek
Sněmovní opozice navrhuje pro ty, kterých se opatření dotknou, kompenzace či daňové úlevy. Opatření platí do odvolání, Bezpečnostní rada státu je přijala s ohledem na šíření nemoci.
Rada po úterním ranním zasedání oznámila zákaz konání veřejných i soukromých divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, sportovních či náboženských akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 lidí. Opatření rada odůvodnila i tím, že se nákaza v Česku zřejmě začíná šířit v komunitě.
Text pokračuje pod online reportáží
Online reportáž
JEDNÁNÍ VLÁDY ONLINE.
NOVÉ PŘÍPADY KORONAVIRU V UNIČOVĚ. V územním obvodu Uničov, který je v některých částech kvůli šíření koronaviru od dnešního rána uzavřen, bylo potvrzeno dalších šest případů nákazy. Celkem jich tam je nyní evidováno 18 a v celém Olomouckém kraji 38. Informaci na sociálních sítích zveřejnil hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) .
DISTRIBUCE RESPIRÁTORŮ. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes bude z centrálního meziskladu v Sedlčanech na Příbramsku distribuovat po celé republice dalších 50 tisíc respirátorů. Mělo by jít o respirátory vyšších tříd FFP2 a FFP3. Součástí dodávky bude také dezinfekce.
KNIHY ONLINE. Národní knihovna po dohodě s kolektivním správcem autorských práv Dilia zpřístupní studentům a pedagogům vysokých škol dočasně online přes 206 tisíc titulů monografií a periodik. V pondělí dopoledne se na tom dohodli generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel sdružení Dilia. Zpřístupněno tak bude více 59 milionů stran.
MOSKVA RUŠÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE.
SITUACE V ŘECKU. Řecká policie od čtvrtka zatkla 127 lidí, kteří porušili nařízení vydaná vládou kvůli šíření koronaviru. Informoval o tom dnes deník Kathimerini. Podle něj jde o majitele či provozovatele podniků, například kadeřnictví, kaváren či cukráren, které už minulý týden nařídila vláda uzavřít. Dnes vláda opatření zpřísnila, takže od středy musí být zavřeny všechny obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren a čerpacích stanic. Karanténu na celou zemi zatím řecká vláda nechystá, uzavřeny ale už byly dvě obce s velkým počtem nakažených.
SITUACE V NIZOZEMÍ. Poloprázdné náměstí v nizozemském Maastrichtu na snímku agentury Reuters. V zemi platí přísná opatření. Jsou zavřené školy, kavárny, restaurace a všechna sportoviště.
Foto: Francois Lenoir / ReutersPOMOC MEDIKŮ. V boji s konavirem pomáhají zdravotníkům v některých krajích vysokoškoláci. Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje využívá studenty Masarykovy univerzity pro hovory na krizových linkách. Podle radního kraje Milana Vojty (ANO) by studenti mohli v příštích dnech v krajských i městských nemocnicích měřit návštěvníkům preventivně teploty. Vysokoškolští studenti pomáhají také v Libereckém kraji. Na dispečinku zdravotnické záchranné služby zajišťují administrativu související s odběry.
DOVOLENÁ ŘEDITELKY SÚKL. Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má nyní v Česku na starosti mimo jiné i posvěcení léku Remdesivir, který může zabrat proti koronaviru, podle zjištění serveru Aktuálně.cz v pátek odcestovala na dovolenou na Kubu. Odlétala v den, kdy vláda zakázala s platností od neděle překračovat hranice.
AEROLINKY OMEZUJÍ PROVOZ. Některé evropské aerolinky omezují kvůli šíření koronaviru provoz. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair oznámila, že z provozu stáhne většinu letadel a v následujících dvou měsících sníží kapacitu o 80 procent. Letecká společnost Austrian, která spadá pod Lufthansu, počínaje čtvrtkem zcela zastaví provoz.
RESPIRÁTORY PRO PRAHU A PLZEŇ. Pražský magistrát objedná 233 tisíc respirátorů za 35 milionů korun. Zároveň dostane 15 tisíc respirátorů typu M95 z těch, které si objednal Plzeňský kraj. Hlavní město reaguje na to, že od státu nedostalo až na 50 kusů žádné respirátory. Novinářům to po jednání radních řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Město je potřebuje mimo jiné pro řidiče MHD či dobrovolníky v sociálních službách.
KOMUNIKACE V DOBĚ KORONAVIROVÉ. 93letý Belgičan Jozef Gouwy z Ostendu komunikuje přes robota se svými blízkými, kteří zůstávají kvůli šíření nového koronaviru doma. Roboty dodala belgickým domovům pro seniory zadarmo společnost ZoraBots.
Foto: Yves Herman / ReutersKORONAVIRUS V SOMÁLSKU. První případ nákazy oznámilo Somálsko, píše agentura Reuters. Test potvrdil přítomnost koronaviru u jednoho ze čtyř somálských občanů, kteří se minulý týden vrátili z Číny a byli v karanténě.
EGYPT ZASTAVÍ LETECKOU DOPRAVU. Egyptský premiér Mustafá Madbúlí oznámil, že od čtvrtka do konce března vyřadí Egypt svá letiště z provozu s cílem zastavit šíření koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Egypt dosud evidoval 126 případů nákazy koronavirem, 32 vyléčených a dvě úmrtí.
Egypt zároveň plánuje dezinfikovat během výpadku v cestovním ruchu hotely. Návštěvníci, kteří nadále v ubytovacích zařízení jsou, ale budou moci svou dovolenou dokončit podle plánu, uvedl premiér na tiskové konferenci.
VLÁDNÍ TELEKONFERENCE.
ŘEDITEL POLICIE OLOMOUCKÉHO KRAJE: „Máme nasazeno 150 policistů. Komunikace mezi námi a Krajskou hygienickou stanicí funguje dobře. Nastavili jsme komunikační kanál, abychom lidem, kteří v té oblasti zůstali, co nejméně komplikovali život. Policisté na stanovištích jsou vybaveni ochrannými pomůckami, zatím jich máme dostatek,“ řekl na tiskové konferenci k aktuálnímu vývoji v regionu ředitel krajské policie plk. Tomáš Landsfeld.
ŘEDITEL POLICIE OLOMOUCKÉHO KRAJE: „Prosíme občany, aby si byli vědomi nebezpečí a nepokoušeli se naše opatření obejít. Jsem rád, že k tomu zatím ve velkém nedochází,“ uvedl k aktuálnímu vývoji v regionu ředitel krajské policie plk. Tomáš Landsfeld. „Máme zdokumentované pokusy, ale jsme na tom připravení. Myslím, že lidé pochopili vážnost situace v oblasti a že to není svévůle policie. Společným úsilím dosáhneme toho, že společná rizika budou úplně minimální.“
DEZINFEKCE LETIŠTĚ V MALAZE. Příslušníci španělské vojenská záchranné jednotky dezinfikují mezinárodní letiště Malaga-Costa del Sol.
Foto: Jon Nazca / ReutersFOTBALOVÁ LIGA SE PŘERUŠUJE. První a druhá německá fotbalová liga se kvůli pandemii koronaviru nebude hrát minimálně do 2. dubna. Dnes o tom rozhodlo vedení soutěže. Kvůli mezinárodní přestávce na konci března se opatření dotkne jen 27. kola, které se mělo odehrát o nadcházejícím víkendu.
Další vývoj sledujeme zde:
V pondělí testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Vláda bude situaci podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha průběžně vyhodnocovat. Při porušení mimořádných opatření hrozí pokuta až tři miliony korun.
Pokračují také náhodné kontroly na hraničních přechodech. Na nich postupně vzniká zázemí pro odběry vzorků od lidí s podezřením na nákazu koronavirem. Testovaní lidé budou muset na hranicích vyčkat zhruba 30 minut do chvíle, než bude k dispozici výsledek jejich vyšetření. Podobně se bude nyní přistupovat i k zahraničním turistům.
První nakažené během středy oznámil Jihočeský kraj. Jedná se o muže a ženu, kteří se vrátili z italského Trentina. Další pozitivní případ potvrdil i Zlínský kraj.
Itálie v karanténě
V Česku bylo k úternímu večeru potvrzeno 63 případů nakažených novým typem koronaviru. Většina dosud prokázaných nákaz měla souvislost s cestou do Itálie, další případy s konferencí v americkém Bostonu, ale nově také s Rakouskem, Německem nebo Španělskem.
PŘEHLEDNĚ: Premiéra Šarlatána a 3Bobule se odkládá, festival Jeden svět by mohl pokračovat na podzim
Číst článek
Počet nakažených narůstá i v dalších evropských zemích. Nejvíce postiženou zůstává Itálie, která kvůli epidemii vyhlásila celostátní karanténu. V zemi za posledních 24 hodin skokově přibylo mrtvých, koronaviru tam podlehlo už 631 lidí.
Situaci řešili také lídři Evropské unie, kteří v úterý večer pořádali společnou videokonferenci. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že unie v rámci boje s novým typem koronaviru umožní státní pomoc pro postižené firmy a vytvoří investiční fond v hodnotě 25 miliard eur (asi 640 miliard korun) s cílem zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné epidemie.
Chu-pej uvolňuje karanténu
Lidé v provincii Chu-pej, odkud se onemocnění COVID-19 rozšířilo dále do světa, by se mohli brzy opět do svých zaměstnání. Podle místních úřadů se již nyní mohou do práce vrátit lidé z podniků zajišťujících hromadnou dopravu nebo výrobu zdravotnických pomůcek. O povolení mohou žádat i lidé ze sektorů průmyslu, které mají významný dopad na národní i globální ekonomiku. U dalších zaměstnání bude záležet na zhodnocení případných rizik.
Obyvatelé provincie si také budou moci vyřídit běžné denní záležitosti. Stále však platí, že lidé nemohou vycestovat, do odvolání platí také uzavření všech škol.