Dusilová, Koller i Pussy Riot. Koncert pro budoucnost zaplnil polovinu Václavského náměstí

Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze se účastní tisíce lidí. Zaplnili celou horní polovinu náměstí, v hloučcích pak postávají až k tramvajové trati. Několikahodinový koncert střídaný výstupy řečníků již několik let patří k oslavám výročí událostí 17. listopadu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze 17. listopadu 2022

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze 17. listopadu 2022 | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Program, který je také připomínkou důležitosti demokratických hodnot a občanské sounáležitosti, nabízí desítky hudebních čísel. Převážně domácí muzikanty letos doplní ruská punková kapela Pussy +Riot, která patří k významným kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina.

Před vystoupením ruské feministické kapely vystoupili třeba Lenka Dusilová Band, zpěváci David Koller a Ben Cristovao, kapely Čhave Romane, pražské rapové duo PAST. Studentský sbor z DAMU zazpíval českou hymnu a Ondřej Ruml Modlitbu pro Martu, která před 33 lety na Václavském náměstí po dlouhých letech útisku zazněla poprvé znovu veřejně z úst Marty Kubišové. Vystoupili také členové projektu Nevzdám se. Tvoří ho čeští, běloruští a ukrajinští muzikanti vystupující na podporu Ukrajiny. Za české umělce jsou v něm a dnes zazpívali třeba David Koller, Monika Načeva, Michal Pavlíček nebo Lenka Dusilová.

Moderátorka Světlana Witovská a herečka Jenovéfa Boková přečetly zdravici tibetského duchovního vůdce, 14. dalajlamy, jehož poselství k výročí 17. listopadu již má tradici.

Lidé mohli podepisovat petici určenou vládě, jejíž obsah shrnutý do tří bodů přednesl herec Rosťa Novák starší. Apel na vládu zahrnuje požadavek na podporu Ukrajiny, výzva k větší pozornosti klimatické krizi a potřebu reformy vzdělávání.

Text pokračuje pod online reportáží.

Akcí diváky provázejí Jindřich Šídlo a Linda Bartošová, kteří byli moderátory i loňského koncertu, jehož se zúčastnilo přes 70 000 návštěvníků. Mottem toho letošního je otázka Jaká je cena míru? Přítomné pozdravilo také několik ukrajinských žen, které děkovaly České republice za podporu své země ve válečném konfliktu. Olena Černohousová z Mariupolu přišla s dcerou do Česka po začátku války. „Je těžké smířit se s tím, že byl zničen celý náš život. Dnes k vašemu svátku vám chci moc poděkovat za pomoc Ukrajině, vaše pomoc ochránila mnoho lidí před smrtí. Ze srdce vám blahopřeji k svátku, každý národ má právo na svobodu a demokracii. Naši obránci Azovstalu bojovali do posledních sil a Ukrajinci i v tuhle chvíli bojují za demokracii,“ řekla.

„Mírovou situaci posledních 33 let jsme brali jako samozřejmou. Proto bychom chtěli s občany otevřít debatu, co pro nás mír vlastně znamená a jakou cenu jsme ochotni zaplatit, abychom si ho udrželi. Nejen v kontextu války na Ukrajině je důležité si tuto otázku položit. Společně chceme hledat odpověď, která jistě není jednoduchá,“ uvedl za pořadatele akce Jan Gregar, výkonný ředitel pořádající organizace Nerudný fest.

Kromě hudebních čísel na pódiu vystupuje i řada řečníků, jako například farářka Martina Viktorie Kopecká, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, politický geograf Michael Romancov nebo ekonom Tomáš Sedláček.

Koncert pro budoucnost se koná od roku 2016. Je součástí platformy Festival svobody, otevřeného uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádajících akce k výročí 17. listopadu. K platformě se každý rok připojují také regionální organizátoři, ať už jako občanské iniciativy nebo jednotlivci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme