Komise navrhne vládě osm změn penzí. Spoření na důchod by mohly mít i děti
Důchodová komise, v níž zasedají politici i odborníci, dnes uveřejnila osm návrhů na změnu tuzemského penzijního systému. Je mezi nimi například i možnost spořit na důchod od narození dítěte nebo zrušení daně z příjmu u důchodů, které si nechají lidé vyplácet z vlastních úspor, tedy současného třetího pilíře.
Návrhy se týkají všech tří pilířů. V souvislosti s veřejným důchodovým systémem navrhuje komise zavést sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze u manželů.
„Druhý návrh, který je vztažen právě k tomuto pilíři, je návrh revizního systému, který nám jako občanům zaručí, že v okamžiku, kdy dosáhneme určité hranice důchodového věku, budeme mít podle očekávaného vývoje úmrtnosti naději prožít poslední čtvrtinu svého života zajištěnou tímto důchodem,“ řekl předseda důchodové komise Martin Potůček.
Důchodová komise navrhne vládě osm změn penzijního systému. Na podrobnosti se Radiožurnál ptal jejího předsedy Martina Potůčka
Druhý pilíř prosadila vláda Petra Nečase, lidé do něj zatím ještě mohou posílat část odvodů a část peněz spořit ze svého. V jednom z osmi návrhů komise doporučuje postup, jak by se měl tento model zrušit. Peníze by do něj měli střadatelé přestat odkládat od příštího roku.
Ve stejnou dobu by podle představ komise měly začít platit i změny ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, dříve penzijním připojištění. Komise radí, aby spoření na důchod mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít podle Potůčka odkládat peníze hned po jejich narození, zatímco dosud je možné důchodové spoření založit až po osmnáctinách.
Pokud by si pak střadatelé z úspor nechali vyplácet penzi aspoň po dobu deseti let, mohly by tyto důchody být osvobozeny od daně z příjmu.
Důchodová komise bude fungovat i letos. Zaměří se třeba na valorizace penzí či na výši odvodů podle počtu vychovaných dětí.