Denně vidíme zraněné, nemocné a odhozené kočky, tvrdí dobrovolníci. V petici požadují plošné kastrace

V Česku je podle spolku KasProCats až 35 tisíc toulavých koček, o které se nikdo nestará. Míst v útulcích je pro ně ale pětkrát méně. Zvířata jsou podle dobrovolníků často v zuboženém stavu, nemocná a zraněná. Pomoct se jim snaží neziskové spolky. Jejich členové teď hromadně podepisují petici, přes osm tisíc lidí v ní chce, aby vláda přijala opatření proti nekontrolovanému množení volně žijících koček – požadují čipování, registr a kastrace.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náchod chce kvůli toulavým kočkám postavit útulek |

Kapacity útulků pro volně žijící kočky v Česku nestačí (ilustrační foto) | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Petronila Soběslavská v Praze provozuje útulek Sdružení na ochranu zvířat v nouzi. Právě se jí do něj dostal zrzavý kocour s ošklivou ránou nad levou přední tlapkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o situaci v souvislosti s volně žijícími kočkami v Česku.

„Nějak to popraskalo, je to povrchové. Pan doktor se zaradoval, zašije mu to a vykastruje ho,“ říká pro Radiožurnál.

Jenže jen samotná kastrace stojí od 1500 až do 6000 korun. Sdružení funguje jen díky materiální a finanční pomoci dárců a nezištně v něm pracuje 12 dobrovolníků. Prostory poskytla Petronila Soběslavská ve svém domě. Útulku se ročně podaří k novým majitelům umístit až 150 koček.

Podobně pomáhá kočkám i spoluautorka petice Kamila Dvořáková. Při diskusi u kulatého stolu v Senátu upozornila na to, že dobrovolníci jsou frustrovaní, protože většina měst a obcí problém s toulavými kočkami ignoruje a spolupráci se často brání.

„Žijeme v přímé realitě přemnožených koček. Vidíme denně kočky zraněné, nemocné, odhozené v popelnicích, krabicích, kamkoliv se člověku zamane. Často je už pozdě jim jakkoliv pomoci. Denně čteme prosby o pomoc a místo pro další a další nalezená zubožená zvířata,“ líčila během diskuse.

Podle Luboše Kristeka ze spolku KasProCats v Česku funguje kolem 150 kočičích útulků, jen 30 z nich zřizují obce. Většina obcí podle něj nemá pro toulavé kočky žádné řešení, a tak se podle něj o 80 procent zvířat v nouzi starají dobrovolníci. Ve svém volném čase, ve svých domovech a bez nároku na odměnu.

„Co by se stalo, kdyby se kapacity naplnily – jakože už plné jsou – a přestaly ty retenční funkce? Ty kočky by nás tady zaplavily a zdecimovaly životní prostředí,“ míní Kristek.

Problematické opatření

Stejně jako ostatní podepsaní pod peticí i on věří, že klíčovým řešením problematiky je kastrování všech volně žijících koček, aby se nekontrolovatelně nemnožily. Týkat by se to mělo i těch, které mají majitele, ale ten je pouští ven. Podle náměstka ministra zemědělství z Pirátské strany Milana Daďourka je ale takové opatření problematické.

Hradec Králové mapuje množství volně žijících koček. Chystá se regulovat jejich počty

Číst článek

„Ta petice určitě pojmenovává problém, který vnímáme. Není pro nás úplně nový, zabýváme se těmi věcmi. Některé návrhy jsou z našeho hlediska pro chovatele koček poměrně hodně striktní. Musíme myslet na vícero stran dotčených,“ tvrdí.

Daďourek například uvádí, že není možné, aby za kastrování koček byla zodpovědná města a obce, jak žádá petice. „Otázkou je, jak by obce naplňovaly takto široce pojatou povinnost. Pro vlastníka by to znamenalo, že pokud by chtěl mít koťata, musel by mít vždy zvíře v registrovaném chovu, což není administrativně a chovatelsky snadná záležitost,“ podotýká.

Podle ministerstva životního prostředí má být odpovědnost na majiteli zvířete. Daďourek dodal, že další opatření proti přemnožení, které petenti požadují, tedy povinné čipování koček a jejich registrace v centrální databázi, už se připravuje. Předpis chystá Evropská unie a česká legislativa na něj naváže.

Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme