KDU-ČSL vede do eurovoleb Zdechovský. Ještě není jasné, zda se lidovci spojí i s ODS a TOP09
Rozhodnutí, zda bude KDU-ČSL kandidovat v příštím roce do Evropského parlamentu samostatně, nebo v koalici Spolu, by mělo padnout nejpozději do konce září. Po sobotní nominační konferenci strany to novinářům řekl její předseda a vicepremiér Marian Jurečka. Vládní lidovci jsou členy koalice Spolu, kterou tvoří s ODS a TOP 09. Jedničkou na kandidátce KDU-ČSL do voleb do Evropského parlamentu bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský.
Premiér a předseda ODS Petr Fiala řekl minulou sobotu na ideové konferenci své strany, že rozhodnutí o případné společné kandidatuře do Evropského parlamentu ještě nepadlo. Jurečka pak uvedl, že v sobotu se o koaliční nebo samostatné kandidatuře mezi lidovci nejednalo.
Žádný europoslanec se neochytřil tím, že sedí v Praze, vysvětluje Zdechovský své četné výjezdy
Číst článek
Na druhém místě kandidátky za Zdechovským je náměstek jihočeského hejtmana František Talíř. Trojkou je nynější europoslankyně Michaela Šojdrová.
„Lidovci půjdou do voleb se třemi tématy. Prvním z nich je bezpečnost, druhé je lepší ochrana spotřebitelů a třetí kvalitní a dobře provedená ochrana životního prostředí,“ komentoval program KDU-ČSL do evropských voleb Zdechovský pro server iROZHLAS.cz.
„Prvně chceme jednat s našimi koaličními partnery ze Spolu. Začátkem června nás čekají další kola jednání, pak budeme zvažovat, co dál,“ popsal plány lidovců na jednání o možných proměnách kandidátky.
Mezi kandidáty bude rovněž nynější nezařazený senátor a uchazeč o Hrad Pavel Fischer, a to na pátém místě. Lidovci mají nyní dva europoslance, Šojdrovou a Zdechovského. V posledních volbách v roce 2019 získala strana 7,24 procenta hlasů.
„Předpokládám, že to rozhodnutí (o způsobu kandidatury) by mělo padnout do konce září. Takto se budu snažit i ta jednání vést. My velmi dobře zvažujeme, jestli forma koaliční spolupráce Spolu pro evropské volby má opravdu potenciál především nabídnout dobrou politiku, dobře vyvážený program pro voliče, takže uvidíme,“ uvedl Jurečka.
❗️Do voleb do Evropského parlamentu příští rok povede KDU-ČSL @Tomáš Zdechovský. Na dvojku se vyhoupl @František Talíř 🇨🇿🇺🇦.
Dlouholetá lidovecká europoslankyně @Michaela Šojdrová až třetí, @Pavel Fischer dokonce na pátém, zcela jistě nevolitelném místě, pokud nepřeskáče preferenčními hlasy.
13:11 – 20. 05. 2023
„Samozřejmě, když bychom šli sami, tak si věříme na to, že také dokážeme udělat dobrý volební výsledek,“ dodal. Podotkl, že lidovci měli v evropských volbách vždy disciplinované voliče.
Koalici Spolu vytvořila trojice tehdy opozičních stran, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, před sněmovními volbami v roce 2021. Občanští demokraté s lidovci a TOP 09 pak se ziskem 27,79 procenta hlasů ve volbách těsně předstihli hnutí ANO a vytvořili nynější kabinet s další koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN).
Při hlasování v europarlamentu byli vždy přítomni Niedermayer a Kolaja. Nejčastěji chyběl Pospíšil
Číst článek
Jurečka řekl, že pořadí kandidátů, jak je vybrala sobotní konference, bude platit jak při samostatné kandidatuře, tak při společné kandidatuře Spolu. Sobotní pořadí by podle jeho slov nemělo znamenat, že je někdo „více vítězem“ a někdo jiný „méně vítězem“.
Jednání konference označil jako velmi těsný souboj kvality. Za svůj cíl označil to, aby lidovci měli po příštích volbách víc mandátů než současné dva. Kandidátku považuje za dobře vyvážený tým a ocenil, že se ji podařilo omladit.
Na čtvrtém místě bude starosta obce Slatinice na Olomoucku Ondřej Mikmek. Na kandidátce je také náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník nebo poslanec Hayato Okamura.