Kardinál Duka: Svoboda je ohrožena a opozice se chová jako ministři před nástupem komunismu
Komunistická strana a hnutí Svoboda a přímá demokracie získávají postupně pozice v čele některých sněmovních komisí. A podle kardinála Dominika Duky je ohrožena svoboda i demokracie. Opozice se navíc chová jako ministři v roce 1948, tedy před nástupem komunismu, uvedl Duka ve vysílání České televize.
Sněmovní mandátový a imunitní výbor vede nově komunistický poslanec Stanislav Grospič. V čele bezpečnostního výboru pak stanul Radek Koten z hnutí Svoboda a přímá demokracie, který se na sociálních sítích chlubí svým angažmá před rokem 1989 v pohraniční stráži komunistického Československa.
Volba komunisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS je neplatná. Bude se opakovat v lednu
Číst článek
Spory mezi poslanci vyvolává i kandidát do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů Zdeněk Ondráček z KSČM, jehož kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti protirežimním demonstracím.
„Zcela určitě je ohrožena svoboda, je ohrožena i demokracie. Když vidíme některé navrhované kandidáty do jednotlivých výborů, zatrne každému člověku, který má vzpomínku na dobu komunismu i na Národní třídu,“ prohlásil ve vysílání České televize duchovní, kterého kvůli vyznání věznil komunistický režim v borské věznici.
Výhrady ale kardinál adresoval i na adresu tradičních stran, které nedokázaly s hnutím ANO otevřít jednání o vládě.
V čem vidí Duka 'rozmary menšin'? Například v zákonu o registrovaném partnerství, vysvětluje kardinál
Číst článek
„Mnozí říkají, a já si to také myslím, že se opozice chová jako páni ministři v roce 1948. Že vzdali určitou šanci a že měli víc uvažovat, jak by se mělo dál jednat,“ prohlásil s odkazem na váhavý, opatrnický a místy i nekoordinovaný postup demokratických stran během krizových dní v únoru 1948, které otevřely KSČ cestu k moci.
Dukovy gratulační dopisy
Kardinál v bezprostřední reakci na výsledky říjnových sněmovních voleb napsal, že zvítězily strany a hnutí, které v posledních 25 letech nevytvářely svobodu této země.
Později ale všem poslal dopisy, ve kterých jim gratuloval k volebním výsledkům. Kritiku vzbudil ten pro předsedu SPD Tomia Okamuru. Část církevní obce pobouřila hlavně věta:
„Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi a řada jiných témat. Přál bych Vám, abyste Vy i Vaši poslanci v nově ustavené sněmovně dokázali důrazně prosazovat právo a spravedlnost.“
Duka v dopisech problém nevidí. „Považuji to za správné podle zásady: Sláva vítězům, čest poraženým. Bude nutné spolupracovat s těmi, kdo se dostali do parlamentu, protože jsme parlamentní demokracie," podotkl kardinál.