Spolu, ale jen někde.
ODS, TOP 09 a lidovci nepůjdou do voleb dohromady ani v polovině krajských měst
Praha | Jakub Grim |
Snaha o lepší volební výsledky, větší šance na zisk primátorských postů a zopakování úspěšné spolupráce z loňských sněmovních voleb. To jsou důvody, proč ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zhruba v polovině krajských měst včetně Prahy či Ostravy oznámily společnou kandidaturu do zářijových komunálních voleb. Na druhé straně se ale v řadě měst včetně Brna nebo Liberce domluvit nedokázaly. Jednání krachla na personáliích nebo třeba kvůli rozdílným ambicím.
Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít
„V Brně se to nepodařilo, ale myslím, že to není žádná tragédie. Na celé komunální úrovni se to nedá zopakovat.“ Tak premiér a předseda ODS Petr Fiala zhodnotil fakt, že se pro podzimní komunální volby nepodařilo zopakovat úspěšný projekt koalice Spolu ve většině krajských měst.
Přitom celostátní vedení občanských demokratů, TOP 09 a lidovců své kolegy z komunální politiky vyzvalo, ať pro obecní i senátní volby 24. a 25. září spojenectví zopakují. Speciální důraz kladli především na krajská města. Jak vyplývá z analytického přehledu, který pro všech třináct krajských měst sestavil server iROZHLAS.cz, kandidátka Spolu se bude o hlasy voličů ucházet jen v Praze, Ostravě, Plzni, Olomouci, Pardubicích a Karlových Varech.
Například v Brně se proti sobě postaví na jedné straně koalice ODS a TOP 09 a na druhé KDU-ČSL a STAN. Ve Zlíně, Ústí nad Labem nebo Českých Budějovicích se spojila alespoň TOP 09 s lidovci, v Jihlavě zase ODS a KDU-ČSL. A v Hradci Králové se dokonce všechny tři strany postaví proti sobě na různých kandidátkách.
Všestranně výhodné
Zajímavým momentem je, že občanským demokratům se ve všech krajských městech podařilo vyjednat si místo v čele kandidátky, vždy tak má lídra a potenciální primátor by poté pocházel z jejich řad. A to ať už jde o krajské verze koalice Spolu, nebo jakoukoliv jinou konstelaci.
Zatím SPOLU, ale na jak dlouho? ‚Nemůžou sedět ve vládě a čekat, až se jim od ODS vrátí voliči‘
Číst článek
Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze je pro občanské demokraty logické, že mají zájem na skládání koalic ve formátu Spolu. „Pro ODS je to strategické z hlediska důležitosti každého procenta nebo půl procenta, aby mohla být tím, kdo bude sestavovat radniční koalici. Stejně jako se dostali do čela po sněmovních volbách a z pozice nejsilnějšího subjektu sestavovali vládu,“ popisuje pro iROZHLAS.cz.
Spolupráci s TOP 09 a lidovci zatím vnímá jako všestranně výhodnou, ODS přináší posílení její pozice a samy díky spojenectví se silnou ODS zůstávají relevantní. To platí pro celostátní úroveň, na mnoha místech v komunále ale TOP 09 a KDU-ČSL občanské demokraty nutně nepotřebují.
„TOP 09 by v Praze udělala relativně slušný výsledek i sama a lidovci jsou v některých moravských oblastech minimálně stejně silní jako ODS,“ vysvětluje Just.
Analytik Deníku N Jan Tvrdoň ale před dvěma týdny ve Vinohradské 12 upozorňoval na trend, kdy se podle průzkumů volebních preferencí zdá, že ODS jako dominantní aktér v celostátní vládě i díky osobě premiéra Petra Fialy vysává voliče svým partnerům:
Median: Volby by vyhrálo ANO před ODS. Do sněmovny by vstoupila ČSSD, nedostali by se lidovci a TOP 09
Číst článek
„Kdo by z těch dvou stran mohl být ohroženější, tak spíše TOP 09 už kvůli tomu, že profil jejich voliče je podobnější ODS než u lidovců. KDU-ČSL má přeci jen víc sociálních akcentů, hlubší kořeny a ideové východisko, které není tak blízké ODS.“
Just však radí nepřeceňovat případné celostátní důsledky neschopnosti sestavit na některých místech společnou kandidátku: „Komunální volby mohou mít vliv, pokud dopadnou třeba debaklem jedné z koaličních stran. Nebo že by se případná nevraživost z kampaně odrazila na vztazích v centrální vládě. Například v Praze si jdou Piráti a ODS hodně po krku, zatím se ale nezdá, že by to zásadním způsobem narušovalo práci centrální vlády.“
Soudržnost vlády by ovšem mohlo ohrozit, kdyby po volbách některá z vládních stran či koalic dala na radnicích přednost spolupráci s hnutím ANO. „Pokud by nastala situace, kdyby například ODS mohla vytvořit koalici se svými centrálními partnery, a přesto zvolila variantu s ANO, tak si myslím, že by to mohlo k rozbouření vod v centrální vládě vést. Nemyslím si ale, že by pak hrozil třeba odchod jedné ze stran z vlády,“ podotýká politolog.
Situace v krajských městech:
- Praha
- České Budějovice
- Plzeň
- Karlovy Vary
- Ústí nad Labem
- Liberec
- Hradec Králové
- Pardubice
- Jihlava
- Brno
- Zlín
- Olomouc
- Ostrava
Praha
V hlavním městě před čtyřmi lety volby dopadly poměrně vyrovnaně. Mezi první ODS a pátým hnutím ANO bylo jen něco málo přes dvě procenta hlasů. Koalici ale vytvořili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). V opozici zůstali právě občanští demokraté a ANO, více stran se do zastupitelstva nedostalo.
Takto vypadající politickou mapu ale poslední půlrok plný horečnatého zákulisního vyjednávání kompletně překreslil.
Po úspěchu v loňských sněmovních volbách, kdy v Praze získala koalice Spolu 40 % hlasů a jednoznačně zvítězila, se ODS, TOP 09 a KDU-ČSL domluvily na společné kandidatuře i pro volby na pražský magistrát. Na prvních 33 místech kandidátky má ODS 18 míst, TOP 09 12 pozic a lidovci tři.
Dává novou tvář Mariánskému náměstí v Praze. ‚Alfa a omega je bezpečnost, pak stromy,‘ míní architekt
Číst článek
Post lídra a kandidáta na primátora připadl občanským demokratům, kteří se podle Seznam Zpráv snažili na čelo kandidátky neúspěšně získat nestraníky Miroslava Singera a Mojmíra Hampla – někdejšího guvernéra a viceguvernéra České národní banky.
Trn z paty nakonec ODS musel opět vytrhnout poslanec a v letech 2010–2013 primátor Bohuslav Svoboda. Ten vedl kandidátku občanských demokratů na pražský magistrát už v letech 2010, 2014 i 2018 a letos ho čekají z pozice lídra už čtvrté komunální volby.
Podle politologa Petra Justa je důvodem toho, že je opět lídrem 78letý Svoboda, složitá vnitřní struktura pražské ODS, kde je hned několik názorových směrů. „Svoboda dokáže tyto různé proudy do určité míry zastřešit a sjednotit. Není příliš vyhraněný, jeho osoba uvnitř ODS není štěpícím elementem,“ domnívá se.
A doplňuje, že tak může působit podobně jako v celostátní koalici Spolu premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Hledali nějakého lokálního Fialu. I jemu se podařilo kandidátku uklidnit a sjednotit, protože také nepůsobí vyhraněným dojmem. Uvnitř pražské ODS není úplně jednoduché najít někoho, kdo by příliš nebudil rozpory a vnitrostranické emoce. Třeba Alexandra Udženija by byla vnímána vnitřně mnohem problematičtěji,“ doplňuje Just.
Na druhé straně ale vidí jako jeho velikou nevýhodu fakt, že Svoboda nadále čelí soudnímu řízení v případu někdejší městské karty opencard, konkrétně stíhání pro podezření z porušení povinnosti při správně cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.
Před Prašnou bránou se objevil kruhový objezd. ‚Bolí mě se na to dívat,‘ komentuje primátor Hřib
Číst článek
„Až se rozjede horká fáze kampaně, tak předpokládám, že zejména ANO nevynechá jedinou příležitost, aby neupozornilo na to, že je Svoboda ve stadiu trestního řízení. Budou tak Spolu vracet to, že upozorňovali na trestní stíhání Andreje Babiše,“ myslí si politolog.
Koalici Spolu ale přesto favorizuje, i protože mají ODS a TOP 09 v Praze dlouhodobě nejlepší volební výsledky. „Pokud se jim nepodaří zvítězit, tak to pro ně bude dosti problematické a na zamyšlení.“
Podle předsedkyně sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je cílem koalice zisk 40 % hlasů a premiér Fiala na zahájení kampaně uvedl, že by koalice v Praze měla napodobit celostátní úspěch projektu Spolu. „Musíme vyhrát tak, aby nebylo možné bez Spolu vládnout. Praha potřebuje pravicovou vládu,“ dodal předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.
Hlavními soupeři Spolu mohou být Piráti opět vedení primátorem Zdeňkem Hřibem, Praha Sobě v čele se starostou Prahy 7 Janem Čižinským, samostatně kandidující hnutí STAN nebo ANO, které ale zatím neschválilo lídra. Podle předsedy pražské organizace Ondřeje Prokopa by měl ANO vést poslanec Patrik Nacher. Na volitelných místech jsou mimo jiné také exposlankyně Barbora Kořanová nebo bývalá místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová.
Lídrem hnutí STAN bude v Praze současný 1. náměstek primátora Petr Hlaváček, který se před čtyřmi lety dostal na magistrát jako nestraník za TOP 09 na kandidátce Spojených sil pro Prahu. „Spojené síly byly taková středová formace, ve které jsem se cítil dobře. Myslím, že já jsem pořád stál na tom samém místě, jenom kolegové z TOP 09 se posunuli více doprava,“ komentuje Hlaváček.
Dalším přestupem v rámci pražské politiky je pak i Hana Kordová Marvanová. V minulosti byla poslankyní postupně za Občanské fórum, ODS a Unii Svobody, v roce 2014 působila na resortu spravedlnosti jako náměstkyně ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) a po minulých komunálních volbách se stala jako nestranička za STAN radní. Zkušená politička nyní opět vyměnila stranický dres a bude kandidovat za Spolu.
Do složení pražského zastupitelstva se pokusí promluvit i Solidarita – koalice ČSSD, Zeleneých a hnutí Idealisté. Kandidátku povede jako nestranička bývalá ombudsmanka a mluvčí Charty 77 Anna Šabatová. Míří na dvouciferný výsledek, odmítají spolupráci s ODS a SPD, naopak by preferovali Piráty, Prahu Sobě nebo STAN. Za ČSSD je na kandidátce i bývalý premiér Vladimír Špidla nebo exministři Tomáš Petříček a Jiří Dienstbier.
České Budějovice
V roce 2018 v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO a nyní vládne s hnutím Občané pro Budějovice a dvěma koalicemi – Společně pro Budějovice (KDU-ČSL a TOP 09) a STAN a Čisté Budějovice. V opozici zůstala ODS, Piráti a komunisté.
ODS do letošních voleb na budějovický magistrát povede děkanka ekonomické fakulty Jihočeské univerzity Dagmar Škodová Parmová a na osmém místě bude jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Občanské demokraty v metropoli jižních Čech čeká samostatná kandidatura, jak potvrdil Kuba pro iROZHLAS.cz.
Jejich partneři z celostátního Spolu totiž s největší pravděpodobností navážou na spolupráci z minulých komunálních i krajských voleb. V Jihočeském kraji TOP 09 a lidovcům společná kandidatura v poslední době funguje dobře, jak potvrdila krajská manažerka TOP 09 Milena Kothbauerová.
Hnutí ANO do voleb povede současný primátor Jiří Svoboda, který je v čele radnice už od roku 2014. Lídrem hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) bude 1. náměstek Juraj Thoma a na kandidátce bude kromě nezávislých i několik zástupců dalšího místního hnutí Jihočeši 2012.
Zatímco v roce 2018 kandidoval STAN společně s hnutím Čisté Budějovice, letos půjdou do voleb v čele s krajským zastupitelem Jiřím Fenclem samostatně. Komunisty povede bývalý předseda strany Vojtěch Filip.
Plzeň
Komunální volby v Plzni před čtyřmi lety byly mimořádně vyrovnaným bojem mezi nakonec vítězným hnutím ANO s 22,2 % hlasů a druhou ODS s 22,1 % hlasů. Obě strany nakonec v městské radě vládnou spolu s TOP 09 a ČSSD. V opozici zůstali Piráti, KDU-ČSL a KSČM.
V Plzni mají středopravicové strany tradičně volební úspěchy, ODS je zde dlouhodobě velmi úspěšná, kromě období 2014–2018 měla v Plzni vždy primátora.
Proto není překvapením, že lídrem Spolu bude letos zástupce ODS. Nepůjde však o současného primátora Pavla Šindeláře (ve funkci působí pouze od letošního ledna, kdy vystřídal Martina Baxu, který byl jmenován ministrem kultury), ale o jeho náměstka pro ekonomiku Davida Šloufa.
Byť jde o spojenectví stran, které jsou v současnosti na městské úrovni v koalici i v opozici, má spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL za jasný cíl volby v Plzni vyhrát.
Novým hejtmanem Plzeňského kraje je Pirát Rudolf Špoták. Členové ODS A TOP 09 se volby neúčastnili
Číst článek
„Společně jsme se rozhodli i s respektem k výsledku voleb do sněmovny v roce 2021, kdy koalice Spolu tyto volby v Plzni nejenom vyhrála, ale volilo ji 31,11 procenta Plzeňanů. Tento potenciál a důvěru voličů chceme využít i v komunálních volbách,“ řekl Baxa, který je i regionálním šéfem ODS.
Dalším příběhem plzeňských komunálních voleb může být, do jaké míry budou reflektovat únorovou změnu na hejtmanství Plzeňského kraje. Původní koalice ODS a TOP 09, Pirátů a STAN se rozpadla a hejtmanku Ilonu Mauritzovou (ODS) vystřídal Rudolf Špoták (Piráti), který složil novou koalici s hnutím STAN a ANO.
Lídrem ANO, které bude chtít Spolu porazit, bude Roman Zarzycký – krajský předseda strany, první náměstek plzeňského primátora a náměstek hejtmana Plzeňského kraje. Na souběhu jeho funkcí se promítá jak předvolební boj v městské politice, tak nedávná škatulata na krajské úrovni.
Na květnovém městském zastupitelstvu chtěl Zarzycký, aby mohl funkci prvního náměstka primátora vykonávat jako neuvolněný, jenže ODS ho nepodpořila, a tak bude funkci dál plnit na plný úvazek a za plnou mzdu. Etický kodex zastupitelstva i pravidla ANO ale kumulaci více uvolněných pozic zapovídají.
„Neumím si představit, že jako primátor mám neuvolněného prvního náměstka, který mě zastupuje, když tady nejsem. Mně to spolu neladí,“ uvedl na jednání primátor Pavel Šindelář.
„Hrozí vám, pokud se budete ke svému koaličnímu partnerovi chovat takovým dehonestujícím způsobem, že mu s vámi dojde trpělivost, jako se to stalo na kraji,“ odvětil mu Zarzycký.
Po neúspěchu na městském zastupitelstvu má v plánu žádat na červnovém krajském zastupitelstvu, aby vykonával neuvolněně funkci náměstka hejtmana.
Karlovy Vary
V nejzápadnějším krajském městě České republiky vyhrálo před čtyřmi lety hnutí ANO, které získalo post primátora a složilo koalici s hnutím Karlovaráci a ODS, jež kandidovala s podporou Strany soukromníků ČR a Mladých konzervativců.
V opozici zůstala Karlovarská občanská alternativa, Piráti a komunisté. Přes pět procent se nedostaly například společná kandidátky TOP 09 a STAN nebo ZVOLITELNÍ – koalice KDU-ČSL, Svobodných, Zelených a Unie pro sport a zdraví.
I kvůli tomu, že se v minulých volbách lidovci a TOP 09 do zastupitelstva nedostali, obě strany rády využily možnosti kandidovat s ODS v rámci koalice Spolu. O spolupráci jednaly strany od počátku roku.
„Našim cílem je komunální volby vyhrát a dát městu kvalitní vedení s vizí jeho dalšího posunu,“ uvedl lídr ODS a kandidát na primátora Jiří Vaněček.
Favorita voleb hnutí ANO povede primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. Pro ANO je Karlovarský kraj jednou z volebních bašt.
Silným hráčem by mohlo být i spojenectví Karlovarské občanské alternativy (KOA) a hnutí STAN. Nynější hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek je členem KOA a prosazuje pokračování úspěšné spolupráce, která ho před dvěma lety vynesla do úřadu.
Ústí nad Labem
Původní složení magistrátní koalice po minulých volbých v Ústí nad Labem bylo vítězné ANO, Ústecké fórum občanů (UFO), ODS a Pro Zdraví a Sport. V opozici tak zůstalo PRO! Ústí, Vaše Ústí, komunisté a SPD.
Po třech letech vládnutí však došlo k výměně, kdy bylo UFO nahrazeno uskupením PRO! Ústí. To však v radě dlouho nevydrželo a poslední rok vládne na magistrátě menšinová koalice.
V Ústí nad Labem se strany koalice Spolu na společném postupu nedohodly, takže zatímco ODS kandiduje sama, TOP 09 a KDU-ČSL pod názvem Společně. Už minule se společnými silami pokoušely dostat do ústeckého zastupitelstva, dokonce měly společnou kandidátku ještě s hnutím STAN, ani ve třech ale neuspěly a dostaly jen 3,6 % hlasů.
V dresu ANO se bude o obhajobu primátorského řetězu pokoušet Petr Nedvědický a kromě místních sdružení si na samostatnou kandidaturu v Ústí nad Labem poprvé věří i hnutí STAN.
Liberec
Liberecký kraj i jeho centrum je dlouhá léta baštou regionálního hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK), které plní roli tamní krajské buňky hnutí STAN. Stejně jako ve volbách do krajského zastupitelstva, i v komunálních volbách v Liberci SLK neustále posiluje. V roce 2010 to bylo společně s KDU-ČSL 13,4 %, v roce 2014 samostatně 16,6 % a před čtyřmi lety za pomoci TOP 09 a lidovců už vítězství s 32 % hlasů.
Po celé čtyři roky vládla městu na severu mimořádně silná koalice SLK, ANO a ODS. V opozici tak zůstala jen Změna pro Liberec a Liberec otevřený lidem – LOL!
Pro letošní volby se však zde nepodařilo vytvořit spojenectví na půdorysu vládní koalice Spolu. V Liberci se sází na osvědčené postupy.
SLK jdou do voleb opět s TOP 09 a KDU-ČSL pod vedením současného primátora Jaroslava Zámečníka (SLK). V první desítce bude za KDU-ČSL jen Hana Zemanová a za TOP 09 Robert Korselt.
Podle Zámečníka je hlavní ambicí opět navýšit volební výsledek. „KDU-ČSL a TOP 09 dávaly průzkumy menší procenta, vím, že se to nesčítá, ale budeme rádi, když posílíme výsledek proti minulým volbám,“ říká.
Kromě již tradičně solitérního ANO se i jiné strany v Liberci pro nadcházející volby spojují. Liberec otevřený lidem bude kandidovat dohromady se Změnou pro Liberec, čímž se tak spojí dosavadní magistrátní opozice. Ani ODS nejde sama, podpoří ji místní uskupení Unie pro sport a zdraví.
Hradec Králové
Situace na hradecké radnici po minulých komunálních volbách byla velmi nestabilní. Původní koalici tvořilo vítězné ANO, ODS a spojenectví Změny pro Hradec a Zelených, a to s nejtěsnější většinou 19 hlasů z 37. Přestože skončila ODS až třetí, primátorem se stala trojka její kandidátky – nestraník Alexandr Hrabálek.
V tomto složení ale vláda v Hradci vydržela jen dva roky, než ji Změna a Zelení opustili a nová koalice na radnici už nevznikla. V opozici zůstal Hradecký demokratický klub, Piráti, Koalice pro Hradec a komunisté.
ODS, TOP 09 i lidovce v Hradci Králové najdeme na třech různých kandidátkách, k žádnému spojenectví mezi stranami Spolu zde nedošlo. Důvodem jsou především velmi špatné personální vztahy mezi jednotlivými stranami.
TOP 09 vadí působení ODS v současném vedení města: „Vzhledem k současnému stavu města, potažmo jeho vedení, za které odpovídá primátor z ODS, je pro TOP 09 kandidatura s touto stranou nepředstavitelná,“ řekl pro Seznam Zprávy krajský šéf TOP 09 Jakub Sofka.
TOP 09 se proto přidala k místnímu sdružení Hradecký demokratický klub (HDK), které před čtyřmi lety skončilo s 15,6 % hlasů druhé. Lídryní bude zastupitelka a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK).
Koalice #HDK, @TOP 09 Hradecký kraj s podporou Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany je stvrzena nejen podpisy na papíře, ale i společným přípitkem. #ZaHradec
13:10 – 14. 03. 2022
K ODS se nepřidají ani lidovci, kteří budou pokračovat v projektu Koalice pro Hradec. ODS povede ředitel městské policie Miroslav Hloušek a jedničkou lidovecké Koalice pro Hradec bude Růžena Divecká.
Hnutí ANO povede krajská zastupitelka Jana Šandová, která se postavila i do čela znovuobnovené místní organizace. Ta byla totiž původně loni v prosinci rozpuštěna kvůli špatnému fungování zastupitelského klubu. Hradecké ANO v tom důsledku také opustila řada funkcionářů.
Lídrem nově vzniklého hnutí Rozvíjíme Hradec bude senátor a právník Jan Holásek.
Pardubice
Před čtyřmi lety v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO. Koalici po volbách vytvořilo široké seskupení ANO, ODS, ČSSD, Koalice pro Pardubice (TOP 09 a KDU-ČSL) a Sdružení pro Pardubice. V opozici zůstali Piráti, Pardubáci společně a komunisté.
Pro letošní volby v Pardubicích vznikla obdoba celostátní koalice Spolu. Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali memorandum o společné kandidatuře v dubnu. Lídrem bude nynější náměstek primátora Jan Mazuch (ODS), dvojkou další náměstek Petr Kvaš (ODS), trojkou radní Vít Ulrych (KDU-ČSL) a čtvrtý Martin Slezák za TOP 09.
Ambiciózní projekt cílí na vítězství, o nějž se pravděpodobně popere s hnutím ANO, které už nepovede současný primátor Martin Charvát, jenž ve funkci působí od roku 2014. Lídrem ANO bude náměstek Jan Nadrchal a Charvát se bude ucházet o křeslo senátora.
„Naším cílem je zvítězit, postavit primátora a mít co největší vliv na chod města. Naši kandidáti obsahují prakticky všechny oblasti společenského života v Pardubicích,“ dodal Mazuch.
Samotné jde do voleb hnutí STAN, naopak další konkurenti se také spojili do koalic, ať už jde o Piráty a Zelené, nebo o celkem čtyři místní subjekty – Sdružení pro Pardubice, Pardubáci, Patrioti Pardubic a Pardubice pro lidi. Toto spojenectví čtyř povede pod jménem Společně pro Pardubice René Živný ze Sdružení pro Pardubice.
Jihlava
I v Jihlavě před čtyřmi lety vyhrálo ANO, do koalice se však nedostalo. Město vede Fórum Jihlava (STAN a nestraníci), ODS, KDU-ČSL a Žijeme Jihlavou (TOP 09, Zelení a Piráti). V opozici tak zůstalo vítězné ANO, KSČM, ČSSD a SPD.
Ani v Jihlavě se domluvit kandidátku Spolu nepodařilo, pouze spojenectví ODS a lidovců. TOP 09 dala přednost Zeleným, navážou tak na minulé volby a opět půjdou pod názvem Žijeme Jihlavou, tentokrát však již bez Pirátů.
Ti se už v únoru domluvili na společné kandidatuře s Fórem Jihlava se společnou zkratkou PiFo, kterou povede současná primátorka Karolína Koubová. „Kandiduji, protože nerada odcházím od rozdělané práce a protože vidím tým, který to má stejně,“ uvedla.
Fórum Jihlava se přitom v průběhu volebního období postupně rozpadalo, část zastupitelů se hlásí k hnutí STAN, část má blíž k Pirátům. STAN připravuje samostatnou kandidaturu.
Společnou kandidátku ODS a lidovců povede náměstek primátorky Petr Ryška (ODS), na druhém místě bude další náměstek Martin Laštovička (KDU-ČSL). „Chceme být po volbách uskupením, které bude skládat koalici,“ řekl David Beke, předseda místního sdružení ODS a jihlavský radní. „Navazujeme na úspěšnou spolupráci projektu Spolu,“ dodal.
Brno
V komunálních volbách 2018 v Brně zvítězilo ANO, ale jeho lídr Petr Vokřál primátorský řetěz neobhájil. Primátorkou se stala Markéta Vaňková, jejíž ODS (na kandidátní listině se Svobodnými a spolkem Brno autem) složila koalici s lidovci, Piráty a ČSSD.
Že v Brně ostatní strany obešly vítězné ANO, okomentoval tehdejší premiér a šéf hnutí Andrej Babiš výrazem „megapodraz“. Do opozice je doprovodilo SPD.
Ve druhém největším českém městě se přání stranických lídrů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL o společné kandidatuře naplnit nepodařilo. Občanští demokraté si musí vystačit s TOP 09, zatímco lidovci se dohodli s hnutím STAN. Koalici ODS a TOP 09 povede současná primátorka Vaňková a spojenectví KDU-ČSL se STAN její 1. náměstek a Petr Hladík.
Z pěší zóny je ‚dálnice‘. Z historického centra Brna se stal průjezd i parkoviště pro auta
Číst článek
Hlavním důvodem, proč se strany Spolu v Brně nedohodly na společné kandidatuře, je silná pozice ODS i lidovců v regionu. „Jižní Morava je silnou lidoveckou oblastí. KDU-ČSL to bere jako jeden z mála regionů, kde jsou silní, což je vedlo k tomu, že si chtěli nárokovat pozici jedničky případné společné kandidátky,“ přibližuje politolog Just.
Při představení společné kandidátky ODS a TOP 09 uvedl premiér Fiala, že má koalice za cíl volby v Brně vyhrát. „Mám radost, že v Brně došlo k dohodě a vznikla takto silná kandidátka. Brno má v čele úspěšnou primátorku,“ prohlásil. „S nadsázkou říkám, že chceme 51 procent,“ doplnila jej Vaňková.
Dvojkou za primátorkou je exposlankyně Anna Putnová (TOP 09) a trojkou náměstek Robert Kerndl (ODS). Na kandidátce je na čtvrtém místě i šéf hokejové Komety Libor Zábranský (nestr.) a na dalších místech i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) či ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša (nestr.).
Lidovci i STAN před čtyřmi lety kandidovali samostatně, Starostové ale zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí. Nyní chtějí volby vyhrát. Dvojkou za lídrem Hladíkem bude Irena Matonohová (za STAN).
„Máme stejnou vizi budoucnosti Brna jako odvážného, moderního města evropského formátu,“ řekl při oznámení kandidatury místopředseda KDU-ČSL Hladík. „Koalice s KDU-ČSL nám dávala největší smysl. Je tam programová blízkost i podobný pohled na to, jak se má dělat komunální politika,“ doplnila ho Matonohová.
Uskupení zahájilo kampaň s heslem Tady HLAdík, doprovázené je dalším heslem Rodičům chceme HLAvně dobít baterky. Lídr vyobrazený na papírové figuře v životní velikosti drží v rukou bílou ceduli, kam lidé mohou napsat, co by chtěli v Brně změnit.
„ODS i KDU-ČSL trvaly na pozici lídra. Nakonec se nedohodly a jsou z toho dvě kandidátky, které si budou konkurovat,“ hodnotí politolog. Podle Justa se ale dá čekat, že s největší pravděpodobností jsou koalice ODS s TOP 09 a lidovci se STAN přirozenými povolebními partnery.
„Bude to asi tvrdý souboj, protože jak primátorka Vaňková, tak náměstek Hladík budou aspirovat na vítězství,“ dodává.
O tom, že myslí snahy o ovládnutí Brna Hladík vážně, vypovídá i to, že na podzim odmítl ministerskou funkci. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka mu nabízel post ministra životního prostředí. „Když chceš změnit svět, běž domů a miluj svou rodinu. A když chceš změnit naši zemi, musíš změnit nejprve svoje město. Takhle to mám, a proto zůstávám doma v Brně,“ vzkázal tehdy Hladík.
ANO se pokusí obhájit vítězství v čele s místostarostou městské části Řečkovice a Mokrá Hora René Černým. V předchozích dvou volbách zde ANO vedl exprimátor Petr Vokřál, který však z hnutí vystoupil a kvůli kauze Stoka bylo celá brněnská buňka ANO rozpuštěna a znovu založena.
Přinesl mi složku ze Stoky, prostě vydírání, popisuje Vokřál setkání se synem Jaroslava Faltýnka
Číst článek
Brněnští Piráti jednali o společné kandidatuře s hnutím Žít Brno a Zelenými, nakonec ale půjdou pod vedením Marka Lahody sami.
Ve volebním období 2014–2018 byli přitom společně v magistrátní koalici vedené hnutím ANO, po minulých volbách ale Žít Brno a Zelení zůstali mimo zastupitelstvo, i proto půjdou letos společně.
ČSSD povede primátorčin náměstek Jiří Oliva, Trikolóra jedná o společné kandidatuře s SPD a netradiční spojení nabízí pro letošní brněnské volby uskupení Restart pro Brno. Jde o KSČM, Slušné lidi, zemanovce a exčleny SPD.
Zlín
V komunálních volbách 2018 ve Zlíně vyhrálo ANO jen přesně před hnutím STAN. Magistrátní koalici složily společně pod vedením primátora Jiřího Korce (ANO) a přibraly ještě lidovce, ODS a Piráty. V opozici zůstalo hnutí Zlín 21, uskupení Rozhýbejme Zlín (Soukromníci, Svobodní a Nezávislí) a SPD. TOP 09 před čtyřmi lety nekandidovala, pouze několik jejích zástupců figurovalo na kandidátce STAN.
Zlín je ze všech krajských měst zřejmě nejméně poznamenán trendem spojování stran a hnutí do předvolebních koalic. I zde se tudíž koalici Spolu vytvořit nepodařilo. ODS půjde do boje o zlínský magistrát sama v čele se senátorem Tomášem Goláněm, který k občanským demokratům vstoupil teprve před necelými dvěma lety.
Lidovci a TOP 09 vytvoří společnou kandidátku v čele s náměstkem primátora Vojtěchem Volfem (KDU-ČSL). Nejvýše postaveným zástupcem TOP 09 bude na pátém místě Roman Václavík. Právě TOP 09 se ve Zlíně dlouhodobě nedaří, v městském zastupitelstvu chybí od roku 2014. A politolog Just zdůrazňuje, že i Zlínský kraj považují lidovci jako svou baštu, tudíž i proto zde spolupráce s ODS neklapla.
„Naší spoluprací chceme dát najevo, že chceme Zlín spojovat. Nejenom politicky, ale i ve společenském životě. Jsem velice rád, že se nám podařilo domluvit společnou kandidátku. Je to nejenom pro nás, ale asi i pro TOP 09, takový společný návrat ke kořenům,“ řekl Volf.
Obhajovat post primátora se pokusí v čele kandidátky ANO Jiří Korec. Lokální hnutí Zlín 21 stejně jako před čtyřmi lety vede prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura, lídrem Pirátů je Jiří Robenek a samostatně jde do voleb i hnutí STAN v čele s náměstkyní primátora Kateřinou Francovou.
Olomouc
V roce 2018 zvítězilo v Olomouci ANO a vytvořilo koalici s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. V opozici zůstalo místní sdružení ProOlomouc, spojenectví Piráti a Starostové, koalice SPD a SPOZ, KSČM a ČSSD.
Letos jdou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL do voleb v Olomouci pod značkou Spolu. Memorandum o společné kandidatuře podepsaly už v březnu. Lídryní bude nynější náměstkyně primátora Markéta Záleská (ODS), druhý bude Štěpán Kellner (KDU-ČSL) a třetí Dominika Kovaříková (TOP 09).
Sněmovní volby podle Kovaříkové ukázaly, že trojice stran má k sobě blízko, což vnímají i voliči. „Spolupráce v celostátní koalici Spolu velmi dobře funguje i po volbách, a bylo by proto škoda nepokusit se přenést tuto souhru i na komunální úroveň,“ uvedla.
Soupeřem olomoucké koalice Spolu bude hlavně hnutí ANO vedené primátorem Miroslavem Žbánkem. Samostatné kandidatury připravili hnutí spOLečně nebo komunisté, ostatní politické subjekty se ale také ve velkém pospojovaly. Hnutí STAN půjde společně se Zelenými, dále Piráti s ProOlomouc nebo Trikolora s SPD.
Ostrava
Minulé komunální volby v Ostravě suverénně vyhrálo hnutí ANO. Jeho lídr Tomáš Macura město vede už od roku 2014. Radniční koalici složil s ODS, Piráty a KDU-ČSL. V opozici zůstalo silné místní hnutí Ostravak a dále KSČM, ČSSD a SPD.
Ve třetím největším městě České republiky se pokusí hegemona ohrozit spojenectví ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Pro hnutí ANO je Ostrava i celý Moravskoslezský kraj dost možná největší volební baštou. Primátor Macura i hejtman Ivo Vondrák (ANO) jsou ale dlouhodobě naklonění spolupráci se středopravými stranami, se kterými spolupracují raději než s levicí.
Cílem Spolu je volby vyhrát a získat post primátora pro současného místostarostu obvodu Ostrava-Jih Jana Dohnala (ODS). Ten má na radnici v nejlidnatějším ostravském obvodě, kde žije zhruba třetina z 300 tisíc obyvatel města, na starosti strategický rozvoj a sociální věci.
„Chceme vyhrát. Linka na vládu a propojení s ní je pro Ostravu nyní důležitá,“ uvedl Dohnal s tím, že společně budou strany kandidovat také minimálně ve všech třech největších obvodech – Ostrava-Jih, Moravská Ostrava a Ostrava Poruba. „Jsme přesvědčeni, že naše snaha spolu stmelit pravicové a konzervativní síly nám dává velkou šanci vyhrát v Ostravě volby,“ dodal Dohnal.
První pětici kandidátky si rozdělili občanští demokraté a lidovci, jsou mezi nimi i současní náměstci primátora Miroslav Svozil (ODS) a Zbyněk Pražák (KDU-ČSL). Nejvýše postaveným zástupcem TOP 09 je šestý Petr Psotka.
Související témata: Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Praha, Hlavní město Praha, Ústí nad Labem, Spolu, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Jihlava, Olomouc, Brno, Ostrava, Zlín, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Bohuslav Svoboda, Zdeněk Hřib, Jan Čižinský, Jiří Pospíšil, Markéta Vaňková, Petr Hladík
Související články
Praha| |ČTK, miz |Zprávy z domova |Aktualizováno
Průzkum: volby by v březnu vyhrála koalice Spolu, druhé by skončilo hnutí ANO
Pokud by strany kandidovaly samostatně, získalo by ANO 27,5 procenta hlasů a ODS 22,5 procenta. Pod pětiprocentní hranicí by v březnu z nynějších sněmovních stran zůstala KDU-ČSL.
Praha| |Zdeňka Trachtová |Zprávy z domova |Aktualizováno
Bývalí poslanci i europoslanci. Další ministři odtajnili jména politických náměstků
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) potvrdil, že se jedním z jeho dvou náměstků stane bývalý poslanec Pirátů Radek Holomčík.