John předal premiérovi demisi. VV dál usilují o změny ve vládě
Vicepremiér pro boj s korupcí Radek John přinesl premiérovi Petru Nečasovi svou demisi. Radek John svůj chystaný odchod z kabinetu zdůvodňuje neshodami při obsazení míst podřízených na vládním protikorupčním úřadu, který měl vést.
John nechtěl rozvádět, jestli bude usilovat o jinou pozici ve vládě. Podle něj je před středečním jednání K9 na stole i varianta, že Věci veřejné budou Nečasův kabinet jen podporovat. Dál trvají na personálních změnách v kabinetu. Zřejmě budou chtít získat post ministra spravedlnosti. Pro premiéra Petra Nečase ale výměna Jiřího Pospíšila nepřipadá v úvahu.
Spolupracovník Transparency International Václav Láska a komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo v odpoledních Ozvěnách dne.
„K9 bude i o tom, že budeme navrhovat, že budeme jenom podporovat vládu, nebo budeme říkat, že Věci veřejné by měly mít důstojné zastoupení. Já na tom vůbec nelpím, já teď lpím na tom, abych obhájil pozici předsedy Věcí veřejných a mohl zabezpečit jistotu, že toto je demokratická strana,“ prohlásil John.
Politolog Josef Mlejnek ale upozorňuje na to, že pokud by se vládní koalice rozpadla, mohlo by dojít k předčasným volbám. A právě to by si podle něj Věci veřejné vzhledem k současným preferencím příliš nepřály. Jednou z možností tak podle něj je i to, že by vstoupily více méně do opozice. „A kritikou vlády by se pokusily získat preference nazpět,“ poznamenal Mlejnek.
Příliš reálně nicméně nevidí scénář, že by někdo ze současných ministrů, tak jak to požadují VV, odešel. TOP 09 a ODS vidí, v jak hluboké krizi strana Věcí veřejných je. „Proto možná využijí slabosti Věcí veřejných a obrazně řečeno si dupnou a nic jim nedají,“ řekl Mlejnek.
Demisi musí přijmout Klaus
Po odchodu od premiéra Nečase každopádně John nepochyboval o tom, že jeho demisi přijme i prezident Václav Klaus. „Myslím si, že ano. Protože rozhodnutí je dávno ohlášené a já jsem panu prezidentovi vysvětloval důvody. On je jistě chápe,“ podotkl John.
Radek John svůj záměr poprvé oznámil minulou středu; sešel se také s prezidentem Václavem Klausem, který právě ještě v minulém týdnu zapochyboval, jestli předseda Věcí veřejných svou rezignaci opravdu podá.
Smysl úřadu vicepremiéra
John vládu fakticky opustí až ve chvíli, kdy demisi podepíše hlava státu. Václav Klaus je ale až do čtvrtka v Ázerbájdžánu.
Otazníky ale zůstávají také u samotného zřízení úřadu místopředsedy vlády pro boj s korupcí. Podle mnohých komentátorů a odborníků se totiž jednalo jen více méně o takzvanou politickou trafiku. S tím souhlasí například i poznamenal bývalý policejní vyšetřovatel korupčních případů Václav Láska.
„Myslím, že by měl (úřad, pozn.red.) smysl, kdyby byl koncepčně zřízen při formování nové vlády. Protože boj s korupcí asi vyžaduje někoho, kdo bude napříč ministerstvy koordinovat legislativní opatření a další kroky. Ale vzhledem k tomu, že vznikl jako prostředek pro řešení nějaké politické krize, tak spíše nese stopy politické trafiky,“ poznamenal Láska.