Místo havarované lanovky měl na Ještěd jezdit autobus. O prázdninách ale nebude, stál by v kolonách
Začaly prázdniny, lidé vyrážejí na výlety na kolech, vlakem nebo autobusem, k vrcholu Ještědu budou ale muset stále pěšky. Letos se totiž začala opravovat druhá část silnice přes Ještěd do Českého Dubu. Silničáři aktuálně pracují na úseku z Výpřeže do Světlé pod Ještědem, kde měla turistická linka z Horního Hanychova odbočovat k chatě Ještědka.
Na Výpřeži řídí dopravu semafor. To způsobuje, že se v některých časech tvoří už od Horního Hanychova kolony, ve kterých by autobusy zůstaly stát.
Autobusy by ale podle vedení kraje jen uvízly v kolonách, která se na Ještědu dělají kvůli rekonstrukci silnice, kde se teď jezdí jen kyvadlově
Vedení kraje, které mělo speciální linku prostřednictvím ČSAD Liberec provozovat, tak její začátek muselo odsunout. Fungovat by ale mohla za rok.
„Vzhledem k tomu, že rekonstrukce silnice ze Světlé na Ještědku bude trvat zhruba do prázdnin roku 2023, tak si myslím, že reálný termín jsou právě prázdniny 2023,“ odhaduje Jan Sviták (SLK), náměstek libereckého hejtmana pro dopravu.
Havarovaná lanovka na Ještěd bude mimo provoz minimálně tři roky. Čeká ji řádná rekonstrukce
Číst článek
Turisté se na Ještěd dostanou pěšky buď z Hanychova, nebo od záchytného parkoviště. Další možností je sedačková lanovka ve ski areálu, která v zimě slouží lyžařům.
Na Ještěd jezdila kabinová lanovka. České dráhy, které ji provozovaly, krátce po tragické havárii v říjnu 2021 oznámily, že obnova bude trvat minimálně tři roky. Zatím se hledá investor, který by modernizaci lanovky podpořil. Odhadovaná částka je čtvrt miliardy korun.
Liberecký magistrát také prověřuje možnost, že by lanovka v budoucnu mohla jezdit až na konečnou tramvaje v Horním Hanychově. Jen změna územního plánu ve zkráceném řízení přitom může trvat až rok.