Je to možná zpráva desetiletí, ocenil Gauckovu lítost nad činy Němců ředitel Památníku Lidice

Německý prezident Joachim Gauck dnes vyjádřil lítost nad osudem Lidic a Ležáků. V dopise adresovaném prezidentovi Václavu Klausovi uvedl, že si vědom historické odpovědnosti za vyhlazení obou obcí. Gesto po Václavu Klausovi ocenil i ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl a starostka obce Veronika Kellerová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Lidice

Památník Lidice | Foto: Petr Stehlík, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

„Já jsem opravdu rád, že jsem se toho jako ředitel Památníku Lidice dožil. Jsem za to vděčný zejména kvůli lidickým a ležáckým obětem i přeživším. Jsem rád, že se toho dočkali,“ říká ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

„Myslím si, že takový obsah a rozsah omluvy nemohl nikdo očekávat. Nejenže se tady pojmenovávají všechny příčiny a následky toho, co se stalo, a mluví se o tom, že to byl opravdu německý nacismus – tomu se vždycky vyhýbalo, ale dokonce se mně líbí, že pan Joachim Gauck vypíchl i ty hrdiny. Mluví nejen o Kubišovi a dalších, ale o všech sedmi,“ vysvětluje svůj vděk Červencl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl a analytik pražského Ústavu mezinárodních vztahů Robert Schuster

„Pro nás je to možná nejlepší zpráva desetiletí,“ dodává. Gauckovo prohlášení pro Červencla zakončuje snahu o vyrovnání česko-německých křivd: „Pro mě, jako člověka, který nežil v Lidicích, který v Lidicích nepřišel o rodinu a o všechno, ano. Je to ale spíše otázka na poslední žijící lidické ženy.“

Gauckovo gesto potěšilo i starostku Lidic Veroniku Kellerovou, která je také vnučkou jedné z přeživších lidických žen: „Trvalo to 70 let, ale aspoň někteří přeživší se tohoto gesta prezidenta Německa dočkali.“

Gauck: Německo si je vědomo historické odpovědnosti za Lidice a Ležáky

Číst článek

Podle analytika pražského Ústavu mezinárodních vztahů Roberta Schustera jde o velmi silný signál, který z Německa zazněl. Připomíná, že předtím, než se stal prezidentem, byl Gauck dlouhá léta teologem a evangelickým farářem, a proto pro něj nejsou otázky života a smrti prázdné fráze.

„Věřím, že právě takovéto zásadní prohlášení nemohlo proběhnout bez nějaké předchozí domluvy nebo koordinace. Předpokládám, že je to skutečně vyjádření celé německé politické reprezentace, a tudíž je třeba to brát jako vyjádření celého německého národa,“ konstatuje.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme