Poslanci zvolili do Rady Českého rozhlasu historika Šebka a do Rady České televize Ilju Racka
Na volné místo v Radě Českého rozhlasu poslanci zvolili historika Jaroslava Šebka, navrženého Akademií věd ČR. Do Rady České televize zvolila v prvním kole volby na pět volných míst jen bývalého ředitele ostravského studia ČT Ilju Racka. Dalších osm kandidátů postupuje do druhého kola volby. Na volné místo v Radě ČT po odvolané radní Haně Lipovské poslanci nikoho nezvolili, do druhého kola postupují bývalí radní Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa.
Členy rad veřejnoprávních médií volí Poslanecká sněmovna. V devítičlenné rozhlasové radě se uvolnilo jedno místo poté, co na tuto funkci rezignoval před volbami lídr pražské kandidátky SPD Josef Nerušil.
Šebek ve středeční volbě obdržel 156 hlasů z celkových 181 odevzdaných hlasů. Neuspěli grafik Kamil Machart ani producent a někdejší dramaturg Českého rozhlasu Stanislav Zdílna.
Do Rady ČT volili poslanci ve dvou volbách. V jedné obsazovali jedno místo za odvolanou radní Lipovskou.
Sněmovna ji odvolala loni v září kvůli podezření z porušení zákona o České televizi a ztrátě nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandidovala v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok. O její místo se nyní utkají Váňa a Šarapatka, neuspěla Karolína Rezková.
Volební výbor nedoporučil schválení výroční zprávy ČT za rok 2020. Vadí mu konstatování o zastoupení SPD
Číst článek
V druhé televizní volbě obsazovali poslanci pět míst a vybírali z 15 kandidátů. Zatímco vybrali pouze jednoho, zbylá čtyři místa se pokusí obsadit ve druhém kole volby. Do něj postoupili Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.
Rady veřejnoprávního rozhlasu a televize představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů.
Část členů Rady České televize měla sněmovna volit už v minulém volebním obdobím. Kluby tehdejší opozice ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN i za přispění tehdy vládní sociální demokracie volbu zablokovaly. Někteří poslanci mluvili o hlasovací koalici tehdy vládního hnutí ANO a opozičních SPD a KSČM.