Hamáčkova cesta k toleranci trestně stíhaného premiéra. Podívejte se na výroky šéfa ČSSD

  • Předseda sociální demokracie Jan Hamáček v úterý po schůzce s hnutím ANO nevyloučil, že by předsedou případné koaliční vlády mohl opět být trestně stíhaný Andrej Babiš.
  • ČSSD za to požaduje ministerstvo vnitra, nebo financí.
  • Královéhradecký sjezd ČSSD přitom v usnesení požaduje, aby v kabinetu nebyly trestně stíhané osoby. Navrhl to sám předseda strany Hamáček.
  • Přinášíme přehled Hamáčkových výroků o účasti trestně stíhaných osob ve vládě.

CITÁTY Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a zahraničí a předseda ČSSD Jan Hamáček

Ministr vnitra a zahraničí a předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Tak tou naprosto klíčovou podmínkou, kterou musíme vyřešit, je otázka současného premiéra, protože sociální demokracie dlouhodobě říká, že není možné, aby ve vládě byl trestně stíhaný politik.“

Jan Hamáček (14. 1. 2018, Český rozhlas Plus)

„Znovu říkám, je to velký problém, účast trestně stíhaného politika ve vládě. Teď můžeme argumentovat, že lidé, kteří volili pro hnutí ANO, tak to věděli a tak dále. Ale já to nechci kategoricky vyloučit, protože se může stát, a my politici musíme být připraveni na všechny alternativy, že tady prostě budou jenom samá špatná řešení a budeme muset vybírat to nejlepší z těch špatných řešení. Takže já nechci kategoricky říct, že to prostě neexistuje, protože například se může stát, že tady bude hrozit opravdu vláda ANO, SPD a KSČM. A pak si sociální demokracie musí vyjasnit, co je pro ni prioritou a co je to menší zlo.“

Jan Hamáček (30. 1. 2018, DVTV)

„Otázka trestně stíhaného člena vlády je samozřejmě problém. Je potřeba, aby sjezd dal mandát novému vedení. Pokud se podaří vyjednat nějaký kompromis, tak aby se k tomu kompromisu vyjádřila členská základna. Co bude jeho součástí, říct nemohu. Je to postup, který je plně demokratický, zvolili ho i naši kolegové v Německu v SPD.“

Jan Hamáček (2. 2. 2018, Právo)

„Já si dovedu představit, že když budeme vybírat z několika špatných řešení, tak to by mohlo být nejméně špatné.“

Jan Hamáček (5. 2. 2018, iDNES.cz)

„Jsem zastáncem toho, abychom se neizolovali, ale jednání vedli za důstojných podmínek. Musíme si stanovit, co chceme prosadit a čemu zabránit. Pro mě je trestní stíhání člena vlády zásadní problém. Musíme hnutí ANO říct, že je to jejich problém, a pokud s námi chtějí spolupracovat, musí si ho vyřešit.“

Jan Hamáček (14. 2. 2018, Deník)

„Navrhnu usnesení, které by mělo zformulovat podmínky, za jakých by ČSSD případně vstoupila do vlády s hnutím ANO. Součástí těch podmínek bude i otázka trestně stíhané osoby.“

Jan Hamáček (16. 2. 2018, Právo)

„Já jsem jasně řekl, že trestní stíhání kohokoli ve vládě je zásadní problém. V tomto smyslu navrhuji sjezdové usnesení, a pokud to delegáti schválí, tak samozřejmě se budu ptát kolegů z hnutí ANO, pokud tedy budeme vyjednávat, jak tento svůj problém chtějí vyřešit.“

Jan Hamáček (18. 2. 2018, DVTV)

„Já jsem hovořil také o tom, že je možné, že sociální demokracie se dostane do situace, že bude vybírat pouze ze špatných řešení. A říkal jsem, že bychom mohli volit to nejméně špatné, ale prosím, nepředbíhejme, nechme to na vyjednávání a nechme to na členech sociální demokracie.“

Jan Hamáček (19. 2. 2018, ČT)

„Trestně stíhaný politik ve vládě je zásadní problém, nerozšiřovali jsme to na výkon poslaneckého mandátu atd. Výhrada platí k účasti ve vládě.“

Jan Hamáček (24. 2. 2018, Právo)

„Stále platí, že to je pro nás problém, a já chci slyšet od hnutí ANO, jak ten problém chce řešit. Posouváme se do oblasti personálních vyjednávání. Já jsem slyšel, že Andrej Babiš řekl, že bude do smrti kandidovat na premiéra, my budeme zase do smrti říkat, že nám to bude vadit. Jsem zvědavý, jaké řešení kolegové nabídnou.“

Jan Hamáček (27. 3. 2018)

„Stále nám ta věc vadí, hnutí ANO jsme to několikrát zopakovali. Otázka trestního stíhání nebo střetu zájmů bude vyřešena v té podobě, že sociální demokracie bude mít v případné vládě kontrolu nad ministerstvem vnitra, nebo financí tak, aby bylo zajištěno, že policisté, kteří vyšetřují tu kauzu, nebudou mít pocit nebo obavu, že by byli nějak ovlivňováni.“

Jan Hamáček (27. 3. 2018, ČT)

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme