Inspekce bez důkazů zatkla muže z Policejního prezídia

Policejní inspekce nemá dost důkazů, aby obvinila Petra Židka - donedávna šéfa kanceláře projektů a evropských fondů Policejního prezídia. Zatkla ho před třemi týdny na cestě domů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto.

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

To pondělí nezačalo pro Petra Židka úplně ideálně. Dostal okamžitou výpověď ze služeb policie. Zaměstnavatel chtěl také hned převzít i jeho služební notebook a tak ho úředníci prezídia naložili do auta a vyrazili do Liberce, kde Židek bydlí.

Nedaleko domu ale vůz zastavila uniformovaná hlídka s policejními inspektory a Židka zatkla. Dva dny strávil v policejní cele, ale dodnes nebyl z ničeho obviněn. Proč? Mluvčí inspekce Martina Lídlová byla velmi strohá: "Nezlobte se, ale my se k tomuto případu nebudeme vyjadřovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hrbáčka.

Podle informací z ministerstva vnitra nemá inspekce důkazy, aby ho mohla začít stíhat. Jaké jsou tedy důvody Židkova propuštění z Policejního prezídia? David Kubalák z prezídia říká, že Židek odmítl navrhované personální nabídky:

"Byla to výpověď podle zákoníku práce, protože to byl občanský zaměstnanec Policie ČR, nikoli tedy ve služebním poměru. Byla podána proto, že pan Židek odmítl pozici, kterou mu nabídl jeho nadřízený jako náhradu za tu, z níž byl odvolán. Odvolání z jeho funkce ředitele Kanceláře projektu evropských fondů bylo v souvislosti s plněním jeho pracovních povinností. Více pan prezident nezveřejní."

Z čeho je vlastně Petr Židek podezřelý?

Jeden z detektivů v terénu zachytil informace od zástupce společnosti, která se ucházela o zakázku na dodání mobilních soudních síní. Ten kontrakt spadal do Židkovy kompetence. Reprezentant firmy se měl při obědě v restauraci zmínit o tom, že pokud by Židkovi zaplatil miliónovou sumu, mohla jeho firma soutěž i s předraženou nabídkou vyhrát.

Tahle informace se pak dostala k náměstkovi Policejního prezidenta Jiřímu Novákovi. Ten ji předal Policejnímu prezidentovi Oldřichovi Martinů a prezident upozornil policejní inspekci. Následovala výpověď a už zmiňované spektakulární zatčení na ulici.

Proč nebyl obviněn?

Podle zjištění Českého rozhlasu proto, že chybí k jeho stíhání pádné důkazy. Policista, který původní informaci přinesl, ji totiž při výslechu na inspekci nepotvrdil. Podle něj šlo jen o hospodské řeči.

Advokát Jaroslav Jankrle říká, že jeho klient podá kvůli popisované záležitosti trestní oznámení pro křivé obvinění: "V současné době není zahájeno trestní stíhání. Věc je ve stádiu prověřování a podle paragrafu 158 a 159 proběhly nezbytné úkony. Je tam jakési podezření, které je podle mého názoru velice vágní, svým způsobem těžko prověřitelné z obou dvou stran. Momentálně tedy zvažujeme kroky s mým klientem a podání trestního oznámení na neznámého pachatele pro trestný čin křivého obvinění. Po seznámení s okolnostmi výpovědi z pracovního poměru mého klienta zvažujeme otázku platnosti této výpovědi."

Petr Židek nastoupil na Policejní prezídium jako civilní zaměstnanec za éry ministra vnitra Ivana Langera. Na starosti měl především projekt P 1000 tedy modernizaci policejních služeben.

Policejní omyly

Případů, kdy inspekce policie nebo tajných služeb odhalí ve svých řadách zločince, není mnoho. Zkušenosti z posledních let ukazují, že v případech takzvaných velkých ryb šlo spíš o vyřizování účtů mezi bezpečnostními složkami a podsvětím, nebo v rámci policie samé.

Když se objeví mezi příslušníky bezpečnostních sborů černá ovce, nejčastěji je taková osoba podezřelá z úplatkářství, zneužití pravomocí veřejného činitele. V horším případě například z vydírání. Pojďme si tedy tři případy, které nakonec skončily úplně obráceně, než začaly, připomenout.

Případ policisty Zdeňka Macháčka

Policista Zdeněk Macháček velel legendárnímu zásahu proti ruské mafii v pražské restauraci U Holubů v roce 1995. Policejní komando tehdy pozatýkalo špičky ruské mafie a mafiáni byli ze země vyhoštěni. V roce 1999 ale Inspekce ministra vnitra Macháčka a jeho dva kolegy zatkla a poslala do vazby kvůli podezření z vydírání celníka.

Macháček strávil čtyři měsíce ve vazbě, aby soud po několika letech konstatoval, že se žádný trestný čin nestal a celník si vydírání vymyslel. Nejpravděpodobnější verzí vzniku kauzy Macháček byla odveta mafie. To už ale nikdo nikdy nevyšetřil. Policistům se rozpadly rodiny, Macháček dnes pracuje v bankovnictví.

Případ policisty Jana Mareše

Detektiv Jan Mareš z Policejního prezídia vyšetřoval tunelování libereckého Skloexportu. V roce 1998 mu v jedné pražské restauraci jeden z podezřelých, bývalý člen představenstva Skloexportu Karel Bartošek nabídl úplatek za možné ovlivnění vyšetřování.

Mareš hodil obálku s penězi na parapet, aniž by se do ní podíval, nebo si ji vzal. Hned poté ho zatkla policejní inspekce. Soud Mareše poslal na tři roky za mříže a zakázal mu po deset let sloužit v ozbrojených složkách. Tečku za případem udělal Ústavní soud, který rozhodl, že kauza Mareš byla účelová provokace, řízená Inspekcí ministra vnitra. Jan Mareš se dnes živí jako poradce a obchodník.

Případ příslušníka BIS Romana Hrubanta

Agent Bezpečnostní informační služby Roman Hrubant dostal od ředitele úkol vypátrat, kdo z agentury vynáší informace politikům sociální demokracie. Poté, co sepsal svoji zprávu o čtyřech ,informátorech', ho dva lidé z podsvětí - shodou okolností oba později zastřelení -obvinili, že je vydíral a fyzicky týral, a že je podvodník.

Ve vazbě strávil zhruba rok. Soud pak v osvobozujícím rozsudku označil Romana Hrubanta za nevinného a práci policie za viditelně zmanipulovanou. Romanu Hrubantovi se zhroutil život, podle posledních zpráv pracuje v cestovním ruchu. Po osnovatelích jeho smyšlené trestné činnosti ale už nikdo nepátral.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme