'Nebylo prokázáno protiprávní jednání.' Hradecký státní zástupce zrušil stíhání firem v kauze skladů CTP
Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové zrušilo trestní stíhání dvou firem v případu černé stavby skladů firmy CTP Invest v Hradci Králové. Policie je podezírala z podplácení, obvinila je na podzim. Kvůli rozhodnutí žalobců policie věc na začátku února odložila. „Nebylo prokázáno protiprávní jednání těchto právnických osob," řekla ve středu mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Nedokončené haly stojí na okraji Hradce Králové tři roky.
Kriminalisté se původně domnívali, že firmy za úplatky sedm milionů a 15 milionů korun chtěly od města souhlas se stavbou příjezdové cesty, aby mohly pro stavbu získat dodatečné stavební povolení. Peníze firmy městu nabídly formou daru na veřejně prospěšný účel. Podle zjištění ČTK byly obviněnými subjekty firmy CTP Invest a PSG.
Náměstek královéhradeckého primátora dostal podmínku za obchod s parkovacím domem
Číst článek
Obě firmy podaly proti stíhání stížnost. „Považujeme se za slušnou společnost a věříme, že v rámci presumpce neviny na nás tak bude i nahlíženo. Postup policie považujeme za šikanózní a nesprávný," uvedl tehdy mluvčí CTP Invest Július Hájek.
Podle něj firma postupovala při jednání s městem transparentně a respektovala zásady právního státu s jednoznačným důrazem na veřejné projednání a schválení v zastupitelských orgánech města. Aktuální vyjádření k zastavení stíhání firma CTP připravuje.
Vysoce nestandardní a neseriozní
CTP Invest dvě haly rozestavěla od podzimu 2014 do března 2015. Její následné snahy získat dodatečné povolení zatím neměly úspěch. Podle dřívějších informací podal v případu trestní oznámení Nadační fond proti korupci.
Cestou z hospody přenastavili semafory. Všude červená, auta stála. Mužům hrozí až tříletý trest
Číst článek
Podle informací ČTK firma CTP nabídla dar sedmi milionů korun městu na podzim roku 2015. O převzetí černé stavby se pak v roce 2016 neúspěšně ucházela stavební společnost PSG, která je dodavatelem stavby pro CTP. Za vstřícný postoj PSG městu nabídla investici do majetku města za 15 milionů. Ani jednu z nabídek město neakceptovalo.
Radnice se dosud vyjadřovala v tom smyslu, že postup společnosti CTP hodnotí od počátku jako vysoce nestandardní a neseriózní. „Přes zastavení trestního stíhání se stále domnívám, že se jedná o neseriózní firmu," řekl na adresu CTP náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).
Žaloba o náhradu škody
Hradecké zastupitelstvo se kauzou zabývalo několikrát. Zastupitelé odmítli dát firmě souhlas v září i v prosinci 2015 a v říjnu 2016 odmítli dohodu o narovnání. Loni v únoru CTP podala na město žalobu o zaplacení náhrady škody 20,1 milionu.
Pětiletého chlapce zabili psi. Jeho otec a majitel smečky dostali podmínky
Číst článek
Firma tvrdí, že postupem města ve věci získání dodatečného stavebního povolení pro park jí vznikla škoda, která by mohla v budoucnu činit až 220 milionů. Město uvádí, že se ničeho nezákonného nedopustilo.
Soud po podání žaloby vyzval strany k jednání o smírném řešení. O návrhu smíru měli jednat zastupitelé loni v září, ale nakonec tento bod neprojednávali. V rámci předjednaného smíru se počítalo s tím, že by CTP dala městu deset milionů korun k použití na veřejně prospěšné účely.
Pokuty přes milion
CTP ve sporu poukazuje zejména na to, že v roce 2015 město investici odejmulo své předchozí souhlasy se stavbou silnice, které v roce 2007 udělilo společnosti Fato, jež v lokalitě chtěla stavět.
CTP projekt od firmy Fato převzala v roce 2014 a pozdější odejmutí souhlasů označuje za nerovný přístup města. Radnice tvrdí, že měla právo souhlasy odvolat, protože mimo jiné byly časově omezeny a jejich platnost vypršela.
První halu CTP do přerušení stavby v březnu 2015 téměř dokončila, u druhé byla na začátku stavby. Firma dosud proinvestovala 270 milionů, na pokutách za stavbu bez povolení zaplatila zhruba 1,3 milionu korun.