Založení institutu i útoky na kritiky. Home Credit platil kampaň na podporu Číny, píše Aktuálně.cz
Zlepšovat mediální obraz komunistické Číny a ovlivňovat tak českou společnost v její prospěch. To mělo být náplní práce PR agentury C&B Reputation Management, kterou si najala úvěrová firma Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Vyplývá to z dokumentů, které má k dispozici server Aktuálně.cz. Agentura si tak podle serveru vytvořila síť odborníků, novinářů a politiků, kteří ale nemuseli vědět, čeho se účastní. Home Credit tvrzení odmítá.
„Home Credit, patřící Petru Kellnerovi, proplatil téměř dva tisíce hodin práce PR agentuře, aby pomáhala těm, kteří se v českých médiích čínského režimu zastávají. A naopak útočila na kritiky nedemokratického státu,“ uvedlo Aktuálně.cz.
Kellnerův byznys v Maďarsku: PPF prodala čtvrtinu v Telenoru firmě Antenna Hungária
Číst článek
Podle dokumentů, které má server k dispozici, bylo 2000 hodin práce vykázáno za období od dubna do srpna 2019. Novější informace nemá Aktuálně.cz k dispozici.
Z výkazů práce agentury C&B podle serveru vyplývá, že Home Credit například tajně zorganizoval vznik a činnost institutu nazvaného Sinoskop – Institut pro současnou Čínu. Podle obchodního rejstříku ho oficiálně letos v červnu založil sinolog Vít Vojta, který působí také jako tlumočník českých politiků v Číně včetně prezidenta Miloše Zemana.
Vojta tvrdí, že se se snaží prosazovat konstruktivní pohled na Čínu, na rozdíl od Sinopsisu. Projekt Sinopsis, který dění v Číně popisuje kriticky, je složen hlavně z expertů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
„Moderovat debatu“
Ředitel PR agentury C&B Reputation Management Tomáš Sazima nicméně uvádí, že cílem jejich práce nebylo manipulovat veřejné mínění.
„Smyslem je moderovat debatu o Číně, vnášet do ní relevantní prvky. Aby se vyrovnala z extrému, který tady je. Protože to, co tu vůči Číně a její reputaci je, je humus,“ řekl pro Aktuálně Sazima, který v minulosti dělal PR například straně LEV21 Jiřího Paroubka nebo ČSSD.
Většinovým vlastníkem agentury je Tomáš Jirsa, někdejší byznysový partner mluvčího PPF Radima Ochvata a jednatel firmy stojící za zpravodajským webem Info.cz.
V reakci na článek Aktuálně.cz ale Jirsa ve funkci jednatele a vydavatele Info.cz v úterý skončil. Informaci, kterou nejprve přinesl Deník N, později potvrdil i šéfredaktor Info.cz Michal Půr.
„Kradené“ dokumenty
Kolik přesně Home Credit PR agentuře zaplatil, není jasné. Materiály totiž podle Aktuálně.cz obsahují počet odpracovaných hodin, ale ne hodinovou sazbu.
Tvrzení serveru, že firma stála za vytvářením tajných sítí na ovlivňování veřejného mínění, ředitel komunikace Home Creditu Milan Tománek odmítl.
„Home Credit je přesvědčen, že se jedná o cílenou, široce a dlouhodobě vedenou kampaň, ve které nechybí ani trestněprávní aspekt. Zveřejněné materiály jsou evidentně kradené a nelze vyloučit, že jsou i pozměněné. Proto Home Credit bude nadále postupovat a komunikovat v celé věci pouze právní cestou,“ reagoval Tománek.
Vliv Číny v Česku
Server Aktuálně.cz uvedl, že pro Kellnerův byznys jsou dobré vztahy s Čínou klíčové. Firma Home Credit získala v roce 2014 za podpory vrcholných českých politiků celostátní licenci, která jí umožňuje v miliardové velmoci poskytovat lidem nebankovní půjčky.
Kritiku části akademické obce nedávno vyvolala chystaná spolupráce společnosti Home Credit s Univerzitou Karlovou v Praze. Firma měla škole po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Home Credit nakonec po protestech od smlouvy odstoupil.
Bezpečnostní informační služba považuje šíření vlivu Číny v Česku za jednu z největších bezpečnostních hrozeb.
Na zjištění Aktuálně.cz se rozhodli reagovat Piráti. Jejich předseda Ivan Bartoš na twitteru napsal, že společně s kolegy znovu inicioval debatu o vytvoření komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů v Česku.