Silné deště na Frýdlantsku ustávají. Vedení kraje nevyhlásí nouzový stav, hasiči situaci zvládnou
Na Frýdlantsku přestalo pršet, situace se zklidňuje, voda v řekách začala klesat. Stav nebezpečí tam Liberecký kraj vyhlašovat nebude, hasiči a obce jsou schopny situaci v tuto chvíli zvládnout prostředky, které mají k dispozici, řekl po jednání krizového štábu novinářům hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Doufá, že noční déšť už nebude tak silný, jak meteorologové předpovídají, a hladiny potoků a řek budou dál klesat.
V Libereckém kraji platí od rána stav ohrožení na Smědé a Řasnici na Frýdlantsku, ale také na Bulovském potoce nebo Olešce. Podle informací z Povodí Labe se na třetí povodňový stupeň dostala i Jeřice v Mníšku na Liberecku, druhý povodňový stupeň platí na Kamenici v Plavech na Jablonecku. Na první stupni je Jizera v Železném Brodu a Jablonci nad Jizerou, Lužická Nisa v Liberci a Libuňka v Pelešanech. Hladiny už ale klesají, třeba Smědá ve Frýdlantu kulminovala ve 14.00, kdy hladina dosáhla 233 centimetrů, od té doby klesá a v 17.30 už byla na 157 centimetrech.
Voda se rozlila do zahrad a polí, místy se dostala do sklepů a zaplavila i některé silnice. Nepřístupná je stále Višňová, kde příjezdové komunikace zůstávají pod vodou. Na druhý stupeň už klesla Smědá v Hejnicích a znovu průjezdná je ulice Petra Bezruče i silnice do Bílého Potoka. Na Frýdlantsku pomáhá 37 jednotek hasičů, zapojily se do protipovodňových opatření, plní a rozvážejí pytle s pískem. „Požádali jsme o posily ze Středočeského kraje,“ řekl Jan Málek pověřený řízením hasičů v kraji.
Na návětrné straně Jizerských hor na Frýdlantsku spadlo za posledních 24 hodin více než 100 litrů srážek na metr čtvereční. V oblasti pomáhá 34 jednotek hasičů. Zcela uzavřené jsou kvůli vodě všechny příjezdové cesty do Višňové. „Evakuovat jsme museli několik lidí,“ řekl starosta Višňové Tomáš Cýrus (Pro naši obec). Neprůjezdná je kvůli vodě i silnice podél řeky v Raspenavě, i tam už museli před velkou vodou evakuovat čtyři lidi. V Hejnicích museli kvůli vodě uzavřít ulici Petra Bezruče, zakázaný je tam kvůli vzedmuté hladině vstup na lávky přes řeku.
Život lidem na Frýdlantsku zkomplikoval dopoledne i výpadek dodávek elektřiny. Kvůli poruše ve Frýdlantu-Větrově bylo bez elektřiny zhruba 1200 odběrných míst, dalších 300 domácností zůstalo kvůli další poruše bez proudu v oblasti Mníšku, Fojtky a Krásné Studánky na Liberecku. „Po 14.00 se už ale všechny poruchy podařilo opravit a dodávky tam byly obnoveny. Aktuálně nemáme informaci, že by někde byli bez elektřiny a nikdo nás zatím ani nepožádal o preventivní vypnutí dodávek kvůli velké vodě,“ řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
Hladiny Smědé a Řasnice překročily hranici pro třetí povodňový stupeň kolem 6.30 v sobotu ráno a dál stoupají.
Podle Kořínka na Frýdlantsku pomáhají desítky hasičů, provádějí protipovodňová opatření, plní a rozvážejí pytle s pískem, pomáhají lidem stěhovat věci do vyšších pater, někde čerpají vodu. „Do Višňové vyjel na pomoc obojživelný pásák z Liberce,“ řekl Kořínek.
Podobnou situaci podle starosty v Hejnicích zažili naposledy před deseti lety při bleskových povodních v srpnu 2010, voda ale stoupá tentokrát výrazně pomaleji a hladina je aktuálně zhruba o 1,5 metru níž než tehdy. Třeba ve Frýdlantu kulminovala před deseti lety hladina Smědé na 405 centimetrech, aktuálně je na 210 cm.
Nedostatek pitné vody
Velká voda poškodila vtoková potrubí nedávno rekonstruované úpravny pitné vody v Bílém Potoce, kterou musela Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) odstavit. Zásobuje Bílý Potok, Raspenavu, Hejnice a částečně Nové Město pod Smrkem.
„Bohužel v těch nejbližších obcích začíná voda docházet, takže jsme připraveni od 18.00 zajistit nouzové zásobování cisternami,“ řek ředitel FVS Petr Olyšar. Dokud neklesne voda, aby bylo možné se dostat k potrubí v korytě, není schopen říct, jak velké škody na úpravně vznikly a kdy bude možné provoz obnovit.
Úpravna pitné vody v Bílém Potoce je jedním z hlavních zdrojů pitné vody na Frýdlantsku. V regionu, kde žije zhruba 24 tisíc lidí, je ještě druhá úpravna ve Frýdlantu. Do modernizace zařízení v Bílém Potoce investovala Frýdlantská vodárenská 215 milionů korun, 126 milionů získala z Operačního programu Životní prostředí, dalších 30 milionů přidal Liberecký kraj. Do zkušebního provozu byla spuštěna na začátku loňského roku.
Pro modernizaci úpravny se firma rozhodla mimo jiné i kvůli tomu, že původní zařízení nebylo schopna při silnějších deštích zakalenou vodu vyčistit a zajistit kvalitní pitnou vodu. Na současné znečištění vody ale ani zmodernizované zařízení podle Ramzera nestačí, a proto bylo nutné úpravnu odstavit.
Bez ohledu na zlepšení situace posílila zdravotnická záchranná služba své týmy na Frýdlantsku. „Přidali jsme čtvrtý tým přímo do nejvíce postižené oblasti ve Višňové, pro případ, že bychom se tam později nemohli třeba dostat,“ řekl mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Na místě mají podle něj záchranáři vůz „hromadného neštěstí“, který slouží při podobných událostech záchranářům jako zázemí, a také sanitku s posádkou. Další tři týmy záchranářů jsou podle něj přímo ve Frýdlantu. „Zasahovat ale v souvislosti s povodní zatím nemuseli,“ dodal.