Policie trestně stíhá předlistopadového ministra Kincla v souvislosti se střelbou pohraničníků

Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se střelbou pohraničníků na československých hranicích. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu viní jedenaosmdesátiletého bývalého politika ze zneužití pravomoci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Československa leckdy emigrovala i pohraniční stráž.

Československé hranice hlídala pohraniční stráž | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O zahájení trestního stíhání informovaly v pondělí Ekonomický deník a Seznam Zprávy. Kincl podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nepřijal žádné konkrétní opatření k tomu, aby zabránil příslušníkům Pohraniční stráže použít střelnou zbraň proti lidem, kteří se pokoušeli překročit hranice a zároveň pohraničníky nijak neohrožovali.

Žalobci musí znovu otevřít případ komunistů Štrougala a Vajnara. Stíhání původně zastavili

Číst článek

„Coby úřední osoba v úmyslu způsobit jinému závažnou újmu nesplnil povinnost vyplývající z jeho pravomoci, čin spáchal na jiném pro jeho politické přesvědčení a zneužil tísně jiného,“ citoval Ekonomický deník z usnesení o zahájení stíhání. Podle serveru Seznam Zprávy odmítl Kincl při výslechu na policii vypovídat.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zmínil mimo jiné případ dvou občanů Německé demokratické republiky, konkrétně Kerstin Traurweinové, rozené Hahnové, a Ullricha Traurweina. V roce 1988 je pohraničníci zranili, když na ně vypálili nejméně 221 střel.

Ekonomický deník uvedl, že ÚDV se původně letos v únoru rozhodl Kincla nestíhat s tím, že se nepodařilo dohledat archivní dokumenty dokazující, že by ministr o oprávnění pohraničníků použít střelnou zbraň věděl.

Trestní oznámení kvůli úmrtím na hranicích podala Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů.

Další obvinění

Policie poté obvinila některé z dalších bývalých představitelů režimu – konkrétně bývalého předsedu vlády Lubomíra Štrougala, dalšího někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara a bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka.

Úřad stíhal také někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, který ale následně zemřel.

Pražské městské státní zastupitelství stíhání 97letého Štrougala a o šest let mladšího Vajnara původně zastavilo s ohledem na jejich duševní stav. Po zásahu Ústavního soudu si nyní nechává zpracovat nové znalecké posudky k tomu, zda jsou Štrougal, Vajnar a Fojtík schopni chápat smysl trestního řízení.

Posudek dělá Psychiatrická nemocnice Bohnice, odevzdat ho měla do března. „Znalecké posudky dosud vypracovány nebyly. Lhůta pro skončení vyšetřování je posunuta do 5. června 2022,“ uvedl mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme