Dotační podvod a škoda 45 milionů? Evropský žalobce obvinil firmu olomouckého ‚podnikatele roku‘
Úřad evropského žalobce sídlící v Lucemburku vyšetřuje možný dotační podvod české firmy přesahující 45 milionů korun. Server iROZHLAS.cz zjistil, že litovelská společnost Hopax si podle policie měla navýšit ceny strojů, které nakoupila za unijní dotaci. Evropský prokurátor uvedl, že se jedná o možném uzavření o vině a trestu. Majitel a jednatel firmy Jozef Pavlík to nechtěl komentovat, dokud nebude jasný výsledek.
„Mají to na starost právníci a do té doby se k tomu nechci vyjadřovat,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz majitel a ředitel firmy Hopax Jozef Pavlík.
Je to naprostý milník v trestním právu, jen OLAF nám předá 160 kauz, říká evropský žalobce Klement
Číst článek
O zahájení trestního stíhání informoval Úřad evropského veřejného žalobce na začátku ledna. Jedná se o teprve třetí obvinění, které státní zástupci spadající pod tento lucemburský úřad za celou dobu působení vznesli.
„Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje v rámci vyšetřování vedeného Úřadem evropského veřejného žalobce doručilo usnesení o zahájení trestního stíhání jedné fyzické osoby a jedné společnosti. Jsou obviněni z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, odhadem přes 1,8 milionu eur (45,8 milionu korun),“ napsal na začátku ledna úřad v tiskové zprávě.
Její součástí byla i „anonymizovaná“ fotografie firmy, ze které úřad odstranil nápis i její logo.
Že se případem opravdu zabývají, potvrdil serveru iROZHLAS.cz i mluvčí olomouckých kriminalistů Libor Hejtman. „Můžeme potvrdit, že odbor hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje vede v dané věci trestní řízení. Poskytování informací v daném případě si vyhradil Evropský pověřený žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce,“ odepsal mluvčí.
Navýšená cena?
Serveru iROZHLAS.cz se na základě zjištěných informací nakonec podařilo určit, že jde o halu hanácké společnosti Hopax, která sídlí v obci Červenka, jen dvacet kilometrů od Olomouce.
V nové budově, která je součástí průmyslového areálu nedaleko Litovle, vyrábí ocelové konstrukce a montuje haly. Že jde opravdu o redakcí hledanou společnost, jejíž majitel Jozef Pavlík byl v roce 2009 vyhlášen podnikatelem roku, si potvrdil redaktor přímo na místě.
Podle policie měla společnost v roce 2020 ministerstvu průmyslu a obchodu podat dvě žádosti o proplacení dotace v celkové výši 1,8 milionu eur, podle aktuálního kurzu něco přes 45 milionů korun. Peníze měla použít na financování nového technologického centra.
„Ceny strojů, které si podezřelý objednal, byly nepravdivě navýšeny a k získání dalších peněz poskytl falešné a nesprávné doklady,“ stojí v tiskové zprávě.
Resort vedený ministrem Jozefem Síkelou (za STAN) se ale k případu nechtěl vyjádřit. „Obecně platí, že ve všech případech, ve kterých je MPO vyzváno, poskytuje s vyšetřováním součinnost. Jednotlivé případy či jejich průběh nemůžeme komentovat,“ uvedl pouze David Hluštík z tiskového odboru.
Prozradil ale, že na pochybení přišli sami jeho úředníci: „Nesrovnalosti mezi nabídkami a skutečnými cenami byly objeveny při kontrole ze strany ministerstva průmyslu a obchodu.“
Dohoda
Policie měla ve spolupráci s žalobcem zajistit společnosti nemovitý majetek v hodnotě více než dva miliony eur (50 milionů korun). Evropský žalobce Pavel Pukovec, který má případ na starosti, nechtěl průběh vyšetřování komentovat. „Přípravné řízení je neveřejné. Nemohu vám říct z průběhu trestního řízení nic,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz.
Připustil ale, že ve hře je i mimosoudní dohoda. „Nebudu specifikovat název firmy ani jména obviněných osob, protože jednak jsme v přípravném řízení a jednak jednáme také s druhou stranou o možném případném uzavření dohody o vině a trestu,“ uvedl.
Dohoda o vině a trestu je způsob ukončení trestního řízení na základě domluvy mezi státním zástupcem a obviněným. Obviněný předem slíbí, že se přizná k trestnému činu, a státní zástupce ho na oplátku obžaluje z méně závažného činu anebo navrhne citelně mírnější trest, protože se ušetří náklady na řízení. Dohodu pak musí schválit ještě soud.
Obrana před dotačními podvodníky
Úřad evropského veřejného žalobce byl zřízen v roce 2017, teprve před necelými dvěma lety se o jeho existenci začalo mluvit také v českém veřejném prostoru. Server iROZHLAS.cz tehdy upozornil na to, že si převezme kauzu střet zájmů bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Zneužití evropských peněz by mohl napříště vyšetřovat společný evropský žalobce
Číst článek
Případ tehdy začala řešit česká policie. Protože se ale jedná o unijní dotace a navíc vysoké částky, dohled si nad ním převzal právě žalobce v Lucemburku. A podobně v červnu 2021 skočilo dalších 60 případů týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet.
K obvinění zatím čeští žalobci, kteří ale formálně spadají pod prokuraturu v Lucemburku, dotáhli jen tři případy, včetně aktuálního případu, který se týká firmy Hopax.
Před zahájením činnosti Úřadu evropského veřejného žalobce mohly vyšetřování trestných činů, které souvisely třeba s poškozením finančních zájmů Evropské unie, pouze vnitrostátní orgány. Ty ale měly pouze omezené možnosti, protože jejich pravomoci omezovaly hranice států.
V této oblasti úřadu Evropského veřejného žalobce předcházely další orgány, jako třeba Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), Agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva (Europol) a Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust). Ty ale – na rozdíl od úřadu Evropského veřejného žalobce – nemohou zahájit vyšetřování nebo vést trestní stíhání v členských státech.