Evropský soud odsoudil Českou republiku v kauze policejního násilí

Evropský soud vůbec poprvé odsoudil Českou republiku za nelidské ponižování zadrženého. Jde o případ Vladimíra Kummera z Aše, kterého policisté v roce 2010 zatkli, v cele ho pak spoutali a bili. Když si muž na chování policie stěžoval, u českých úřadů se zastání nedovolal. Proto se obrátil na soud ve Štrasburku, který minulý týden rozhodl v jeho prospěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Když se před více než třemi lety vracel Vladimír Kummer v noci z restaurace, byl opilý a kontrolovala ho policie. Neměl u sebe doklady, skončil proto v policejní cele. Později vypověděl, že ho policisté připoutali ke stěně a bili do zad.

Po incidentu podal Kummer trestní oznámení, podnět ke státnímu zastupitelství i ústavní stížnost. U českých úřadů neuspěl, obrátil se proto na Evropský soud. „Proti nelidskému zacházení na policejní služebně, mučení a bití ze strany policistů a nevyšetření tohoto orgány české republiky,“ vysvětluje Kummer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu policejního násilí zjišťoval redaktor Českého rozhlasu Michael Rozsypal.

Případu se ujala Liga lidských práv. Nelíbilo se jí, že celá věc nebyla nezávisle vyšetřena, říká právní ředitelka Ligy Zuzana Candigliota. „Toto byl přímo ukázkový případ, kdy došlo k násilnému jednání ze strany policie, ale zároveň to nebylo nijak vyšetřováno,“ dodává.

Jako jediný se ho ve vlasti zastal veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, který stejně jako Kummer rozhodnutí Evropského soudu vítá: „Jsem rád, že je Evropský soud téhož mínění, že donucení se má používat přiměřeně a nemá se nadužívat.“

Kummer požaduje jako odškodnění částku 100 000 korun a prošetření celého případu. Soud ve Štrasburku mu ale odškodné zatím nepřiznal.

Rozhodnutí Evropského soudu o nezákonném postupu policie uvítal ombudsman

Číst článek

Rozsudek Evropského soudu v tuto chvíli není pravomocný. O dalším postupu rozhodne vláda, řekl Robert z ministerstva spravedlnosti. Vláda má na to tři měsíce od vynesení rozsudku, lhůta ji tedy vyprší 25. října.

„Proti rozsudku Evropského soudu pro lidská práva se nelze odvolat. Jediné, co je možné udělat, je podat žádost o postoupení věci velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva, nicméně k tomu, aby to mohlo dojít tak daleko, musí padnout rozhodnutí vlády,“ uvádí Schuster.

Policisté násilí popírají

Policie se brání, že Kummer byl po zatčení agresivní. „Na našem útvaru se muž choval agresivně, urážel policisty a odmítal sdělit své nacionále. Při dechové zkoušce nadýchal přes dvě promile alkoholu,“ tvrdí policejní mluvčí karlovarského kraje Pavel Valenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu i jeho vyšetřování komentovala právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Kummer podle jeho slov odmítal spolupracovat a byl čím dál útočnější, policisté ho proto umístili do cely. O jakémkoli fyzickém násilí vůči zatčenému se Valenta nezmínil.

Zuzana Candigliota ale Kummera brání s tím, že jeho případ podrobně prozkoumal úřad ombudsmana, který shledal, že právě policisté byli agresivní. Podle ní Kummer vůbec neměl být umístěn do cely, nebyl k tomu žádný právní důvod.

„Vzhledem k tomu, že byl pod vlivem alkoholu, tak měl být nejprve přivolán lékař. Jako nejzávažnější pochybení bylo shledáno v připoutání pana Kummera, kdy byl připoután bolestivým způsobem. Rukama byl připoután ke stěně, ke kovovým okům,“ pokračuje ve výčtu pochybení policistů právnička Ligy.

Kummer podle jejích slov utržil v důsledku bití četná poranění nejen na rukou, ale i na hlavě, zádech a na hrudníku.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme