Dvacítka poslanců usiluje o zákaz kožešinových farem v Česku

Kožešinové farmy by v Česku mohly skončit. Dvacítka poslanců napříč sněmovními stranami totiž předloží návrh, který by od příštího roku nedovoloval zakládat nové podniky. O rok později by se pak musely zavřít i stávající farmy, kterých je teď v Česku devět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norek americký (Mustela vison)

Norek americký (Mustela vison) | Foto: Hana Staňková

Podobný návrh už na podzim zamítl zemědělský výbor Sněmovny. Podle jeho místopředsedy Jana Volného z hnutí ANO by se podmínky pro zvířata mohly zlepšit. Úplný zákaz ale považuje za zásah do podnikání.

„Je možné, že by se naši chovatelé této legislativě přizpůsobili a uměli by to podle toho provozovat dál. Ano, ovlivňovat, přizpůsobovat, ale ne zakazovat,“ míní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslanec Jiří Pospíšil mluví o návrhu zákona, který by zakázal kožešinové farmy v Česku

Podle aktivistů ale žijí zvířata na těchto farmách v naprosto nevyhovujících podmínkách. S tím souhlasí i dvacítka poslanců, podle kterých je navíc nepřijatelné, aby lidé v 21. století chovali a zabíjeli zvířata jen pro jejich kožešinu.

„Jsem přesvědčen, že chovat zvířata a zabíjet je kvůli módě, je zkrátka nemorální a neetické. Když se podíváte na současnou legislativu, tak je tam jasně napsáno, že zvířata jsou bytosti, které vnímají, a že k nim máme přistupovat jinak, než jak přistupujeme k věcem,“ dodává Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09.

V mnoha zemích EU podle Pospíšila navíc už takové zákazy platí, nebo se o nich alespoň vede debata.

„Je třeba vysvětlit lidem, že nejde o to zakázat chov domácího zvířectva, ale týká se to lišek a norků, kterých je ročně v České republice usmrceno 20 tisíc a to pouze kvůli lidské parádě,“ upřesňuje europoslanec.

Marek Voršilka ze spolku Obránci zvířat ve vysílání Českého rozhlasu vysvětlil, proč je úplné zrušení farem podle něj nejvhodnější variantou.

„Když si představíte, že to jsou farmy, kde jsou chovány stovky až tisíce zvířat v klecích, tak představa, že by každému norkovi byl poskytnut bazén na plavání a ještě by se to dalo ekonomicky utáhnout, je naprosto absurdní,“ myslí si.

„Jsou tu jen dvě možnosti, buď se budou chovat zvířata chovat v klecích, které naprosto nevyhovují jejich potřebám, nebo budou stanoveny podmínky, které nemůže žádná kožešinová farma splnit,“ dodává Voršilka.

Připravovaný zákaz by se netýkal chovu králíků, kde je prý kožešina jen vedlejším produktem. Plošný zákaz chovů kožešinových zvířat platí třeba ve Velké Británii, Rakousku nebo v Chorvatsku.

Tomáš Bystrý, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme