V azylovém domě v Domažlicích se střílelo. Mezi zraněnými jsou i policisté, útočník zemřel
V domažlickém azylovém domě došlo v úterý dopoledne ke střelbě. Podle záchranné služby tam psychiatrický pacient postřelil dva policisty a poté se sám střelil do hlavy. Zranění následně podlehl, policisté podle záchranné služby v ohrožení života nejsou.
Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň, pod niž azylový dům patří, uvedl, že pacient byl klientem domova asi rok a donedávna s ním nebyly problémy. V úterý měl být po zhoršení stavu převezen k hospitalizaci.
„Psychiatrický pacient v azylovém domě nespolupracoval s naší RZP posádkou (rychlá záchranná pomoc, pozn. red.), nejevil známky agresivity," uvedla prvotní informace Andrea Divišová z krajské zdravotnické záchranné služby.
Záchranáři si proto přizvali k asistenci policejní hlídku, aby mohli muže převézt do nemocnice. Ten následně postřelil dva policisty, poté zbraň obrátil i proti sobě. Policejní mluvčí neuvedla, kde muž zbraň vzal ani jak byli policisté zraněni. Oba postřelení jsou v péči lékařů Domažlické nemocnice.
„Dle prvotních informací šlo o běžné oznámení týkající se asistence u nespolupracujiciho pacienta, na které vyjeli policisté příslušného obvodního oddělení. Zranění policistů nejsou život ohrožující, 34 letý muž zraněním podlehl," uvedla následně policie na Twitteru.
Pacient byl stabilizovaný
Policie zatím další informace nesdělila. Incident se stal v charitním azylovém domě v Kozinově ulici, jeho vedoucí Jiří Svoboda pouze potvrdil, že na místě zasahuje policie a záchranná služba.
Psychicky nemocný muž, nejspíš schizofrenik, byl klientem azylového domu asi rok. „Byl plně kompenzován, jeho stav byl plně stabilizován a spolupracoval na odstranění svých problémů. Hledala se cesta, jak mu pomoci. Zhruba před pár dny přestal brát léky a stav byl komplikovanější," popsal Jiří Lodr.
Pacientův stav se zhoršil v noci na úterý, ráno byl proto přivolán psychiatr. „Bylo rozhodnuto, že je třeba toho pána neprodleně odvézt na vyšetření a hospitalizovat," uvedl Lodr. Muž podle něj odmítl nastoupit do sanitky, proto musela být přivolána policie.
Střelba na policisty
Postřelení policisty ve službě je v České republice poměrně výjimečné. V posledních deseti letech použil střelnou zbraň například v září 2008 několikanásobný vrah Roman Postl, který v Ústeckém kraji při útěku zastřelil osmadvacetiletého policistu.
O rok později při přestřelce v pražských Řeporyjích zemřeli kriminalista a recidivista, policistu zasáhla odražená kulka ze služební zbraně. V březnu 2012 byli při zatýkání dvojice lupičů na jihu Čech u hranic s Rakouskem zraněni dva policisté, podle všeho je zranily odražené kulky.
V prosinci 2013 pak Kosovan Skender Bojku v obci Herink u Prahy postřelil před domovní prohlídkou policistu z Útvaru rychlého nasazení. Skrz dveře jej zasáhl do opasku a ochranné vesty v oblasti podbřišku. Soudy muže nejprve poslaly na čtyři roky do vězení, když ale pravomocný rozsudek v květnu 2016 zrušil Ústavní osud, žalobkyně stíhání zastavila. Bojku se hájil tím, že střílel v sebeobraně, policisty pokládal za lupiče.