Hladiny řek v Česku dál stoupají. Hasiči na Vysočině navezli 300 tun kamení na poškozenou hráz

Déšť a tání sněhu nadále zvyšují hladiny mnoha řek a potoků v Česku. Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, se v pondělí vpodvečer pohyboval kolem 170. Nejvyšší, třetí stupeň byl na 21 místech. V některých oblastech vyhlásili meteorologové takzvaný extrémní stupeň nebezpečí. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Praha a další města zavádí preventivní protipovodňová opatření.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:29 25. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průtok na Vltavě v Praze je vyšší

Průtok na Vltavě v Praze je vyšší | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Třetí stupeň povodňové aktivity, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil v 18.00 například na Labi ve stanicích Vestřev, Les Království, Stanovice a Brod, na Orlici v Týništi, na Chrudimce ve stanici Nemošice, na Doubravě v Pařížově, na Sázavě ve Světlé nad Sázavou, Zruči nad Sázavou, Chlístově a Kácově, na Moravské Dyji v Janově či na Moravě v Moravičanech.

Pro velkou část ČR platí stále varování ČHMÚ před vzestupem hladin řek a potoků. Výjimkou je pouze jižní část Jihočeského kraje a severní část Moravskoslezského kraje.

Povodně podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) ale hrozí jen lokálně, hladiny řek se daří regulovat pomocí přehrad. „Když jsem hovořil s řediteli povodí, tak v zásadě v tuto chvíli jsme schopni se pohybovat na úrovni pěti, maximálně desetileté vody. Pokud bychom někde museli více upouštět, tak bychom se dostali na úroveň dvacetileté vody, ale děláme maximum pro to, aby se to dělat nemuselo,“ uvedl pro Radiožurnál ministr.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Praha

V Praze se z preventivních důvodů uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Trvalo to ale několik hodin, hasiči a hasičští potápěči totiž nejprve museli vyčistit kolejnice vrat.

Město také přerušilo provoz přívozů a uzavřelo vltavské náplavky. U vstupů vyrostly zákazové značky a na jejich dodržování dohlížela městská policie.

Stavba mobilních protipovodňových zábran se v hlavním městě zatím nechystá. Ty se totiž staví při průtoku 700 metrů krychlových za sekundu. A podle Českého hydrometeorologického ústavu a podle Povodí Vltavy je průtok na Vltavě v Praze aktuálně v rozmezí 550 až 600 metrů krychlových za sekundu, jak informovala reportérka Radiožurnálu.

Hasiči a hasičští potápěči museli před zavřením vyčistit kolejnice protipovodňových vrat na Čertovce v Praze | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Labe

Hladina Labe v Ústeckém kraji pozvolna stoupá. V Děčíně odpoledne uzavřeli viadukt v Krokově ulici u Libverdy a postavili stěnu v ulici U Přístavu. Radnice na webu informovala, že městská policie uzavřela Staroměstské nábřeží, které voda pozvolna zaplavuje. Voda z Labe zaplavila část silnice v protipovodňové vaně v Ústí nad Labem v Přístavní ulici pod mostem Dr. Edvarda Beneše.

Hladina Labe by v Ústí podle prognózy hydrologů mohla stoupnout až na šest metrů, což by znamenalo vyhlášení třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity. Situace se ale průběžně vyvíjí podle toho, jak se regulují odtoky z přehrad.  

Vodní nádrže na Labi a Orlici mají dostatek kapacity pro tající sníh a jejich rozvodnění proto nehrozí, řekla Radiožurnálu mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Hodně vody teď z hor přitéká do nádrže Les Království u Dvora Králové. I tak má ale stále valnou většinu kapacity, která slouží jako ochrana před povodněmi. 

„Ten přítok je sice vyšší než odtok, ale zatím se ta nádrž plní pomalu,“ doplnila mluvčí. Na Labi a Orlici zatím voda podle Bendové nepřekročila pětiletou hranici. Riziko povodní a je ale na menších tocích, kde povodí nedokáže hladiny regulovat. 

Hasiči v Křešicích v Ústeckém kraji staví protipovodňové zábrany | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Narušená hráz rybníka

Hasiči v Mrákotíně na Jihlavsku museli v pondělí evakuovat 49 obyvatel domů pod hrází rybníku Řibřid. Voda dopoledne narušila hráz. Hasiči ji zpevnili s pomocí téměř 300 tun kamení. Lidé se tak mohou vrátit do svých domovů, informovala před 16.00 mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Situaci předtím ještě posoudil odborník na bezpečnost vodních děl. Ohrožených bylo asi 20 domů, řekl starosta Mrákotína Miroslav Požár (SNK městyse Mrákotín). Situaci dopoledne označil za vážnou.

V noci na úterý by mělo pršet jen ojediněle. V úterý se objeví přeháňky přechodně od severozápadu, a to zejména na horách. K večeru se začne vyjasňovat. Teploty přes den budou stále vysoké, nejvyšší by měly dosáhnout 11 stupňů Celsia.

red, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme