OBRAZEM: Pražské stavby od doby Karla IV. Nová výstava ukazuje modely budov starých přes 500 let

Možná rádi modelaříte nebo jste si aspoň někdy sestavili papírovou vystříhovánku z Ábíčka. Na modeláře si tentokrát zahráli i studenti architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Jako svoje semestrální práce vytvořili zmenšené modely významných pražských budov z 15. století. Ty jsou vystavené a přístupné ve sklepě Betlémské kaple v Praze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava modelů staveb z 15. století v pražské Betlémské kapli

Výstava modelů staveb z 15. století v pražské Betlémské kapli | Zdroj: FSV ČVUT

Návštěvníci si mohou na výstavě prohlédnout model Staroměstské radnice, ale i budovy, které už dávno nestojí nebo je dokonce nikdy nedostavěli - jako například kostel Panny Marie Sněžné.

„Tady opravdu ideální představa kostela Panny Marie Sněžné. Kdyby tento kostel byl dostavěn, jednalo by se ve své době o úžasnou věc,“ popisuje Vojtěch Dvořák z Fakulty stavební ČVUT asi nejvýraznější model na výstavě ve sklepě Betlémské kaple. „I v současné chvíli, když stojí jenom chór, když jdete na Můstku nebo Františkánskými zahradami, tak má stále nejvyšší klenbu v Praze.“

Mezi vystavěnými modely je kostel Panny Marie Sněžné, Kaple Božího těla i Staroměstské radnice v podobě z 15. století | Zdroj: FSV ČVUT

Všechny stavby z 15. století jsou v měřítku 1:100 | Zdroj: FSV ČVUT

Všechny stavby jsou v měřítku 1:100. Model kostela Panny Marie Sněžné na stole má něco přes metr do délky. Pokud by ho tedy v 15. století dostavěli, byl by přes 100 metrů dlouhý. „Takže když si představíte sochu Jungmanna na Jungmannově náměstí, ten už by seděl uvnitř,“ usmívá se Dvořák.

Modely z dřevité lepenky jsou založené na informacích z archivů a knihoven, kterou architekti z ČVUT pečlivě konzultovali s archeology z Akademie věd a Národním památkovým ústavem.

Výstava modelů staveb z 15. století v pražské Betlémské kapli | Zdroj: FSV ČVUT

Výstava je výsledkem práce pedagogů a studentů oboru Architektura a stavitelství na katedře architektury Fakulty stavební ČVUT | Zdroj: FSV ČVUT

A v čem byla práce na projektu přínosná studentům architektury? „Jako budoucí architekti by měli mít představu o tom, co a jak vypadalo, a hlavně možnost si něco, co je ve 2D ploše, přenést do 3D,“ uzavírá Vojtěch Dvořák.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme