ČSÚ poprvé spočítal bezdomovce. Komunikujících s úřady je přes 11 tisíc
Ještě nikdy v historii samostatné České republiky se nikdo nepokusil zjitit, kolik v zemi žije bezdomovců. Až nyní. Český statistický úřad oznámil, že lidí bez domova je 11 496. Jde ovšem jen o ty, kteří aspoň někdy využívají služeb azylových domů a jiných podobných zařízení. Nejvíce jich žije v Moravskoslezském kraji, na druhém místě je hlavní město Praha. Sčítání se provádělo na podnět Sdružení azylových domů.
Komisaři zjišťovali i údaje jako věk, vzdělání nebo původ lidí bez domova. Nejvíce lidí bez domova bylo sečteno v Moravskoslezském kraji, 2574, na druhém místě skončila Praha s 1254 lidmi a na třetím Jihomoravský kraj - 1156. Naopak nejméně lidí využívá služeb sociálních zařízení v Karlovarském (256) a Libereckém kraji (262).
Mezi bezdomovci jednoznačně převládají muži, žen bylo sečteno jen 21,5 procenta. Většina sečtených jsou lidé svobodní (49,0 %) nebo rozvedení (38,3 %).
O průzkumu mezi bezdomovci mluvil na Radiožurnálu oblastní ředitel pobočky Naděje v Litoměřicích Aleš Slavíček
Z pohledu vzdělání je nejčetněji zastoupena skupina bezdomovců s výučním listem nebo se středoškolským vzděláním bez maturity (47,2 %). Na druhém místě pak skončili bezdomovci se základním vzděláním (28,5 %). V celkové populaci je vyučených 32,8 procenta, lidí se základním vzděláním 17,4 procenta. Hypotéza, že mezi lidmi bez domova žije možná velké množství vysokoškoláků, se nepotvrdila. Vysokoškolské vzdělání uvedlo pouze 2,6 procenta sečtených.
Jednoznačně nejvíce je mezi bezdomovci staršími 15 let nezaměstnaných (40,2 %). Za pozornost stojí fakt, že 3,1 procenta nezaměstnaných bezdomovců hledá stále své první zaměstnání. 28,5 procenta bezdomovců uvedlo, že jsou ekonomicky aktivní, a 14,2 procenta jsou nepracující důchodci.
Sečteni jsou jen ti komunikující
„Vycházeli jsme z toho, že bude dobré, když se podaří získat demografickou a sociální charakteristiku lidí, kteří komunikují s nějakými charitativními zařízeními a má tedy smysl vynakládat prostředky na to, aby jim byla touto cestou nabídnuta pomoc, aby se mohli zařadit do společnosti,“ řekl Radiožurnálu místopředseda statistického úřadu Stanislav Drápal.
Počet bezdomovců v ČR podle státního občanství
Alžírsko 1
Austrálie 2
Belize 2
Bulharsko 1
Bělorusko 3
Makedonie 6
Česká republika 11 164
Francie 1
Guinejská republika 1
Chorvatsko 1
Kanada 1
Kazachstán 1
Kuba 1
Litva 1
Marocké království 1
Polsko 18
Rakousko 1
Rumunsko 2
Ruská federace 5
Slovensko 157
Spolková republika Německo 2
Španělsko 1
Švédsko 1
Tunisko 1
Ukrajina 14
Vietnamská socialistická republika 19
bez státního občanství 3
Nezjištěno 85
Celkový součet 11 496
Zdroj: ČSÚ
Ve skutečnosti nejde o součet všech bezdomovců, kteří se vyskytují na území České republiky. Řada z nich totiž odmítá komunikovat.
„Není možné sečíst všechny lidi v ulicích. Sčítání probíhalo v zařízeních sociálních služeb, tedy především v azylových domech a noclehárnách, v některých nízkoprahových denních centrech. Sčítacími komisaři byli většinou pracovníci přímé péče,“ vysvětluje místopředseda Sdružení azylových domů a národní ředitel Armády spásy Jan František Krupa.
„Odhadujeme, že bezdomovců je až třikrát tolik, než bylo spočteno,“ uvádí oblastní ředitel pobočky Naděje v Litoměřicích Aleš Slavíček.
Stanislav Drápal potvrzuje, že pouhá třetina bezdomovců využije služeb azylových domů:
O nejnovější statistice mluvili v Ozvěnách dne ředitel Charity Ostrava Martin Pražák a vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Daniel Rychlík
„Kvalifikované odhady říkají, že v České republice může být okolo 30 tisíc lidí bez domova, z nichž zhruba námi zjištěných jedenáct a půl tisíce využívá služeb těchto zařízení.“
„Čísla jsou pro nás zajímavá i proto, abychom mohli začít promýšlet, kam směřovat své služby. Jaké je věkové složení těch lidí, to je třeba to, co nás může nasměrovat k nabídce zařízení spíše pečovatelského charakteru,“ uvádí Jan František Krupa.
„To, co vnímám jako pozitivní, je to, že se nepotvrdilo, že by na ulici byly děti. Česká republika se možná díky systému péče o děti s tímto problémem nepotýká. Možná v ojedinělých případech, ale není to plošný problém,“ dodává Krupa.
Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl místopředseda Sdružení azylových domů a národní ředitel Armády spásy Jan František Krupa
„Je velmi důležité, že toto sčítání položilo základ pro budoucí srovnávání. Po dalším sčítání bude možné poukázat na vývoj ve struktuře této cílové skupiny, tedy jak se za 10 let posune průměrný věk, úroveň vzdělání, poměr mužů a žen mezi bezdomovci a podobně,“ říká ředitelka Sdružení azylových domů v ČR Dominika Najvert.
Bezdomovec Jaroslav je stále na cestě, chce si najít práci s ubytováním
Číst článek