ČSÚ: Čechů bude na konci století o 3 miliony míň, život se prodlouží asi o 10 let
Na konci 21. století by se naděje na dožití v Česku mohla zvednout zhruba o deset let. I proto bude česká populace stárnout. Čechů bude také ubývat. Na konci století by země mohla mít zhruba o tři miliony obyvatel méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který dnes zveřejnil prognózu až do roku 2101.
Na konci 21. století bude podle statistiků třetina Čechů starší 65 let. V současné době tvoří počet lidí, kteří tento věk přesahují, zhruba 17 procent. Výrazně přibude rovněž lidí starších 85 let a dokonce těch, kteří se dožijí stovky. Věk populace se oproti současnosti výrazně zvýší.
„Podle očekávání růstu střední délky života by se na konci tohoto století mohl nově narozený muž dožít téměř 87 let a narozená žena 91 let,“ říká Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu.
Hostem Radiožurnálu byla předsedkyně České alzheimerovské společnosti a gerontoložka Iva Holmerová
To podtrhuje i demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické, hlavním důvodem stárnutí populace podle něj je, že lidé žijí déle a že se zlepšuje jejich zdravotní stav.
„Proto mi někdy vadí, že se na to díváme jako na nějakou hrozbu, jako na něco negativního. Myslím si, že bychom spíše měli být rádi,“ podotýká Fiala.
Předsedkyně České alzheimerovské společnosti a gerontoložka Iva Holmerová však upozorňuje, že na to, zda budou lidé na konci století i ve vysokém věku v dobrém fyzickém stavu, zatím nelze odpovědět.
Zatímco některá onemocnění se daří díky péči a prevenci zvládat – zmínila třeba kardiovaskulární, cerebrovaskulární či onkologická – jinde zatím není jasné, zda se podaří najít v dohledné době lék.
„To se týká zejména neurodegenerativních onemocnění, Alzheimrovy choroby a podobně. Takže se říká, že toto století bude stoletím neurodegenerace,“ uvedla Holmerová.
I ona považuje stárnutí společnosti úspěch. Nárůst počtu lidí vysokého věku však podle ní přinese také změny, na něž zatím není společnost připravena.
Zlom kolem roku 2060
Podle demografky Jitky Rychtaříkové z pražské přírodovědecké fakulty není přibývající procento straších lidí pro demografy žádným překvapením, nové je však na projekci to, že byla dopočítána až do roku 2100.
„Když se tady neustále diskutuje o seniorech, kolik jich bude a jak budou, tak vlastně tato projekce ukazuje, že jejich počet bude narůstat až do roku 2060, ale potom bude klesat. To znamená, z těch 1,7 milionu dejme tomu naroste na 3,2 milionu, ale pak bude klesat zhruba na 2,5 milionu,“ podotkla Rychtaříková. Klesat prý bude, protože už v něm nebudou silné populační ročníky.
Statistiky ČSÚ okomentovala demografka Jitka Rychtaříková z pražské přírodovědecké fakulty
I když by se Češi měli za sto let dožívat vyššího věku, celkově jich ubude. Při sčítání v roce 2011 jich bylo zhruba 10,5 milionu, na konci století by jich mohlo být zhruba o tři miliony méně, něco přes sedm a půl milionu lidí. I optiministický výhled počítá s úbytkem, na 9,1 milionu lidí, podle pesimistického scénáře by pak měla země na přelomu století 6,1 milionu obyvatel.
Rychtaříková očekává spíše nějakou pesimističtější variantu, a to kvůli nízké porodnosti.
„Když si vezmeme tu hypotézu, to znamená, jaký je průměrný počet živě narozených dětí na jednu ženu – říkáme tomu ukazateli úhrnná plodnost – tak vlastně ta střední varianta předpokládá nárůst na dejme tomu 1,56 živě narozeného dítěte. Já jenom připomínám, že v roce 2012 to bylo 1,45, takže já bych byla trochu pesimističtější,“ uvedla Rychtaříková.
Zmírnit trend stárnutí a vymírání by podle statistiků mohla vysoká a stabilní porodnost, ani masivnější migrace cizinců by podle jejich odhadu nestačila.
S tím souhlasí i Rychtaříková. Řešením je podle ní udělat taková opatření v rodinné politice, aby se rodilo více dětí. „To je jediná v tomto smyslu záchrana České republiky a to nejenom pokud jde o její počty, ale zejména, pokud jde o její věkovou strukturu,“ dodává demografka.
S prognózou statistického úřadu o vývoji české populace se zítra seznámí vláda.