Církevní restituce hranici února 1948 neprolomí, ujišťují Klause Nečas i církve
Při vyrovnání s církvemi nedojde k prolomení restituční hranice 25. února 1948. Prezidenta Václava Klause o tom dnes ujistil premiér Petr Nečas. K ujištění se dopisem připojily i Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí.
Církve Václava Klause žádají, aby restituční zákon po případném schválení sněmovnou podepsal. Reagovaly tak na fakt, že Klaus podmiňuje svůj podpis osobní garancí premiéra Petra Nečase z ODS za to, že k prolomení hranice nedojde.
„Je nám známo, že tak můžete učinit jedině v případě, kdy budou vyvráceny pochybnosti o prolomení hranice 25. únor 1948. Nemůžeme v této chvíli učinit nic jiného, než Vás osobně ujistit, že z naší strany tento zákon nikdy nebude takto interpretován,“ uvádí v dopise Klausovi předsedové České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí.
„Důležitým signálem k tomuto jasnému a setrvalému postoji je i prohlášení Federace židovských obcí, v němž je uvedeno, že není považováno za nezbytné, aby se otázka arizovaného majetku (v dosavadním držení státu) řešila prostřednictvím tohoto zákona,“ píší dále.
Předseda vlády Petr Nečas hlavě státu žádanou garanci dal dnes odpoledne. V dopise jej ujistil, že návrh na navrácení majetku církvím a náboženským společnostem nebude znamenat riziko prolomení hranice 25. února 1948.
„Zákon stanoví, že se napravují pouze křivdy spáchané v rozhodném období, tedy od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. Zákon dále definuje, že za původní církevní majetek se považuje pouze majetek, který církve měly ve vlastnictví alespoň po část období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. V ustanoveních o vydávání majetku je pak vždy znovu výslovně uvedeno, že se vydá pouze majetek, který náležel do původního církevního majetku, a stal se předmětem majetkové křivdy v období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990,“ píše Nečas v dopise prezidentovi.
ÚS kritizuje stát za to, že dosud nepřijal zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi
Číst článek
Premiér také označuje za neopodstatněné obavy, že by zákon mohl zpochybnit poválečné poměry zařazením revize první pozemkové reformy. Připomíná, že úplně shodné znění obsahuje dodnes platný zákon o půdě.
„Podle tohoto zákona se vracel majetek všem fyzickým osobám. Tedy všechna potenciální zpochybnění rozhodného období mohla - a byla - už v uplynulých dvaceti letech použita a neměla úspěch. Z tohoto hlediska zákon o vyrovnání s církvemi nepřináší nic nového, co by mohlo vést k prolomení rozhodné hranice,“ uvádí premiér.