Vládní zmocněnec Dzurilla: O povinném používání aplikací chytré karantény zatím neuvažujeme
Ministerstvo zdravotnictví chystá novou podobu takzvané chytré karantény. Jen letos má stát dalších 200 milionů korun. V čem má být chytřejší než ta stávající? Podle vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci Vladimíra Dzurilly se budou více využívat aplikace jako Mapy.cz nebo eRouška.
Stávající chytrá karanténa se používá už skoro dva měsíce. Dzurilla už dříve v médiích uvedl, že za tu dobu se s pomocí údajů od mobilních operátorů vytvořilo více než 300 vzpomínkových map. Není to málo?
Vzpomínková mapa je jen částí celého procesu chytré karantény, vysvětluje vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci
„Jednak to nabíhalo postupně v jednotlivých krajích, na druhou stranu platily plošné zákazy,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu s tím, že lidé jim říkali, že vzpomínkovou mapu není nutné dělat, protože byli akorát v práci, na nákupu a doma.
Upozorňuje zároveň, že chytrá karanténa není o vzpomínkových mapách, ale o souboru opatření a procesů, které se dělají k tomu, aby se nemusela znova zavádět plošná opatření.
„Je to o identifikaci míst, vyhodnocujeme data, kde je epidemie, jakým způsobem vzniká a co se tam děje. Díváme se na porovnání České republiky se světem, na všechny případy v rámci krajů a okresů…,“ říká.
Nová verze chytré karantény, kterou schválila vláda, nyní přechází pod ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.
„V rámci chytré karantény 2.0. chceme napojit krajské hygienické stanice dál s tím, že budou využívat i Mapy.cz od Seznamu pro identifikaci kontaktů. Také se propojuje finálně eRouška a propojení na platební brány,“ přibližuje.
A uvažuje se také o tom, aby používání aplikací chytré karantény například při příchodu druhé vlny bylo povinné?
„Zatím ne, zatím je to na dobrovolné bázi… Aplikace je dobrovolná, dobrovolná instalace, dobrovolné sdílení kontaktů,“ konstatuje.