Čeští vědci odlétají na základnu v Antarktidě
Tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity a dalších institucí dnes odlétá na první českou polární stanici v Antarktidě. Celkem dvanáct geologů, klimatologů, biologů a dalších odborníků tam bude působit přibližně dva měsíce po dobu antarktického léta. Budou zkoumat oblast, ze které ustoupil ledovec, a zaměří se i na globální oteplování a stav ozónové vrstvy. Základna je unikátní tím, že ji vlastní univerzita. 60 milionů korun na stavbu poskytl stát, roční provoz přijde asi na 10 milionů. Stanice Johanna Gregora Mendela stojí na ostrově Jamese Rosse.
Přestože jedou vědci do Antarktidy v době tamního léta, bude jim teploměr v hezkých dnech ukazovat kolem nuly. "Když nasněží, pochopitelně, geolog nemůže pracovat, protože my ty horniny potřebujeme vidět," vysvětluje Petr Mixa, proč potřebuje jako geolog pěkné počasí.
"Na druhou stranu, práce v Antarktidě má pro geologa mnohá pozitiva, protože tam není žádná vegetace, nic, co by nám bránilo v přístupu k těm horninám a všechny geologické struktury jsou tam krásně vidět," dodává Mixa.
Rostliny se tu totiž zatím omezují pouze na mechy a lišejníky, což bude téma výzkumu pro expediční biology. Mezi ty patří i jediná žena ve dvanáctičlenném týmu. "Bude se zabývat právě problematikou lišejníků," říká vedoucí expedice profesor Pavel Prošek, který patří do třetího geografického týmu české polární stanice v Antarktidě.
"Pro nás je takovým kardinálním tématem zjistit, jak je ultrafialové záření ovlivněno atmosférickými faktory. To znamená, jakou roli tam hraje oblačnost, druh oblaků, množství aerosolů obecně řečeno v atmosféře," upřesňuje Prošek.
Výzkumná stanice vstupuje do první sezóny svého vědeckého využití. Odborníkům z českých i zahraničních institucí by měla sloužit příštích dvacet až třicet let.