Českým chemikům už nic nestojí v cestě na olympiádu
Po sněmovně také Senát podle očekávání podpořil vyslání naší protichemické jednotky do Atén. Stovka českých specialistů se má podílet na zajištění bezpečnosti účastníků letní olympiády a paralympiády. Z 62 přítomných senátorů se všichni vyslovili pro. Vojenští chemici budou v Řecku působit od 28. července do konce září. Výdaje na jejich přepravu zaplatí NATO, náklady na pobyt pak Řecko. Česká armáda uhradí jen platy vojáků a příplatky za službu v zahraniční misi, dohromady to bude 10 miliónů korun.
Olympijské hry v Aténách budou po válce v Iráku největší bezpečnostní operací za posledních 10 let. Hry bude chránit dohromady na 70 tisíc lidí, což je třikrát tolik, než je zahraničních vojáků v Afghánistánu. Nasazeny budou také stíhačky, alianční letadla AWACS a americké námořnictvo.
S našimi chemiky ale tentokrát poprvé neodcestují do zahraniční mise vojáci, kteří by zajistili jejich bezpečnost. Ministr obrany Miroslav Kostelka ale senátory ujistil, že o jednotku nemusejí mít obavy. "Řecká strana garantuje bezpečnost; chtěl bych jenom upozornit, že tak zcela bez ochrany nebudeme, určitá ochrana, dejme tomu bezpečnostní a zpravodajská, bude zajištěna."
Podle senátora za ODS Jiřího Lišky souhlasné stanovisko horní komory jasně potvrdilo, že Česko stojí na straně spojenců a že republika nehodlá ustupovat tlakům mezinárodního terorismu. "Česká republika, její armáda, byla požádána o vyslání našich specialistů. To je vyjádření důvěry a oceněním kvalit a schopností českých vojáků."