Mezi vyznamenanými 28. října má být i vlivný zákulisní hráč českého sportu Miroslav Černošek

Státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana by měl podle zjištění Radiožurnálu získat i vlivný zákulisní hráč českého sportu Miroslav Černošek. Radiožurnálu to potvrdily tři zdroje z Hradu a sportovního prostředí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Černošek na snímku z roku 2020

Miroslav Černošek na snímku z roku 2020 | Zdroj: Profimedia

„Pan prezident už to podepsal, má dostat medaili Za zásluhy,“ řekl k tomu zdroj. Jako první informaci zveřejnil server Seznam Zprávy

Oficiálně Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat, pokud mu to zdraví dovolí. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani kancléř Vratislav Mynář na dotazy Radiožurnálu nereagovali.

Milionové provize pro Černoška. Podle dozorčí rady Lesů ČR bylo vše v pořádku

Číst článek

Za Černoška telefony zvedá jeho manželka Petra. „Manžel to nebude komentovat, když tak až potom,“ odvětila na dotaz, zda Miroslav Černošek už dostal pozvánku.

Pražský hrad připravuje předávání státních vyznamenání 28. října v podobném formátu jako dříve, i když je prezident v současné době v nemocnici. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš zkraje týdne pro ČTK uvedl, že všichni ocenění již byli osloveni a rozhodnutí o udělení nebo propůjčení státních vyznamenání prezident Miloš Zeman už dříve podepsal. Předávání státního vyznamenání se zúčastní i laureáti z loňska.

„Zaslouží si přebírat vyznamenání ve stejném slavnostním prostředí,“ poznamenal k oceněným za minulý rok, kdy Pražský hrad pouze zveřejnil seznam laureátů. Zeman již dříve avizoval, že plánuje předávání řádů absolvovat na vozíku.

Vazby na politiky

Černošek patří k nejvlivnějším mužům českého sportu. Spolupracoval se špičkovými tenisty Petrou Kvitovou nebo Tomášem Berdychem. Netají se tím, že má i silné vazby na politiky – mezi jeho známé patří třeba Jaroslav Fatýnek (ANO). Zná se i s Vratislavem Mynářem nebo prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým, se kterými se nedávno potkal den poté, co prezident odjel v září do nemocnice. V Lánech se totiž za zavřenými dveřmi konala tenisová exhibice Lány Open.

I když Černošek neřídí auto, neovládá počítač a nemluví cizími jazyky, tak je známý svou schopností opatřit si na své projekty peníze od státu. „Hodně se nadřeš tím, že stále lítáš po firmách, po ministerstvech a leštíš kliky,“ popsal 72letý Černošek svou práci v roce 2017 třeba pro časopis Ekonom.

Radiožurnál nedávno upozornil, jak takové shánění peněz vypadalo, za což čelil ve  sportovním prostředí kritice. Černoškova agentura si totiž nechávala poměrně významnou část z peněz, kterou na podporu olympijského hnutí posílaly státní a polostátní firmy.

Konkrétně Lesy ČR, Česká pošta a ČEZ vynaložily na podporu olympioniků v letech 2012 až 2016 (ČEZ až do loňska) celkem 120 milionů korun, přičemž olympijský výbor z toho dostal o téměř čtvrtinu méně. Černoškova soukromá agentura si totiž ve formě provizí strhla 28 milionů korun.

Černoškovými transakcemi s penězi pro olympioniky se zabývají detektivové z protimafiánské jednotky

Číst článek

Sám Černošek uvedl, že z každé smlouvy měl v průměru 18 procent. „Provize byla standardně ošetřena smlouvou se souhlasem vedení Českého olympijského výboru a řešila témata, co tehdy nedokázal Český olympijský výbor a česká olympijská řešit,“ konstatoval tehdy šéf prostějovského tenisu a dlouholetý manažer sportovních hvězd.

Jenže sportovní boss nedokázal ovšem jednoznačně vysvětlit, proč tento provizní systém vůbec existoval a proč nedávaly firmy peníze přímo olympijskému výboru, ale přes jeho firmu. Navíc ne vždy šlo o 18procentní provizi, třeba v roce 2012 poslaly Lesy ČR přes Černoškovu agenturu olympionikům osm milionů, reálně dostali ale jen tři. Kam peníze zmizely, neuměl Černošek vysvětlit.

Kromě Černoška by měl vyznamenání dostat i judista Lukáš Krpálek. Zeman již dříve řekl, že vyznamená štábní praporčici Michaelu Tichou, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku, nebo uvedl, že udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Loni se 28. října ceremoniál udílení státních vyznamenání nekonal kvůli pandemii. Zeman původně chtěl udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému, své rozhodnutí ale odvolal kvůli tomu, že Ústavní soud zrušil část volebního zákona.

Markéta Chaloupská, Vojtěch Srnka, Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme