Žižkovskou Kliniku do 10. ledna vyklidí exekutor. Železničáři chtějí objekt rekonstruovat
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájila exekuci na vyklizení budovy v Jeseniově ulici v Praze 3, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika. Exekutor k vyklizení budovy přistoupí 10. ledna. V pátek to řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Správa je majitelem budovy, kterou aktivisté obývají proti vůli jejího vedení.
Mluvčí dodala, že Správa chce objekt zrekonstruovat a využít pro své zaměstnance. Podle aktivistů, kteří vyklizení nadále odmítají, SŽDC objekt nepotřebuje.
Ústavní soud koncem října definitivně zamítl stížnost Kliniky proti původní exekuci, která přikazovala objekt vyklidit. Zástupci Správy železniční dopravní cesty a aktivistů se po verdiktu sešli. „Jednání bylo informativní a vedení SŽDC sdělilo, že jako státní organizace ctíme zákony a respektujeme rozhodnutí soudů České republiky. Zástupci Kliniky byli na jednání vyzváni k vyklizení objektu, následně písemně informováni o zahájení exekuce s uvedeným termínem výkonu, a to 10. ledna 2019,“ uvedla Šubová.
Klinika nemusí zaplatit státu 360 000 za užívání budovy. Nešlo o bezdůvodné obohacení, rozhodl soud
Číst článek
Zástupci Kliniky se vyklizení stále brání. „Nedává smysl, protože se během jednání ukázalo, že SŽDC dům nepotřebuje, a dokonce hrozí jeho demolicí. Nezahazujeme možnost dalšího jednání, ale nechceme se smířit s tím, že se úřad snaží vyřešit situaci násilím a demonstrací síly,“ uvedla členka centra Markéta Juřicová. Dodala, že SŽDC k exekuci přikročit nemusí. Klinika svolá na den vyklizení do domu protestní setkání a společnou snídani.
Smlouva na dobu určitou
Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014. Platnost smlouvy o výpůjčce, kterou poté se státem uzavřeli, už vypršela. SŽDC získala objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Do objektu chce po rekonstrukci přestěhovat část svých zaměstnanců, proto se soudně domáhala vyklizení.
Centrum Klinika, o které bojuje komunitní centrum, získala správa železnic
Číst článek
Aktivisté se bránili tvrzením, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy a že státní organizace s budovou nakládaly nehospodárně. Chtěli se dohodnout na užívání budovy alespoň do její plánované rekonstrukce. Podle verdiktu pražských soudů byla smlouva o výpůjčce na dobu určitou a aktivisté neměli žádný pevně daný nárok na její prodloužení.