Mynář a Nejedlý míří do Číny. Hrad je vyslal ověřit potíže Zemanova poradce
Pražský hrad vyslal do Číny kancléře Vratislava Mynáře a dalšího prezidentova poradce Martina Nejedlého ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Informaci potvrdil v úterý Radiožurnálu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
„Já jsem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu hovořil o tom, že se budeme snažit zjistit aktuální informace a především potvrzení informací, které se týkají společnosti CEFC, takže to není žádné tajemství a mohu to takto sdělit,“ okomentoval situaci Jiří Ovčáček pro Radiožurnál. Podle něj se Mynář a Nejedlý vrátí z Číny v nejbližších dnech. Prezidenta Zemana pak chce Ovčáček informovat o jejich zjištění v Číně příští týden.
Podle serveru Neovlivní.cz se k výpravě připojil i Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company. Mluvčí CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář nechtěl na dotaz o cestě Tvrdíka do Číny reagovat.
Kam zmizel Zemanův čínský poradce? 'Vyšetřování stranou je tajný proces,' líčí sinolog
Číst článek
Jie Ťien-ming měl být v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga také jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím stále zůstává, podle Hradu Zeman s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.
Situaci podle Neovlivní.cz odletěla na místo prověřit tříčlenná delegace v úterý odpoledne, zpět do Česka má přiletět do konce týdne.
Korupční aktivity v Africe
Podle analytiků ze Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia, bude zajímavé, s jakými informacemi se česká delegace vrátí. „Předseda Jie Ťien-ming a CEFC má v zásadě dva problémy,“ popsala Anna Zádrapová ze Sinopsis. Jeden z nich je podle ní relativně rutinní, a to zadluženost firmy u státních finančních institucí, především u Čínské rozvojové banky. „Druhým, potenciálně závažnějším, je pokračující vyšetřování korupčních aktivit v Africe,“ dodala.
Podle americké prokuratury nejsou společnost CEFC ani Jie Ťien-ming v tuto chvíli předmětem vyšetřování. Soud v New Yorku podle The New York Times nicméně nedávno zapojil do případu speciální vyšetřovatele, kteří se mají zabývat novými důkazními materiály klasifikovanými jako tajné, informoval Sinopsis.
Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters sdělil, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.