Část společnosti uvažuje jako Anders Breivik, varuje odborník na extrémismus
Podle Jana Charváta, odborníka na extrémismus z FSV UK, jsou sice názory šíleného norského střelce Anderse Breivika extrémní, nicméně je sdílí velká část společnosti. Rozdíl je v tom, že běžný člověk se k tomuto názoru veřejně nepřihlásí a necítí s povinen za něj bojovat, míní odborník. Promyšlenost Breivikova činu zároveň vylučuje, že by byl duševně nemocný a neodpovídal za své činy, upozorňuje psychiatr Ivan David.
Podle Charváta sedí na Breivika charakteristika „pravicový extremista“. I když ne ve smyslu, na který jsme u nás zvyklý, tedy na označení neonacistů. „Patří do jiné části spektra, je ultrakonzervativně autoritativní. A do toho přesně zapadá i jeho manifest,“ říká Charvát.
Domnívá se také, že z Breivikova pohledu šlo 100% o politickou akci. „Je přesvědčen že Evropa je ve stavu občanské války a je potřeba zažehnout jiskru, aby si to uvědomil zbytek populace,“ připomíná Charvát.
Psychiatr David dle dosavadních informací spíše vylučuje, že by byl střelec duševně nemocný. „Asi mnohé překvapím, ale on je člověk, který je za své činy odpovědný a nic nenasvědčuje duševní nemoci.
Dokázal své činy pečlivě naplánovat. Trochu připomíná skinheady, kteří útočí na Romy a v rámci své skupiny mají pocit, že bojují za dobrou věc. Ti to ale neplánují tak dlouho a útoky nejsou tak metodicky dobře připravené.
Navíc Breivik věděl, že pokud nebude zabit, následky jeho činu znehodnotí celý jeho život,“ uvádí psychiatr Ivan David.
Oba odborníci se shodují na tom, že jakkoliv jsou Breivikovy názory extrémní, sdílí je velká část společnosti. „Takových lidí je mnoho, ale málokdo z nich je ochoten se k tomu veřejně přiznat,“ říká Charvát a připomíná, že byly doby, kdy vraždit jinověrce bylo dokonce společensky ctěné.