Čas na výměnu řidičáku končí, za jízdu bez platného průkazu hrozí pokuta až 2500 korun

Pouze dva pracovní dny, v mnoha městech dokonce pouze jediný, mají zapomnětlivci na výměnu řidičského průkazu. Zítřkem končí závěrečná etapa povinné výměny za takzvané eurořidičáky. I když lidé vzali v prosinci úřady útokem, je jasné, že všichni to nestihnou. Jen v Praze zbývá vyměnit ještě zhruba 30 tisíc průkazů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českobudějovičtí policisté zahájili další dopravně-bezpečnostní akci

Českobudějovičtí policisté zahájili další dopravně-bezpečnostní akci | Foto: Pavlína Fendeková

„My jsme k 30. listopadu evidovali, že si ještě přibližně nějakých 250 tisíc lidí musí řidičský průkaz nechat vyměnit. Novější údaje zatím nemáme, budeme je mít 2. ledna,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Prakticky na všech registrech řidičů budou mít otevřeno i zítra dopoledne. Lhůta pro vydání řidičského průkazu je ale 20 dnů. Podáním žádosti se však platnost stávajícího dokladu prodlouží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák

„Je ale zapotřebí, aby ten, kdo půjde na úřad a podá žádost, měl od úřadu potvrzení, že o výměnu zažádal. Potom se lhůta ze zákona prodlouží o 20 dní a po tu dobu může řidič jezdit i se starým řidičským průkazem,“ vysvětluje Novák a pokračuje:

„Pokud řidič nebude mít platný řidičský průkaz nebo potvrzení o žádosti o jeho výměnu, nesmí za volant usednout. Pokud to přesto udělá, hrozí mu na místě bloková pokuta od policie do dvou tisíc korun, ve správním řízení od 1500 do 2500 korun.“

Někteří lidé ale v zimě nejezdí, a proto výměnu odložili programově třeba na leden, aby nemuseli stát dlouhou frontu. Sankce za pozdní výměnu jim podle Nováka zřejmě nehrozí.

Poslední dva dny mají lidé na výměnu řidičských průkazů, v Brně jich zbývá 10 tisíc

Číst článek

„Dá se říci, že ve správním řádu je napsáno, že tomu, kdo nesplní úředně danou povinnost, by mohla hrozit pokuta až 30 tisíc korun. Nicméně nemáme informace o tom, že by toto úřady využívaly, protože je to neadekvátní sankce,“ objasňuje Novák a doplňuje:

Řidiči s výměnou řidičských průkazů nespěchají. V Praze nemá nový doklad přes 30 tisíc lidí (12 tisíc si vůbec nezažádalo, kolem 20 tisíc čeká na vydání). V Brně ještě zbývá k výměně kolem 10 tisíc dokladů. V Ostravě odhadují, že je třeba vyměnit asi šest tisíc průkazů, v Liberci přes pět tisíc. V Plzni si pro nový průkaz zatím nepřišlo přes 3800 lidí, v Českých Budějovicích asi 3500 a v Olomouci 3000 řidičů.

„Řidič je vlastně potrestán už tím, že nebude moci usednout za volant. Nicméně ten, kdo výměnu nechává na později, třeba i proto, aby se vyhnul frontám na úřadech na konci roku, musí počítat s tím, že výměnu už nebude mít zdarma, ale bude muset zaplatit správní poplatek 50 korun.“

Pokud někdo ví, že už nechce a nebude řídit auto, a proto mu nevadí, že jeho doklad pozbývá platnosti, neměl by si jej nechávat jen tak doma.

„Není možné si doklad nechat u sebe. Jedná se o majetek České republiky, stejně jako je tomu u jakéhokoli jiného dokladu, třeba občanského průkazu či pasu. Pokud se někdo rozhodne, že již nechce řídit, měl by řidičský průkaz na úřadě vrátit. Totéž platí třeba v případě úmrtí, kdy doklad přinesou pozůstalí,“ dodává Martin Novák.

Eva Kézrová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme