Čapí hnízdo nemělo na dotaci nárok, píše OLAF. Firma maskovala napojení na Agrofert, citují LN z tajené zprávy
K utajované vyšetřovací zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům o Farmě Čapí hnízdo se jako první dostaly Lidové noviny, deník ze společnosti MAFRA, kterou loni předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš vložil do svěřenského fondu. Podle listu z dokumentu OLAF vyplývá, že farma nemá nárok na téměř padesátimilionovou dotaci z peněz Evropské unie.
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) mluví ve své zprávě o nesrovnalostech v projektu farmy Čapí hnízdo.
Babiš: Kdyby se peníze unii za Čapí hnízdo měly vracet, rád bych je zaplatil. Ale tím bych přiznal vinu
Číst článek
„OLAF identifikoval vážné nesrovnalosti v přípravě a implementaci projektu, což představuje porušení řady ustanovení národních a unijních předpisů,“ opisují ze zprávy evropských detektivů Lidové noviny a uvádějí, že „... mohly nahlédnout do celého dokumentu a seznámit se i s důvody, jež přísně utajovaná zpráva OLAF obsahuje.“
Lidové noviny patří do vydavatelství MAFRA, které nynější premiér a šéf ANO Andrej Babiš loni předal do svěřenského fondu.
Dokument z Bruselu pražští žalobci nedoporučili zveřejnit a založili ho do vyšetřovacího spisu. Ministerstvo financí publikovalo ve čtvrtek jen tři odstavce.
Farma byla propojena s Agrofertem
OLAF prošetřoval možné poškození unijních finančních zájmů, nesrovnalosti v dotační žádosti a také možný podvod. První dva problémy podle deníku potvrdil.
Přísně utajovaná zpráva
- Městské státní zastupitelství v Praze nedoporučilo zprávy zveřejnit kvůli možnému ohrožení probíhající trestní řízení.
- Ministerstvo financí ve čtvrtek zpřístupnilo z 50stránkové pouze tři odstavce.
- OLAF vzkázal, že dokument mohou zveřejnit jen české úřady nebo Evropská komise.
- Přístup ke zprávě mají od pátku členové mandátového a imunitního výboru sněmovny. Neznamená to ale, že budou moct zprávu zveřejnit.
Farma byla podle závěrů vyšetřování OLAFu propojena v jednu ekonomickou jednotku s Agrofertem, který vlastnil současný premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Chtěla ale uměle vyvolat dojem malé firmy, aby získala dotaci.
Úmyslně tak měnila vlastnickou strukturu, aby za anonymní akcie schovala skutečné majitele a napojení na holding, který malým a středním podnikem nebyl.
„Vydala takový typ akcií, které umožnily skrýt vlastnictví v průběhu celého období realizace projektu, což bylo v rozporu s obecným principem transparentnosti, který se vztahuje na použití finančních prostředků EU,“ píše se podle deníku v závěru zprávy.
OLAF proto dospěl k závěru, že farma Čapí hnízdo se nemá platit z unijních peněz. V tomto případě jde o 42,5 milionu korun.
Zpráva podle Lidových novin nijak nezdůrazňuje roli Andreje Babiše v dotačním projektu, ani o něm nemluví. „Mě se to (zpráva OLAF) netýká,“ řekl Babiš přímo deníku.
Odpovědnými osobami jsou podle vyšetřovací zprávy OLAF mimo jiné někdejší členové vedení farmy, konkrétně náměstkyně jihlavského primátora a kandidátka do sněmovny za ANO Jana Mayerová (dříve Nagyová) či manažer Josef Nenádal.
Ministerstvo financí navrhlo vyjmout Čapí hnízdo z akcí financovaných EU
Číst článek
Oba jsou spolu s Babišem a druhým mužem hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem mezi 11 lidmi, kteří jsou v kauze Čapí hnízdo obviněni. Babiš i Faltýnek považují vyšetřování za politicky vykonstruované.
Dotaci získala farma oprávněně, tvrdí právník
„Dotace byla poskytnuta v souladu s podmínkami vyhlášenými poskytovatelem,“ reagoval pro Lidové noviny na zprávu OLAF právník Agrofertu Václav Knotek. Zároveň odmítl napojení farmy v době žádosti o dotaci na Agrofert.
„Farma Čapí hnízdo se skupinou Agrofert propojena nebyla. Skutečnost, zda určitý subjekt splňuje podmínky dotace, je povinen zkoumat orgán, který ji přiděluje, a to ještě před jejím přidělením. V tomto případě ROP Střední Čechy nejen dotaci udělil, ale i při opakovaných kontrolách potvrdil, že podmínky dotace byly plněny,“ dodal Knotek.
Michálek: Slovo podvod tam je
Přístup ke zprávě mají od pátku členové mandátového a imunitního výboru sněmovny. Neznamená to ale, že budou moct zprávu zveřejnit.
„Četla jsem ji celou, seznámila jsem se zběžně i s přílohami. Z mého pohledu zpráva OLAFu neobsahuje nic nového, co by ve vyšetřovacím spisu už nefigurovalo.“
„V úterý budu mít připravenou zpravodajskou zprávu. Nepředpokládám ale, že by se usnesení mandátového a imunitního výboru v úterý podařilo přijmout,“ myslí si Valachová s tím, že někteří z poslanců ještě neměli šanci do zprávy nahlédnout.
„Musím dementovat informace z médií, že se tam neobjevuje slovo podvod. Objevuje. Ty informace nejsou pravdivé. Nechci, aby se šířily tyto dezinformace,“ prohlásil šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.