Boj proti ptačí chřipce se přesunul do obcí Loučky a Zářecká Lhota
Vojáci a hasiči začali likvidovat drůbež na farmách v Loučkách a Zářecké Lhotě. U skoro sedmdesát tisíc krůt a brojlerů zatím veterináři virus ptačí chřipky neobjevili. Chovy jsou ale příliš blízko od ohniska nebezpečného viru H5N1, v drůbežárnách v Netřebech a Kosoříně.
Důvody vysvětlil ředitel krajské Veterinární správy Josef Boháč: "Z hlediska našeho šetření v lokalitě jsme dospěli k závěru, že z hlediska preventivního by bylo nejlepší všechny zbývající ti velkochovy v tom tříkilometrovém pásmu zlikvidovat, aby původce, který zřejmě nějakým způsobem ještě v lokalitě je, nemohl už nikde proniknout do velkochovů."
Drobní chovatelé drůbeže na Orlickoústecku získají náhrady. V souvislosti s výskytem ptačí chřipky na Vysokomýtsku a Choceňsku uhradí stát škody domácím chovatelům drůbeže, kterých se dotkla bezpečnostní opatření v lokalitách postižených virem H5N1.
"Určitě drobní chovatelé chápou a kvitují, že nejen Pardubický kraj, ale i ministerstvo zemědělství se k tomu postavilo tak, že budou chovy nahrazovány finančně. Já se domnívám, že obyvatelé pochopili, že zde určité riziko je, a že se chovají poměrně zodpovědně a dbají pokynů, které dostávají," řekl Českému rozhlasu místostarosta Chocně Pavel Brokeš.
Dosavadní vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce podle expertů významněji neovlivní domácí nabídku drůbežího masa na trhu. Celkově počty brojlerů nebo krůt určených k likvidaci představují méně než procento roční domácí produkce.