O hospodaření Automotodromu Brno se zajímala BIS. ‚Nic o tom nevím,‘ tvrdí primátor
Hospodaření Automotodromu Brno prověřuje minimálně od roku 2015 Bezpečnostní informační služba (BIS), uvedla ve čtvrtek Česká televize. V souvislosti s pořádáním motocyklové Velké ceny České republiky upozornila BIS podle televize na problematické zapojení veřejných prostředků do ryze soukromého podniku. Pochybnosti BIS ale automaticky neznamenají, že ke zneužití dotací skutečně došlo.
Automotodrom Brno byl dříve pořadatelem Velké ceny, ale z důvodu ztrátovosti, kterou způsobuje vysoký zalistovací poplatek za zisk licence na organizaci závodů, se toho vzdal. Od roku 2016 závody pořádá Spolek pro Grand Prix, který založily město a kraj.
Mluvčí Automotodromu Brno Petr Boháč řekl, že informaci o prověřování ze strany BIS nemá. „Vůbec nemám co komentovat, jsou to spekulace,“ uvedl Boháč. Podobně překvapený byl i majitel brněnského autodromu Karel Abraham starší. „Nevím o tom vůbec nic, žádnou takovou informaci nemám,“ řekl Abraham.
A stejně reagoval také brněnský primátor Petr Vokřál. „O tom nic nevím. Řadu let létají různé fámy. Nicméně Spolek má s AMD tři roky platné smlouvy, zveřejněné na profilu zadavatele a auditované. Z hlediska organizace MotoGP to nemá žádný vliv,“ napsal v SMS.
Místo 100 milionů 39
Pořádání Velké ceny se podle televize týká mimo jiné část výroční zprávy BIS za rok 2016, ve které služba upozorňuje na riziko zneužívání veřejných peněz pro soukromý byznys. BIS podle ČT upozorňuje například na to, že analýza dokládající vysoké daňové zisky z motocyklové akce není nezávislou studií a že vznikla na politickou objednávku. Slouží tak regionálním politikům jako nátlakový argument pro vyšší dotace ze státního rozpočtu.
BIS hledá mezi vysokoškoláky nové talenty. Přijala první stážisty
Číst článek
Mluvčí BIS Ladislav Šticha nechtěl zjištění ČT blíže komentovat. „Konkrétní případy nekomentujeme. Obecně mohu potvrdit, že pokud by BIS měla informace, že dochází k poškozování ekonomických zájmů státu, informujeme o tom naše zákonné adresáty,“ řekl mluvčí BIS televizi. Ta upozorňuje, že zákonnými adresáty jsou například vláda a v tomto případě hlavně ministerstvo školství, které na akci posílá desítky milionů korun.
Pochybnosti BIS ale automaticky neznamenají, že ke zneužití dotací došlo, upozornila ČT. To by muselo prokázat policejní vyšetřování a pak soud.
Spolek pro Grand Prix letos žádal stát o dotaci 100 milionů korun. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mu ve čtvrtek poslalo 39 milionů.
V minulých letech stát Velkou cenu dotoval částkou přibližně 70 milionů korun, dalších 20 milionů korun přidal Jihomoravský kraj a 10 milionů uvolnilo Brno. Všechny peníze byly použity na platbu takzvaného zalistovacího poplatku promotérovi MS, společnosti Dorna. V případě českého pořadatele se jedná o 4,1 milionu eur.