Armáda chystá další mnohamiliardové zakázky

Kolem 25 miliard korun. Zhruba tolik chce utratit ministerstvo obrany v příštích 4 letech za další lukrativní zakázky. Vyplývá to z materiálu, který se Radiožurnálu podařilo získat. Nákupy přepravních letadel, digitálních spojovacích prostředků nebo informačních systémů se tak v součtu vyrovnají zatím nejdražšímu armádnímu kontraktu na dodávku obrněných transportérů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo AC-130

letadlo AC-130 | Foto: FAS

Nějčastěji se hovoří o vojenských transportních letounech. Zatímco dva nové airbusy, které už resort objednal, budou sloužit nejen armádě, ale i politikům, 4 až 6 transportních strojů mají používat výhradně jen ozbrojené síly. Podle marketingové studie, kterou má redakce k dispozici, by byly vůbec nejdražší americké letouny Herkules za 8 a půl miliardy korun.

Italská Alenia s o něco menšími typy Spartan nabízí variantu přibližně o 4 miliardy levnější. Velitel základny dopravního letectva Josef Bejdák říká, na co je armáda potřebuje: "Transport vojáků do misí, speciálních jednotek ve vlastních misích, výsadky vojsk a přepravu humanitárních věcí atd. Prostě ta škála úkolů je ohromná a jen s moderními a kvalitními letouny je můžeme plnit."

Kromě toho počítá ministerstvo s pořízením univerzálních přepravních kontejnerů za téměř pět a půl miliardy korun. A zhruba stejnou částku chce utratit za digitální spojovací prostředky pro pozemní i vzdušné síly.

Další miliardy mají stát nové informační systémy. Velkým kontraktem, který současné vedení resortu už nestihne dokončit, je nákup nákladních automobilů Tatra za 5 miliard.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme