Archivní materiály z roku 1968 mohou stále přinést nové informace
Před jednačtyřiceti lety, v noci z 20. na 21. srpna, vtrhly na území tehdejšího Československa vojska zemí Varšavské smlouvy. Okupací pak začalo dvacetileté období normalizace, která přinesla prověrky a čistky, zničila kariéry mnoha lidí a další desetitisíce donutila k emigraci.
I přesto, že si letos srpnové události připomínáme už po jednačtyřicáté, nad některými tehdejšími události stále panují dohady. Nepřesné jsou podle historiků například počty obětí.
Původní statistiky uvádějí 94 mrtvých, podle historika Milana Bárty z Ústavu pro studium totalitních režimů jich ale bylo o 14 víc:
"K tomu rozdílu došlo především proto, že řada obětí byla v soupisech bezpečnosti hlášena jako těžce zraněná, později ale v nemocnicích zraněním podlehla. Proto se počet znatelně navýšil."
Ani toto číslo však nemusí být konečné. "Objevují se nové indicie, že počet obětí není stále konečný a že lze najít ještě další oběti, které budeme moci připočítat," dodává Bárta.
Archivy mají stále co nabídnout
Takové objevy umožňují právě archivy, které jsou stále plné nezpracovaných dat. "Archiv bezpečnostních složek spravuje více než 20 km materiálů z nichž není řada vůbec zpracovaná. I tam se proto mohou nalézt nové informace," dodává Bárta.
Historici pro svou badatelskou práci využívají zejména dobové archivy. Autentické výpovědi svědků mají však také svou hodnotu.
"Archivní materiály jsou většinou z provenience bezpečnostních složek, které jsou mnohdy zkreslené a nepřesné. Proto je velice dobré je doplňovat o vzpomínky pamětníků a informace tak korigovat a zpřesňovat," vysvětluje Bárta.
Právě kombinace obou zdrojů je pro historiky velmi důležitá. Výpovědi těch, kteří okupaci zažili si přečtěte v následující reportáži
Kromě výpovědí a písemných dokumentů využívají historici pro svou práci i dobové fotografie.
"Pro nás jsou fotografie také velice důležitou složkou, protože pomáhají události dokumentovat. Pouze historický text navíc nevzbuzuje takový zájem čtenářů, jako když je doplněn fotografiemi."
O událostech z roku 1968 mluvil na Rádiu Česko historik Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů.