Akce proti vlivným lidem ještě nekončí, naznačil vrchní státní zástupce Ištvan
V souvislosti se zatýkáním a raziemi na státních úřadech skončila ve vazbě šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová a dalších pět lidí. Dnes rozhodne soud o vazbě ještě u bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra. Na svobodě bude dál vyšetřovaný pouze šéf vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Celá akce policie a státního zastupitelství proti vlivným lidem ale možná ještě nekončí. Naznačil to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Předpokládám, že podle počtu uvalených vazeb jste zatím s vývojem případu spokojený.
Slovo spokojený nepoužívám. Řekl bych, že soud našim návrhům zcela vyhověl.
V případě zpravodajce Milana Kovandy, který se k účasti na nelegálním sledování lidí přiznal, byl podle všeho proti vazbě i žalobce. Jak Kovandovi může u soudu pomoci, že se přiznal?
Přiznání je významná polehčující okolnost, řekl bych jedna z nejvýznamnějších. Samozřejmě k takového polehčující okolnosti orgány činné v trestním řízení přihlíží při svém rozhodování.
Případ má tři větve. Ve dvou z nich už padla obvinění i vazba, to se ale stále nedá říct o té původní sledované skupině kolem lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Budete je chtít také vyslechnout?
V této části prověřování nebudu spekulovat o dalším postupu policie a státního zastupitelství, protože by to samozřejmě ohrožovalo taktiku a potenciální výsledky takovéhoto prověřování. Nicméně se samozřejmě tou věcí dál intenzivně zabýváme a budeme se zabývat.
Nejde jen o tyto lobbisty, ale i o bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka, dnes advokáta. Tuto stopu jste ještě neopustili?
Policie a státní zastupitelství neopouští žádný případ, dokud není zcela objasněno, zda došlo ke spáchání trestného činu, nebo naopak nedošlo.
Čí jsou zabavené stamiliony a desítky kilogramů zlata, které jste si odvezli z bankovních sejfů? Komu teď chybí?
Tuto informaci si zatím nechám pro sebe.