Afghánci vyšetřujíí explozi, při které zahynul český voják
V domácím ošetřování už jsou tři čeští vojáci, zranění v Afghánistánu. Stav čtvrtého raněného je ale dál velmi vážný, leží v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Vojáky spolu s ostatky jejich mrtvého kolegy dopravil v sobotu v podvečer do Prahy vojenský speciál. Všichni zranění vojáci prošli komplexní lékařskou prohlídkou, léčba tří z nich bude pokračovat ambulantně, mají pohmožděniny a tržné rány. Jejich čtvrtý kolega ale stále bojuje o život.
Na počest příslušníka české armády, který v Afghánistánu zahynul, se uskutečnil smuteční ceremoniál na vojenském letišti v Praze-Kbelích. In memoriam byl povýšen na praporčíka a dostal nejvyšší armádní vyznamenání - Záslužný kříž prvního stupně.
Voják, který zahynul ve středu v provincii Lógar, řídil obrněné vozidlo, které najelo na nastraženou výbušninu. Čtyři spolujezdci byli při výbuchu zraněni. Český armádní vůz jel jako poslední v koloně sedmi aut. S prvními třemi jela afghánská národní armáda.
První výsledky vyšetřování by naše armáda mohla znát v pondělí, uvedl po návratu z Afghánistánu náčelník generálního štábu Vlastimil Picek: "My nevíme, kdo to nástražné výbušné zařízení na cestu položil. Vyšetřování probíhá velice intenzivně, případ vyšetřuje afghánská strana. První dílčí závěry bychom měli znát v pondělí, kdy velitel našeho provinčního a rekonstrukčního týmu bude seznámen s prvními závěry."
Mise v Afghánistánu pokračuje
Členové českého provinčního rekonstrukčního týmu, který působí od března na východě Afghánistánu, vyjedou po tragickém incidentu poprvé mimo základnu už zítra. Kromě provincií Lógar a Hílmand působí víc než stovka českých vojáků i v Kábulu, kde je nasazena polní nemocnice. Armáda také plánuje pomoc nizozemskému rekonstrukčnímu týmu v provincii Uruzgán, kam chce vyslat 62 příslušníků mechanizované roty z Liberce.
Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka nejsou čeští vojáci do zahraniční misí odveleni rozkazem. Účast v nich je dobrovolná: "Do misí jde celá jednotka, která je určená pro danou misi. Mohli bychom použít paragraf zákona, podle kterého jdou vojáci do mise na rozkaz. Ale my hovoříme s jednotlivými vojáky. Pokud mají závažné problémy, například osobní nebo rodinné, nebo nevyhovují momentálně zdravotně, tak do misí neodjíždějí."