Ministr slibuje více peněz na chronicky nemocné pacienty. Pojišťovny dostanou přidáno od ledna
Kvalitnější a úspěšnější léčba chronicky nemocných pacientů - právě to si slibují od změny v přerozdělování peněz mezi zdravotními pojišťovnami nejen jejich zástupci, ale i ministerstvo zdravotnictví. Od ledna pojišťovny, které mají vyšší podíl nákladných a chronicky nemocných lidí, dostanou víc peněz. Naopak ty, které je nemají, o finance přijdou.
Žít s trvalým onemocněním není pro pacienty nic snadného a dostupnější komplexní péče by jim mohla výrazně pomoci. Své o tom ví pan Dušan, který trpí chronickou obstrukční nemocí.
„Bylo to zhruba asi před patnácti lety, že jsem v podstatě nějak klasicky onemocněl s dýchacíma cestama. Předpokládal jsem, že to je chřipka nebo něco podobného, ale nakonec se z toho vyklubala tato nemoc,“ vzpomíná šestasedmdesátiletý muž pro Radiožurnál.
Pokutovat za eRecepty od ledna nechci, řekl Zemanovi budoucí ministr zdravotnictví Vojtěch
Číst článek
Na to, že má chronickou obstrukční plicní nemoc, přišli lékaři poměrně pozdě - až ve chvíli, kdy skončil v nemocnici s plicní embolií.
Jak sám říká, choroba mu život výrazně zkomplikovala. Kvůli ní má problémy s dechem a věci, které jsou pro člověka běžné, mu dělají potíže.
„Projevuje se to tím, že se najednou začnu zadýchávat. Třeba sedím a nemůžu popadnout dech, jdu do mírného kopečku a v tom mírném kopečku nejsem třikrát čtyřikrát schopen popadnout dech,“ popisuje.
Denně nebo obden prostřednictvím inhalačního přístroje vdechuje léčivé látky například v kombinaci s vincentkou. Ty by mu měly pomáhat zmírnit následky nemoci. Choroba se ale podle pneumologů v současné době vyléčit nedá.
Dušan je příkladem pacienta s chronickým onemocněním. Právě těch se týkají změny v přerozdělování peněz mezi zdravotními pojišťovnami.
Zefektivnění přerozdělování peněz
Kdo je Adam Vojtěch? Zpěvák, právník, poradce ministra financí a nakonec šéf resortu zdravotnictví
Číst článek
„Nový rozměr přerozdělení pojistného spočívá v tom, že pojišťovna, která bude mít chronického pojištěnce, tak za něj v rámci přerozdělení dostane více peněz. Oproti současnému systému, kdy přerozdělení probíhá pouze na základě věku a pohlaví, tam začne vystupovat faktor chronické nemoci,“ vysvětluje pro Radiožurnál ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Právník zabývající se zdravotním právem Ondřej Dostál uvádí, že změny v přerozdělování peněz mezi pojišťovnami se v praxi přímo lidí nedotknou.
„Z pohledu pojištěnců zákon nepřináší žádnou změnu, neboť jejich nárok na hrazenou péči se nemění, zdravotní pojišťovny měly a mají povinnost zajistit úhradu veškeré nákladné péče, kterou potřebují. Zákon pouze mění do určité míry motivace zdravotních pojišťoven, nikoliv však jejich právní povinnosti,“ dodává Dostál.
Resort si od změny pravidel slibuje právě větší motivaci pojišťoven starat se o chronické a nákladné pacienty. Mohl by pro ně vzniknout i program léčby.
Lék na klouby s pečetí ministerstva zdravotnictví? 'Důrazně se distancujeme.' Falešný je i rozhovor s lékařem
Číst článek
„Nový systém by měl motivovat pojišťovny, které tu péči platí, aby společně s lékaři vytvářeli programy zaměřené na chronické pacienty. Praktický lékař je právě ten koordinátor, který dohlíží na to, že chronický pacient podstoupí všechna vyšetření. Pokud se o ně nikdo takhle systematicky nestará a choroby se zanedbají, důsledky jsou často fatální.“ říká Vojtěch.
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich uvedl, že by taková spolupráce mohla začít fungovat už od nového roku.
„Musíme ale počítat s tím, že to půjde pomalu, bude to mít zpočátku charakter pilotních programů v nějakém vybraném regionu, kde jsou pro spolupráci lékařů nejlepší podmínky. Myslíme si, že se postupně bude zlepšovat péče o pacienty, ale nemůžeme očekávat nějakou revoluční změnu pro všechny pacienty k 1. lednu,“ dodává Friedrich.
Mezi chronická onemocnění patří nejznámější civilizační choroby, jako například cukrovka, některé psychické nemoci nebo rakovina.