Zázraky medicíny: pacientky s rakovinou levého prsu mají větší šanci přežít, musí ale správně dýchat

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen v Česku. Ročně lékaři tuto nemoc zjistí u zhruba šesti tisíc pacientek. Silnou zbraní v boji proti rakovině prsu jsou především preventivní prohlídky. Lékaři v pardubickém onkologickém centru Multiscan v posledních letech zvýšili úspěšnost léčby, a to i u levostranných nádorů prsu, když díky nové metodě můžou pacientky ozařovat bez hrozby poškození srdce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S doktorem Vítem Ulrychem jsme v kontrolovně jedné z místních ozařoven. Společně s techničkou právě připravují pacientku na ozařování, pomocí rentgenových snímků si ji na ozařovacím stole nastavují do správné polohy. Na obrazovkách před námi vidíme snímky hrudníku pacientky a také křivku, která znázorňuje zřejmě klíčovou věc - a to, jak pacientka dýchá. 

„Tady je znázorněn i ozařovací objem, prs s hrudní stěnou vlevo,“ vysvětluje Radiožurnálu Ulrych. A teď už vidíme graf s dechovou křivkou pacientky, ozařuje se totiž pouze v nádechu. 

Při ozařování kolem pacientky postupně rotuje hlavice ozařovacího stroje poháněného lineárním urychlovačem. Speciální kamera pak vyhodnocuje pohyb hrudníku pacientky a podle hloubky nádechu spouští ozařování. V zorném poli má pacientka malou obrazovku, kde i ona sama může pozorovat svoji dechovou křivku. 

„Pacientku ozařujeme pouze v nádechu, to znamená, že hrudní stěna, která je cílem ozáření, se vzdálí od srdce. V tomto případě snižujeme riziko pozdějších následků, které by mohly případně po léčbě vzniknout," říká přednosta centra docent Jaroslav Vaňásek. 

Na křivce je vidět, jak pacientka v nádechu zadrží dech, aby měla stále stejnou polohu. „V tom nádechu je to někdy poměrně náročné. Jsou také pacientky, které to nezvládnou – tak zhruba jedna, dvě z deseti,“ popisuje Ulrych. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Zázraky medicíny: Lékaři v pardubickém onkologickém centru díky nové metodě můžou pacientky ozařovat bez hrozby poškožení srdce. Natáčel Vojtěch Koval

Správné dýchání si musela natrénovat i šedesátiletá paní Radoslava. „Já dýchám do břicha, místo do hrudníku. Takže jsem dostala nejdřív trochu kapky, že dýchám špatně. Musíte nadechnout do hrudníku. Tak jsem trochu trénovala,“ říká. 

Nádor v levém prsu jí našel lékař na preventivní prohlídce. Zhruba do měsíce pak šla na operaci, nádor jí odstranili a na pardubické klinice jí pak ozařováním odstranili zbytky postižených tkání. Právě brzké odhalení nádoru je jedním z hlavních důvodů, proč počet úmrtí na tento druh rakoviny klesá. 

„Funguje screeningový program, nádory jsou odhaleny v menších ložiscích, v nižších stádiích. Tím pádem je lepší úspěšnost léčby," shrnuje Ulrych. 

Ženy nad 45 let mají díky programu nárok na preventivní vyšetření a pojišťovny dokonce podle Ulrycha začaly na vyšetření cíleně zvát ženy, kterých se to týká. Přesto každý rok zemře až dva tisíce pacientek, u kterých lékaři chorobu včas neodhalili.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme