Proti HPV, které mimo jiné způsobují rakovinu děložního čípku, je očkováno jen 65 procent třináctiletých dívek

Proti papilomavirům je očkováno jen 65 procent třináctiletých dívek. Injekce je přitom pro dívky i chlapce zdarma. A nádorů způsobených HPV každoročně přibývá, vyplývá ze statistik pojišťoven.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka (ilustrační foto)

Rodiče podceňují očkování proti lidským papilomavirům neboli HPV u svých dospívajících dětí. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Rodiče podceňují očkování proti lidským papilomavirům neboli HPV u svých dospívajících dětí. Pro chlapce i dívky ve věku 13 let ho přitom hradí zdravotní pojišťovny. Z údajů pojišťoven vyplývá, že v loňském roce bylo očkováno jen 65 procent třináctiletých dívek. Chlapci mají injekce zdarma teprve od letošního ledna, údaje o jejich proočkovanosti proto zatím pojišťovny nemají. Diagnostikovaných nádorových onemocněních způsobených papilomaviry v populaci každoročně přibývá o tři až čtyři procenta.

Čeští vědci testují novou látku proti rakovině prsu. Umí donutit nádor k sebevraždě

Číst článek

Lidské papilomaviry způsobují u žen rakovinu děložního čípku, u mužů pak nádory genitálií nebo krku. Předsedkyně české onkologické společnosti Jana Prausová upozorňuje, že jde o jedna z mála nádorových onemocnění, kterým lze předejít očkováním.

„Tady máme možnost zabránit tomu, aby nádor vůbec vznikl a ne hasit požár, což onkologové dělají, když už onemocnění probíhá. My neustále zdůrazňujeme prevenci. A toto je úplně to nejdůležitější: Můžeme zabránit, aby nádor jak u dívek tak u chlapců vůbec vzniká,“ vysvětluje.

Nakazit se mohou i chlapci

Viry HPV jsou vysoce nakažlivé a přenášejí se pohlavním stykem. Každý rok lékaři diagnostikují okolo 2400 nových případů. Očkování je nejúčinnější ještě před zahájením sexuálního života, pojišťovny ho proto hradí už delší dobu dívkám od třinácti do čtrnácti let. Od letošního ledna mají na injekci nárok také chlapci. Ti jsou často jen přenašeči papilomavirů. Nádorová onemocnění se ale nevyhýbají ani jim.

0:00

Calreticulin: protein, který povede ke skutečně personalizované onkologické léčbě

Číst článek

„Chlapci mohou určitě onemocnět některými typy nádoru způsobeným lidským papilomavirem. Jsou to částečně nádory genitální oblasti, byť nejsou většinou až tak maligní jako u dívek. Ale chlapci mohou onemocnět nádory v oblasti ORL. A tady se hovoří dokonce o epidemii nádorů ORL, kdy řada těch nádorů, které jsou asociovány s HPV, roste nahoru až o desítky procent v prevalenci. Očkování u chlapců je očkování potenciálních přenašečů, ale zároveň i obětí,“ upozorňuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Dělali jsme průzkum napříč celou Českou republikou a ukázalo se, že v letech 2013 až 14 česká populace měla či má v pěti a půl procentech genitální bradavice. Ukázalo se, že není žádný rozdíl mezi muži a ženami, naopak mužů bylo o něco více,“ zdůrazňuje vakcinolog Marek Petráš.

Ze statistik pojišťoven vyplývá, že v očkování dospívajících proti viru HPV jsou výrazné rozdíly mezi jednotlivými kraji. Nejčastěji rodiče nechávají děti očkovat v Libereckém, Ústeckém nebo Olomouckém kraji. Nejhůře je na tom naopak Zlínský a Jihomoravský kraj nebo Praha.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme