Digitální únava očí postihuje každého druhého člověka, říká Skorkovská. Kdy navštívit očního lékaře?

Vidíte hůř na čtení? Pravděpodobně se u vás začíná projevovat presbyopie. Je to správný okamžik, kdy bychom měli navštívit očního lékaře. Právě to doporučuje primářka brněnské oční kliniky a oftalmochirurg Šárka Skorkovská, podle které patří takzvaný syndrom suchého oka k civilizačním onemocněním.

Host Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Specializací Šárky Skorkovské jsou operace šedého zákalu, chirurgické odstranění dioptrických vad nebo operace odchlípení sítnice. A přestože se oční chirurgii věnuje přes 25 let a během své praxe provedla na 10 tisíc očních operací, tak přiznává, že i v jejím oboru existuje stále hodně otazníků.

„Oblast vrozených, degenerativních onemocnění sítnice nebo zrakového nervu je oblast, která nás trápí, protože zatím neznáme účinnou léčbu,“ říká v pořadu Host Radiožurnálu. 

Naopak operace šedého zákalu prodělala obrovský pokrok a je nejčastěji prováděným chirurgickým zákrokem na světě. „Vznik šedého zákalu se vyskytuje ve spojení s vyšším věkem,“ připomíná Skorkovská.

V Africe nebo Asii je obrovské množství lidí, kteří jsou kvůli šedému zákalu nevidomí. Lze ho ale velmi dobře odoperovat, a pacient pak zase vidí.

„Stejný typ operace se také používá i u takzvaných výměn čočky refrakčních, když pacient, který nemá šedý zákal, chce získat nezávislost na brýlích,“ doplňuje primářka brněnské oční kliniky.

Nejvíce přibývá krátkozrakosti

A co znamená digitální únava očí? Je způsobená takzvaným syndromem suchého oka – když pracujeme s počítačem, tabletem nebo mobilem, tak méně mrkáme. Dnes už jde podle Skorkovské o civilizační onemocnění, které má skoro každý druhý člověk.

„Je to dáno tím, že pracujeme v klimatizovaném prostředí, s digitálními prostředky, je to i spojeno s věkem, častěji se vyskytuje u žen,“ vyjmenovává s tím, že syndrom suchého oka postihuje především lidi středního a vyššího věku, oční alergické záněty jsou pak spíše doménou mladší generace.

Z očních vad v populaci pak dnes přibývá hlavně krátkozrakosti, kdy hraje významnou roli právě práce do blízka – čteme, díváme se do počítače, hrajeme si s tablety. „To vše přispívá k rozvoji krátkozrakosti,“ uzavírá.

Patricie Strouhalová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme